První dvě dekády února byly v Česku zdaleka nejteplejší za víc než 100 let
21. února 2024 (18:22)
foto: pribram.cz/Matyáš Pečenka
Průměrná teplota na vybraných stanicích 6,7 stupně Celsia překonala dosavadní maxima o víc než dva stupně.
První dvě dekády letošního února byly v Česku nejteplejší za víc než 100 let. Průměrná teplota na vybraných stanicích 6,7 stupně Celsia překonala dosavadní maxima o víc než dva stupně. Na svém facebooku to dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). O stejném rekordu pro letošní první únorovou dekádu informoval ČHMÚ už dřív, druhých deset dní měsíce tak trend nezměnilo.
"Extrémně teplý únor pokračuje," uvedli meteorologové. "S ohledem na týdenní předpověď počasí je pravděpodobné, že se letošní únor stane historicky nejteplejším zaznamenaným únorem na našem území. Jestli se tak stane, se od nás dozvíte na začátku března," dodali.
Dosud nejtepleji bylo na vybraných stanicích v období od 1. do 20. února v letech 2002 a 2020, a to shodně 4,6 stupně Celsia, uvedl ČHMÚ. Průměrná teplota v prvních 20 dnech února od roku 1921 do loňska je minus 0,9 stupně Celsia.
Naopak nejchladnější byly za dobu měření první dvě únorové dekády v roce 1929, kdy byla průměrná teplota na vybraných stanicích minus 14,5 stupně Celsia. Relativně chladno s průměrem teplot hluboko pod nulou bylo v prvních 20 dnech února také v letech 1956, 1940, 1947 a 2012. Před 12 lety byla v tomto období průměrná teplota na vybraných stanicích minus 8,2 stupně Celsia.
ČHMÚ zdůraznil, že uvádí průměry počítané z dat na vybraných stanicích, z nichž většina leží v nižších polohách. Stanice ve vyšších a horských polohách zpravidla vznikly později, případně neměřily nepřetržitě, upozornil.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•O víkendu bude nejmenší úplněk roku, Měsíc bude od Země nejdál
•Protest podpoří zemědělci ze všech středočeských okresů, vyjede kolem 300 souprav
•Stav podzemních vod v Česku je nejlepší od roku 2015
Další články
Slyšíte ten podivný zvuk z výšin? To krajinou znovu táhnou jeřábi popelaví
Začátek jara v naší krajině často neoznamují jen první květy nebo zpěv skřivanů. Možná …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pozor na podomní „řemeslníky“. Policie varuje hlavně seniory
Policisté upozorňují na případy podomních „řemeslníků“, kteří se pohybují po městech a …
Motorka spadla při nakládání. A pak si sama zavolala pomoc
Stačila chvilka nepozornosti při nakládání motocyklu a v Dobříši byl hned poplach. …
ZAJÍMAVOSTI
Hokejová horečka v Příbrami! HC Příbram míří do play-off a potřebuje podporu fanoušků
Velká chvíle pro příbramský hokej je tady. Tým HC Příbram si vybojoval postup do …
SPORT
/VIDEO/ V neděli virál, dnes bomba! Přinášíme nejlepší záběry legendárního Čmeláka
V neděli jsme na našich sítích sdíleli amatérské video práškovacího letadla Z‑37 …
FOTOGALERIE
Nájem v Domě Natura trvá. Opozice mluví o nevyužitých budovách, radnice o komplikované rekonstrukci
Odbor životního prostředí sídlí v pronajatých prostorách Domu Natura od roku 2023. …
POLITIKA
Nový nepřítel Itálie? Po ananasu přichází smažák na pizze. A Příbram se ptá: dorazí tahle bomba i k nám?
Český internet má nový hit. Zatímco se svět ještě nevzpamatoval z nekonečné debaty o …
FAST FOOD
Nikdy jsme nebyli víc propojení. A nikdy víc sami
Večer, kdy se nic neděje. Telefon leží na stole, obrazovka je tmavá a ticho v bytě …
LIFESTYLE
Dobrovolní hasiči ve Středočeském kraji lákají stále více dětí. Sborům ale chybějí vedoucí mládeže
Zájem o členství dětí a mládeže u dobrovolných hasičů ve Středočeském kraji v poslední …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Neštěstí v Sedlci-Prčici: Když se pokus o rychlé zatápění změní v tragédii
Nedělní dopoledne v Sedlci-Prčici na Příbramsku připomnělo, že největší nebezpečí …




