26. 2. svátek má Dorota
První školní den je tady, představovat se budou nejen prvňáčci, ale i někteří ředitelé. O základní škole ve Školní ulici s ředitelkou Ing. Klárou Karlíkovou

ROZHOVOR
3. září 2018   (06:07)
První školní den je tady, představovat se budou nejen prvňáčci, ale i někteří ředitelé. O základní škole ve Školní ulici s ředitelkou Ing. Klárou Karlíkovou

V základní škole ve Školní ulici během prázdnin vystřídala Mgr. Křápkovou na ředitelském postu Ing. Klára KarlíkováTak dnes opět do školy. Školáci si budou muset znovu zvyknout na školní životní rytmus a zařadit do svého denního režimu především plnění povinností. Na některých školách se budou sžívat také s novým vedením. Například v základní škole ve Školní ulici během prázdnin vystřídala Mgr. Křápkovou na ředitelském postu Ing. Klára Karlíková, které jsme se zeptali, co ji motivovalo k přihlášení do konkurzu i jaké novinky mohou rodiče i děti očekávat.


Co Vás motivovalo k absolvování konkurzu a ucházení se o post ředitele?

Potřeba změny. Je to podobné jako ve sportu – nový trenér přinese do týmu jinou energii a koncepci.Chci zúročit své ekonomické a pedagogické vzdělání, manažerské zkušenosti z podnikatelské sféry a praxi za katedrou. V neposlední řadě mě motivovali kolegové, kteří mě k účasti v konkurzním řízení vyzvali.
 
Můžete krátce popsat, co obsahovala Vaše vize ohledně dalšího chodu a rozvoje školy, s kterou jste předstoupila před komisi?

Mou snahou je, aby žáci, rodiče i zaměstnanci školu měli za vlastní, cítili se v ní dobře a byli na ni hrdí. Budeme výrazně podporovat výuku jazyků, máme skvělé zázemí pro sportovní aktivity. Chci, abychom moderní formou děti dobře připravili na život i další studium a v Příbrami se to o nás vědělo.
 
Má ZŠ Školní nějaké bolavé místo, které potřebuje přednostní řešení?

Naše bolavé místo se neliší od většiny škol – potřeba investic a napjatý mzdový rozpočet. Po odchodu Mgr. Havlíčka jsem se proto rozhodla neobsazovat pozici třetího zástupce ředitele a jeho práci rozdělit mezi vedení a další zaměstnance školy.
 
Jsou oblasti, za které byste bývalé vedení školy pochválila?

Ano, jsou. Škola je veřejností vnímána pozitivně, každoročně pořádáme řadu již tradičních akcí. Nabídka kroužků pro děti je široká. A stačí se podívat na krásný areál školy či nová okna na všech budovách. Za to patří bývalému vedení poděkování.
 
Jaké jsou plány na tento školní rok? Máte nová okna, bude se dále rekonstruovat?

Potřeba investic je značná. Plánujeme nové rychlejší internetové připojení v pavilonu prvního stupně a rekonstruujeme sociální zařízení. Hned v přípravném týdnu jsme řešili havárii na vodovodních rozvodech. V blízké budoucnosti se musíme zaměřit na stoupačky, které jsou ve velmi špatném stavu a pozornost si zasluhuje i osvětlení ve třídách a otopná soustava.
 
Nastanou nějaké změny v režimu, které by se nějakým způsobem dotkly rodičů a dětí?

Nadále nabízíme stejný školní vzdělávací program, družinu pro děti z prvního stupně,
širokou nabídku zájmových kroužků. A jako bonus pobočku Knihovny Jana Drdy přímo v budově školy.
Co se týče vzdělávací oblasti, zásadní změny nepovažuji za nutné. Z mého pohledu jsou největším bohatstvím naší školy schopní a kreativní učitelé, kteří do své práce dávají plno energie a nápadů. Postupně chceme s kolegy více zapojit projektové vyučování a další moderní metody výuky. První celoškolní projektový den chystáme hned v říjnu k oslavám výročí ČSR.
 
Škola měla vždy velký potenciál, co se sportovního zázemí týče, dnes velké atletické hřiště působí hodně zanedbaně, máte s ním nějaké plány?


Ano, tuto otázku chci otevřít na jednání se zástupci města. Zmiňované hřiště za školou má velký potenciál a potřebu jeho obnovy jsem uváděla i ve své koncepci rozvoje školy. Ve městě vyrostlo mnoho hracích ploch pro nejmenší děti, starším dětem a mládeži ale zůstáváme dlužni.
 
Žáci mají mnoho úspěchů a právě i v atletických závodech, bohužel atletické třídy se pokud vím na této – dříve sportovní – škole již nevyskytují. Chystá se např. návrat k této tradici bývalé 7. ZŠ?


Ze strany veřejnosti v tuto chvíli nevnímám výraznou poptávku po atletických třídách. Skvělé sportovní zázemí využíváme v běžné výuce. Na druhém stupni mají žáci dokonce o hodinu tělocviku týdně více a pestrá je i nabídka sportovních kroužků. Domnívám se, že úkolem školy je zejména vzdělávat a připravovat na další studia. Chci podporovat výuku cizích jazyků, rozšířit nabídku druhého cizího jazyka.
 
Máte nějaké specifikum ve výuce cizích jazyků již nyní?

Anglický jazyk vyučujeme již v první a druhé třídě známou zážitkovou metodou Helen Doron. Od třetí třídy mají žáci tři hodiny týdně, na druhém stupni jim nabízíme volitelný předmět Konverzace v anglickém jazyce. Velkou radost nám dělají děti, které se v hojném počtu zúčastňují každoroční Konverzační soutěže. A letos již třetím rokem nabízíme přípravné kurzy k mezinárodně uznávaným zkouškám Cambridge English. Zkušební komisaři jezdí v červnu k nám do školy a dětem odpadá nutnost cestování do Prahy. Naše děti jsou velmi úspěšné, což nás skutečně těší.
 
Jaký druhý cizí jazyk vaše škola nabízí?

Od sedmé třídy vyučujeme němčinu. Spolupracujeme s partnerskou školou ve Freibergu, naši žáci využívají svoje jazykové znalosti při setkáváních s německými vrstevníky a mají možnost nahlédnout do jejich systému výuky i mimoškolního života. V příštích letech bych chtěla nabídku dalších cizích jazyků rozšířit.
 
Před čtyřmi roky se na škole začalo s výukou psaní metodou Comenia Script, můžete přiblížit čtenářům, o co se jedná a lze již nějakým způsobem zhodnotit výsledky? Jaký je váš postoj k této výuce?

Jedná se o jednodušší typ písma inspirovaný písmem tiskacím. Velký přínos má zejména pro děti dysgrafické či dyslektické, které u klasického krasopisu často nedoplňovaly diakritická znaménka. Ale i ostatní děti a jejich rodiče si písmo získalo – děti píší úhledně i dostatečně rychle. Naše klasické jednotažné písmo žáci bez problémů přečtou, takže dopis od babičky nezůstane „zašifrovaný“. Celkově si myslím, že plusy převažují nad případnými nevýhodami.

Co byste chtěla říct závěrem?

Chtěla bych popřát všem žákům úspěšný školní rok, prima partu ve třídě a skvělé, podporující učitele. A rodičům a kantorům pevné nervy a hodně energie.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: jkNepřehlédněte

Zdravotní sestra: S penězi jsem každý měsíc nevyšla, začala jsem se živit svým tělem Zdravotní sestra: S penězi jsem každý měsíc nevyšla, začala jsem se živit svým tělem „Navštěvují mě dělníci, manažeři, turisté i policisté. Jeden z mých stálých zákazníků je například vysoce postavený městský úředník, “ říká v rozhovoru Lenka. 19. února 2020   (09:01) Nepřehlédněte Lahve s alkoholem si uschoval do nohavic Lahve s alkoholem si uschoval do nohavic Během minulého týdne řešili policisté na Příbramsku zloděje v obchodním centru, vykradený karavan, ale i mikrospánek řidiče. 17. února 2020   (08:55) Nepřehlédněte Odsouzený zachránil život ženě, která utrpěla infarkt Odsouzený zachránil život ženě, která utrpěla infarkt „Ihned jsem u bezvládně ležící ženy zkontroloval životní funkce, nedýchala, měla srdeční zástavu. Začal jsem neprodleně se srdeční masáží,“ vypráví odsouzený Ondřej se slzami v očích. 10. února 2020   (17:53) Nepřehlédněte Změny v DPH u piva vyvolávají u restauratérů emoce. Bojí se kontrol a konkurenčních bojů Změny v DPH u piva vyvolávají u restauratérů emoce. Bojí se kontrol a konkurenčních bojů „Když si tady dá štamgast dvě piva u stolu a dvě do džbánku, bude sazba pokaždé jiná. Jak se mám zachovat, když si objedná čtyři točená piva a následně si je do džbánku nalije sám?“ Změny v DPH u piva rozčilují majitele restaurací, kteří nevěřícně kroutí hlavou. 9. února 2020   (10:01) Nepřehlédněte Video: Soud poslal obviněného z vraždy v Krámech do vazby Video: Soud poslal obviněného z vraždy v Krámech do vazby Přinášíme exkluzivní záběry obviněného třiatřicetiletého muže z vraždy svého otce 8. února 2020   (19:03) Nepřehlédněte


Další články

Premiér Babiš zavítal na hasičskou stanici v Příbrami Premiér Babiš zavítal na hasičskou stanici v Příbrami V úterý 25. února v odpoledních hodinách navštívila příbramskou stanici profesionálních hasičů delegace složená z předsedy vlády České republiky Andreje Babiše, starosty Příbrami Jana Konvalinky a dalších členů doprovodu. 25. února 2020   (20:07) Vojtěch ke koronaviru: Není důvod panikařit a zakazovat akce Vojtěch ke koronaviru: Není důvod panikařit a zakazovat akce Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je potřeba se poradit jak postupovat. Na večer proto svolal rozšířené předsednictvo Bezpečnostní rady státu. 25. února 2020   (18:05) 1.FK Příbram se rozhodl ukončit spolupráci s trenérem Nádvorníkem 1.FK Příbram se rozhodl ukončit spolupráci s trenérem Nádvorníkem Roman Nádvorník nastoupil do Příbrami v březnu roku 2019 25. února 2020   (17:17) Vyrostou v blízkosti vysokochlumeckého hradu větrné elektrárny? Vyrostou v blízkosti vysokochlumeckého hradu větrné elektrárny? Ze strany zastupitelů je k umístění větrných elektráren zaujímán spíše negativní názor. Názor veřejnosti ukáže anketa 25. února 2020   (16:11) Nemocnice jsou na koronavirus připraveny, zatím v Česku není, řekl Adam Vojtěch Nemocnice jsou na koronavirus připraveny, zatím v Česku není, řekl Adam Vojtěch V České republice bylo dosud na koronavirus testováno 86 lidí a všechny vzorky byly negativní. 25. února 2020   (12:51) V příbramské věznici se odsouzení vzdělávají v oblasti gastronomie V příbramské věznici se odsouzení vzdělávají v oblasti gastronomie Vězenství Jako malá chtěla být učitelkou. Nakonec pracuje s vězni Jako malá chtěla být učitelkou. Nakonec pracuje s vězni "Když chci někomu něco vytknout, musím si předtím dobře rozmyslet, jaká slova použít. Nikdy nevíte, co v nich vězí, může u nich nastat zkrat," říká o práci s odsouzenými Olga Karasová, vychovatelka ve věznici Bytíz 25. února 2020   (09:32) Požár na balkoně bytového domu likvidovaly dvě jednotky hasičů Požár na balkoně bytového domu likvidovaly dvě jednotky hasičů K zahoření došlo v ulici Boženy Němcové v Příbrami 25. února 2020   (08:18) Na Nováku vznikne Hobití vesnička. Pomůže dětem v největších vedrech najít skrýš před sluncem Na Nováku vznikne Hobití vesnička. Pomůže dětem v největších vedrech najít skrýš před sluncem Zajímavosti
Sajdkárista Lukáš Černý: Občas se ve vozíku svezu, ale nesmí řídit blázen Sajdkárista Lukáš Černý: Občas se ve vozíku svezu, ale nesmí řídit blázen „Najít podobně zblázněné lidi, kteří s vámi budou trávit většinu víkendů, budou špinaví, omlácení od ostatních motorek a pak ještě třeba ani nedojedou do cíle, těch je málo,“ říká Lukáš Černý 24. února 2020   (19:04) Příbramské divadlo by mohlo hostit ozvěny zlínského festivalu Příbramské divadlo by mohlo hostit ozvěny zlínského festivalu Předběžně se počítá s jejich uspořádáním v předposledním červnovém týdnu. 24. února 2020   (16:09) Bezbariérový vstup do vody, vodní lehátko pro imobilní jedince. Novák si nově užijí i lidé s handicapem Bezbariérový vstup do vody, vodní lehátko pro imobilní jedince. Novák si nově užijí i lidé s handicapem Zajímavosti Škoda po srážce náklaďáku s vlakem přesahuje pět milionů, řidiči hrozí pět let ve vězení Škoda po srážce náklaďáku s vlakem přesahuje pět milionů, řidiči hrozí pět let ve vězení Doprava Silný vítr zaměstnal hasiče, vyjížděli ke 250 událostem Silný vítr zaměstnal hasiče, vyjížděli ke 250 událostem Většina zásahů byla kvůli popadaným stromům. 24. února 2020   (08:17) Bude na dobříšském náměstí veřejně dostupný defibrilátor? Rozhodnou lidé Bude na dobříšském náměstí veřejně dostupný defibrilátor? Rozhodnou lidé Pořízení defibrilátoru je jedním z návrhů participativního rozpočtu. Pokud ho lidé podpoří, bude umístěn poblíž autobusového nádraží, na budovu, ve které sídlí Městská policie Dobříš 24. února 2020   (06:23) Vidle, meč s dřevěnou rukojetí, černá karta. Lidé ztrácejí nejen klíče a mobily Vidle, meč s dřevěnou rukojetí, černá karta. Lidé ztrácejí nejen klíče a mobily V roce 2019 občané na úřad přinesli 53 nálezů. Pouze devět z nich si jejich vlastníci vyzvedli 23. února 2020   (19:09) „Nemáme na sport čas,“ říkají příbramské děti „Nemáme na sport čas,“ říkají příbramské děti Více než třetina dívek starší 15 let ve svém volném čase téměř nesportuje, nebo sportuje jen několikrát měsíčně. Nemají na to údajně čas ani kamarády 23. února 2020   (16:12) Milínský masopust byl ve znamení pohádkových postav Milínský masopust byl ve znamení pohádkových postav Masopust Záběry z palubní kamery: Řidič nákladního vozidla vjel přímo pod projíždějící vlak Záběry z palubní kamery: Řidič nákladního vozidla vjel přímo pod projíždějící vlak Doprava Letní kino hlásí comeback, využije však původní promítačky Letní kino hlásí comeback, využije však původní promítačky Příbramské letní kino s kapacitou kolem 4500 míst patří k největším v republice. 23. února 2020   (07:16) Meteorologové zpřísnili výstrahu před silným větrem. Přijde dřív a bude intenzivnější Meteorologové zpřísnili výstrahu před silným větrem. Přijde dřív a bude intenzivnější Vítr bude místy dosahovat až 110 kilometrů v hodině s nárazy až 30 metrů za sekundu. 22. února 2020   (21:39) Babybox se přesunul na původní místo. Zachránil již čtyři děti Babybox se přesunul na původní místo. Zachránil již čtyři děti Zdravotnictví Vesecká: Většina jen čeká na to, co udělá ten druhý a hned hledá, jak by to mohl pohanit a zkritizovat Vesecká: Většina jen čeká na to, co udělá ten druhý a hned hledá, jak by to mohl pohanit a zkritizovat Renáta Vesecká reaguje na článek Mgr. Josefa Strejce, ředitele ZŠ Příbram – Březové Hory 22. února 2020   (15:47) Přerazila zábradlí a skončila s vozem na boku. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob Přerazila zábradlí a skončila s vozem na boku. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob Dopravní nehoda uzavřela silnici na výjezdu z Příbrami 22. února 2020   (12:31) Meteorologové varují před silným větrem Meteorologové varují před silným větrem Výstraha platí od nedělních 16:00 do pondělních 08:00. 22. února 2020   (09:33) Měl přilákat turisty, místo toho stojí v garáži. Turistický vláček nechce v Příbrami nikdo provozovat Měl přilákat turisty, místo toho stojí v garáži. Turistický vláček nechce v Příbrami nikdo provozovat Doprava Caveman, Kryštof camp, MIG 21. Kultura v Příbrami dostává ten správný drive Caveman, Kryštof camp, MIG 21. Kultura v Příbrami dostává ten správný drive Na Nováku v létě vyroste ledový bar a zahrají Roxette a Nightwish Revival 21. února 2020   (18:41) Ve Staré Huti se staví nová mateřská škola. Původní bude zbourána Ve Staré Huti se staví nová mateřská škola. Původní bude zbourána V domě, kde je současná mateřská škola umístěna, žil nějakou dobu akademický sochař Karel Dvořák a jeho žena, významná herečka Leopolda Dostálová 21. února 2020   (16:03) Po nárazu s nákladním vozem vykolejil vlak Po nárazu s nákladním vozem vykolejil vlak Doprava Příbramsko navštíví premiér Babiš. Doprovodí ho ministr zdravotnictví i hejtmanka Příbramsko navštíví premiér Babiš. Doprovodí ho ministr zdravotnictví i hejtmanka Předseda vlády České republiky Andrej Babiš navštíví v úterý 25. února spolu s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a v doprovodu hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové Sedlčany a Příbram. 21. února 2020   (11:38) Dostavba Junáče míří do finále. Bude bezbariérový a nabídne i hladové okno Dostavba Junáče míří do finále. Bude bezbariérový a nabídne i hladové okno Na nové fasádě se již podepsali sprejeři. 21. února 2020   (08:48) Hauser: Pokud budeme první, kdo rally zruší, budeme slavnější, než když se tu bude pořádat Hauser: Pokud budeme první, kdo rally zruší, budeme slavnější, než když se tu bude pořádat Rally Příbram vyráží do boje s vizuálním smogem. Poradí grafička z Brna Příbram vyráží do boje s vizuálním smogem. Poradí grafička z Brna Tento týden navštíví město grafička Veronika Rút Nováková, která od vizuálního smogu úspěšně osvobodila Brno 20. února 2020   (18:22) ZŠ Březové Hory vsadila na pohybové aktivity dětí ZŠ Březové Hory vsadila na pohybové aktivity dětí Vedení školy rozhodlo navýšit tělesnou výchovu pro první stupeň na 3 hodiny týdně. 20. února 2020   (15:52) Příbram osvětlí nejrizikovější přechody pro chodce Příbram osvětlí nejrizikovější přechody pro chodce Osvětleno bude pět příbramských přechodů. Zhotovení veřejného osvětlení vyjde řádově na jeden až dva miliony korun 20. února 2020   (14:09) „Za rok tu slepici nepoznáš. Nebude na sobě mít ani peříčko,“ říká zaměstnanec slepičí farmy „Za rok tu slepici nepoznáš. Nebude na sobě mít ani peříčko,“ říká zaměstnanec slepičí farmy Podmínky chovu slepic jsou otřesné. ANO však úplný zákaz klecových chovů v Česku nepodpořilo 20. února 2020   (12:16) Ta Thuy Dung: Když mi někdo udělá křupavou kachnu se zelím, dám mu svoje srdce Ta Thuy Dung: Když mi někdo udělá křupavou kachnu se zelím, dám mu svoje srdce ROZHOVOR Známe situační plán stavby fast foodu KFC v Příbrami, na konci roku by mělo dojít k jeho otevření Známe situační plán stavby fast foodu KFC v Příbrami, na konci roku by mělo dojít k jeho otevření Fast food Příbramská teplárna zlevňuje teplo	pro domácnosti o 13% Příbramská teplárna zlevňuje teplo pro domácnosti o 13% Nově se pro odběratele ze sekundárního rozvodu sníží cena na 580,00 Kč/GJ (bez DPH), a to od 1.1.2020, tedy zpětně. 19. února 2020   (18:22) Meteorologové varují: V noci na čtvrtek se bude na silnicích tvořit náledí Meteorologové varují: V noci na čtvrtek se bude na silnicích tvořit náledí Výstraha vstoupí v platnost ve středu úderem 21. hodiny a skončí ve čtvrtek v 9 hodin. 19. února 2020   (16:41)

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz