10. 5. svátek má Blažena

Prymula: Díky nošení respirátorů se méně šířil i virus chřipky

13. března 2022   (07:10)
Prymula: Díky nošení respirátorů se méně šířil i virus chřipky
foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Od pondělí se budou povinně respirátory nosit jen v hromadné dopravě, zdravotních a sociálních zařízeních.


Díky nošení respirátorů kvůli epidemii covidu-19 se podle bývalého ministra zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymuly letos opět téměř nešířil virus chřipky. Jejich odložení na jaře je ale podle něj logické, řekl. Od pondělí se budou povinně respirátory nosit jen v hromadné dopravě, zdravotních a sociálních zařízeních. Dosud byly povinné ve všech veřejných prostorech, mnozí lidé ale již toto opatření nedodržovali.

"Nošení respirátorů má dozajista vliv na to, že se nešíří běžný virus chřipky," řekl Prymula. Podle něj se v současné době celosvětově covid-19 dostává do pozadí. V Česku přitom testy v uplynulém týdnu odhalily od 8000 až po více než 10.000 pozitivních případů denně i přesto, že testů bylo proti předchozím týdnům méně. Postupný pokles, který začal na začátku února, se tak téměř zastavil. Někteří odborníci tak předvídají menší "vlnku", kterou ale podle nich nelze spojovat s příchodem uprchlíků z Ukrajiny. Ten se ještě projevit nemohl.
"Může se ještě objevit menší vlna, ostatně pokles se prakticky zastavil. Ale nepředpokládám, že by to ještě nějak mělo vývoj zvrátit," uvedl Prymula. Na jaře je podle něj odkládání respirátorů logické. V teplejším počasí se respirační viry obecně, mezi nimi koronavirus i chřipka, šíří méně.
Roušky se kvůli koronaviru poprvé začaly nosit v březnu 2020, kvůli jejich nedostatku na trhu si je lidé většinou šili doma. Za respirátory, které chrání na rozdíl od roušek i svého nositele, se vyměnily loni v březnu.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) i letos šíření chřipky monitoroval, podle jeho týdenních zpráv se případy chřipky ale dařilo zachytit jen sporadicky a méně než v letech před koronavirovou epidemií se šíří chřipka i jinde v Evropě. Laboratoře ale vyšetřují na chřipku méně vzorků. Klasickou chřipkovou epidemii, která se pravidelně objevuje většinou v lednu a únoru, Česko nemělo už dva roky.
Chřipka ve světě ročně zabije 650.000 lidí, covid-19 za dva roky zabil více než šest milionů lidí. Zpočátku pandemie se koronavirus a chřipka často porovnávaly, podle odborníků ale počty zachycených případů nelze srovnávat. Nákazy se vykazují jinak, u respiračních infekcí je dohromady devět diagnóz. U chřipky se navíc laboratorně testují jenom vážné průběhy. U covidu-19 se naopak za prokázanou nákazu považuje jen ta, kde pozitivitu potvrdili v laboratoři.
Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že koronavirus se stane do budoucna podobně jako chřipka sezónní nákazou, proti které se bude v létě nebo na podzim potřeba přeočkovat. Připravilo také vyhlášku, která zavádí u koronaviru podobně jako jiných infekčních nemocí takzvanou surveillanci, tedy systém sledování a pravidelného hlášení.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Kamiony ničí středočeské silnice. Kraj chystá razantní kontroly i nové váhy Kamiony ničí středočeské silnice. Kraj chystá razantní kontroly i nové váhy Středočeský kraj chce posílit silniční kontroly zaměřené na přetížená nákladní auta a … DOPRAVA Svatohorská alej je zpět! Nový povrch hotový o týdny dřív, MHD znovu jezdí až nahoru Svatohorská alej je zpět! Nový povrch hotový o týdny dřív, MHD znovu jezdí až nahoru Rekonstrukce příjezdové cesty ke Svaté Hoře skončila s výrazným předstihem. Dlažební … AKTUÁLNĚ Mikroplasty máme v krvi, plicích i mozku. Teď je 18letá studentka dokáže z vody odstranit z 95 %. Mikroplasty máme v krvi, plicích i mozku. Teď je 18letá studentka dokáže z vody odstranit z 95 %. Mikroplasty už nejsou jen problém oceánů. Vědci je našli v lidské krvi, placentě, … NEPŘEHLÉDNĚTE Česko čeká prudké ochlazení. Zaprší, na horách může sněžit a ráno hrozí mráz Česko čeká prudké ochlazení. Zaprší, na horách může sněžit a ráno hrozí mráz Po neděli se má opět ochlazovat a podle meteorologů se mohou ranní teploty dostat jen … Den matek klepe na dveře: Máš dárek, nebo zase jen výmluvu? Den matek klepe na dveře: Máš dárek, nebo zase jen výmluvu? Existují dny, na které si člověk vzpomene sám od sebe – narozeniny, Vánoce, první … NEPŘEHLÉDNĚTE Počet výjezdů dál roste. Středočeský kraj bude obnovovat vozový park nákupem nových sanitek Počet výjezdů dál roste. Středočeský kraj bude obnovovat vozový park nákupem nových sanitek Středočeští krajští radní odsouhlasili nákup 40 sanitek pro záchrannou službu v letech … ZDRAVOTNICTVÍ Ředitelka ZŠ, Příbram VII, 28. října 1 Renata Nováková: „Naší prioritou je bezpečné a zdravé prostředí pro děti“ Ředitelka ZŠ, Příbram VII, 28. října 1 Renata Nováková: „Naší prioritou je bezpečné a zdravé prostředí pro děti“ Jak vypadá škola, která staví na uměleckém zaměření a zároveň klade důraz na výkon i … ROZHOVOR Bobři v Brdech pokračují v díle. Vytvořili krajinu plnou tůní a života Bobři v Brdech pokračují v díle. Vytvořili krajinu plnou tůní a života Brdské bobry si už každý bude navždy spojovat s tím, jak přehradili Klabavu pod … POZNÁVÁME BRDY Pietní akt u Slivice připomene poslední bitvu druhé světové války v Evropě Pietní akt u Slivice připomene poslední bitvu druhé světové války v Evropě U Památníku Vítězství na Slivici se v neděli 10. května uskuteční pietní akt věnovaný … HISTORIE
Výjimečná příležitost: Reprezentativní obchodní prostor 200 m² přímo na náměstí v Příbrami Výjimečná příležitost: Reprezentativní obchodní prostor 200 m² přímo na náměstí v Příbrami V samotném centru Příbrami se nově nabízí k pronájmu atraktivní prostor o velikosti … PR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz