12. 12. svátek má Simona

První vánoční stromek v Příbrami lidé objevili cestou na půlnoční mši

1. prosince 2019   (08:36)
První vánoční stromek v Příbrami lidé objevili cestou na půlnoční mši

Vánočně ozdobená jedlička malé Erny stála v patře domu U Černého orla. Na místě, kde dnes sídlí knihovna


Dnes se na náměstí ve staré Příbrami opět po roce slavnostně rozzáří vánoční strom. Dětem zpříjemní čekání na Štědrý den a dospělé možná přinutí se v tom předvánočním shonu na chvilku zastavit. Třeba jen proto, aby se pokochali, jaký je letos strom krásný. Těžko bychom v dnešní době o adventu hledali náměstí či náves bez ozdobeného stromku. Přitom ještě před rokem 1823 neměl na Vánoce stromek v Příbrami vůbec nikdo. Domy se zdobily chvojím, jmelím, cesmínou a břečťanem. Lidé věřili, že cesmína chrání proti zlé moci a čarodějnicím. Břečťan svými srdčitými listy zase vyjadřoval příchod Ježíše.

Do Příbrami přinesl vánoční strom v roce 1823 báňský inženýr z Tyrolska, který byl přeložen do příbramských dolů. Přišel do Příbrami se svou ženou a dvouletou holčičkou. Protože nebyl zrovna volný byt v některém zdejším „erárním“ domě, nastěhoval se do hostince U Černého orla. To byl středověký štítový dům s podloubím na příbramském náměstí, který – bez ohledu na památkovou hodnotu – rozbořili za první republiky. V domě, který vznikl na jeho místě, sídlí dnes Knihovna Jana Drdy.

Podle dochované výpovědi příbramského učitele Františka Teubnera se Příbramáci toho roku o Štědrém večeru trousili temným náměstím na půlnoční mši. Náhle se však zastavovali a zírali s údivem na cosi dosud nevídaného. V patře domu U Černého orla se otevřelo okno a průhled do osvětleného pokoje ukázal stůl a na něm vztyčený jedlový stromeček s rozsvícenými svíčkami. Na jeho větvích bylo zavěšeno drobné pečivo, jablíčka, papírové ozdoby i ořechy posypané roztlučeným leštěncem, který zářil i na hvězdě na špici jedličky. U stromku stála mladá žena s dítětem v náručí, které radostně po té kráse natahovalo ručky.

Druhého dne se nemluvilo o ničem jiném, než o vánočním stromečku malé Erny a všechny děti toužily ho spatřit. Ale i dospělí byli na něj zvědaví, proto byl stromek třetího dne opatřen novými svíčkami a postaven dole v hostinci. O příštích Vánocích se ozdobené stromky objevily i v příbramských domácnostech a zvyk se záhy rozšířil i do širšího okolí.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Jan Čáka/Příbramský rok

autor: mirDalší články

Výsuvné sloupky zamezí vjezdu vozidel do Pražské ulice Výsuvné sloupky zamezí vjezdu vozidel do Pražské ulice Vjezdy do Pražské ulice budou nově o víkendu uzamykány tak, jako je tomu ve všedních dnech, tj. v deset hodin dopoledne 12. prosince 2019   (08:43) Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu Součástí prohlídky jsou unikátní podlahové barokní hodiny, které byly nedávno zrestaurovány 12. prosince 2019   (06:07) Vánoční jarmark zaplnil školu Vánoční jarmark zaplnil školu V úterý se v budově základní školy ve Školní ulici uskutečnil vánoční jarmark za veliké účasti rodičů. 11. prosince 2019   (19:01) Macík: Vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno Macík: Vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno Slavnostní dakarské pódium čeká na závodníky 4. ledna a o den později závod odstartuje 11. prosince 2019   (17:02) Policisté zintenzivňují kontroly obchodních center Policisté zintenzivňují kontroly obchodních center Příbramští policisté zintenzivňují kvůli zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti či plynulosti silničního provozu výkon služby. Zaměřovat se budou především na obchodní centra, parkoviště u nich a na místa, kde se soustřeďuje větší množství osob. 11. prosince 2019   (14:28) Výtvarná soutěž pro děti „Vánoce v Čechách a Ledru“ Výtvarná soutěž pro děti „Vánoce v Čechách a Ledru“ Nakreslete vánoční obrázek pro Ježíška a zapojte se do jedinečné mezinárodní soutěže 11. prosince 2019   (12:17) Na namrzlé vozovce nezvládl řízení, „zaparkoval“ v příkopu Na namrzlé vozovce nezvládl řízení, „zaparkoval“ v příkopu Ve voze cestovaly dvě osoby 11. prosince 2019   (09:57) Stavba Krčínovy cyklostezky je zahájena Stavba Krčínovy cyklostezky je zahájena Dne 9. prosince 2019 byla poklepem základního kamene zahájena významná a dlouho očekávaná stavba cyklostezky Sedlčany – Prčice, též zvané Krčínova cyklostezka. Rozsáhlá stavba, která spojí město Sedlčany a Sedlec – Prčice, bude zprovozněna koncem listopadu roku 2020. 11. prosince 2019   (08:41) Jan Konvalinka: Poznal jsem, že politika, bohužel i ta komunální, není mírumilovným a klidným prostředím Jan Konvalinka: Poznal jsem, že politika, bohužel i ta komunální, není mírumilovným a klidným prostředím „Až budete mít za sebou sto dní, tak se do vás pustíme,“ vyslechl starosta města od příbramského zastupitele krátce po svém zvolení. 11. prosince 2019   (06:06) Příbram má přes čtyřicet problémových lokalit. Žije zde zhruba tisíc lidí Příbram má přes čtyřicet problémových lokalit. Žije zde zhruba tisíc lidí Město chce podporovat sociálně vyloučené obyvatele při získávání a udržení si bydlení. Na projekt získalo dotaci převyšující čtyři miliony korun 10. prosince 2019   (18:27)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz