Průzkum: Lidé budou mít kvůli pandemii nižší vánoční výdaje
7. listopadu 2020 (08:42)
foto: pribram.cz, ČTK
Češi chtějí nejčastěji utratit za letošní Vánoce do 5000 Kč, a to téměř polovina z nich.
Aktuální pandemická situace a omezení budou mít dopad na výdaje za letošní Vánoce. Více než polovina Čechů předpokládá nižší útraty za Vánoce v důsledku omezení nákupů v kamenných prodejnách, stejný podíl jich omezí výdaje kvůli dopadu pandemie na jejich osobní finance. Z průzkumu úvěrové společnosti Fair Credit mezi 899 respondenty koncem října vyplývá, že Češi chtějí nejčastěji utratit za letošní Vánoce do 5000 Kč, a to téměř polovina z nich.
Na 39 procent Čechů bylo zvyklých kupovat vánoční dárky výhradně nebo většinově v kamenných obchodech. Další zhruba stejný podíl (41 procent) dotázaných byl zvyklý nakupovat asi půl na půl, část v kamenných prodejnách a část on-line. Těch, kteří pořizovali většinu dárků ve virtuálním prostředí, byla pětina. Na tento způsob spoléhali častěji skupiny obyvatel s vyšším vzděláním.
Nové prostředí, do kterého zemi uvrhla letošní pandemická situace, mění nákupní zvyklosti Čechů. Na 68 procent dotázaných potvrdilo, že letos budou dárky nakupovat na e-shopech více než v loňském roce.
Aktuální situace bude mít dopad nejen na způsob pořizování dárků, ale i na částku, kterou budou Češi ochotni za letošní Vánoce utratit. Téměř polovina plánuje investovat do 5000 korun, další třetina se chce letos vejít do 10.000 korun. Jen 11 procent respondentů chce za letošní Vánoce utratit 10.000 až 15.000 korun, sedm procent očekává výdaje vyšší než 15.000 korun. Na tři procenta Čechů dárky a Vánoce neřeší, protože na ně nemají peníze anebo je neslaví.
"Loňská rekordní čísla předvánočních nákupů ukázala, že průměrný Čech utratil za Vánoce přes 10.000 korun. Z našeho dotazování vyplývá, že letos obecně panuje vůle k šetření a omezování se. Zdá se, že jsme si vědomi rizik, která by mohlo nezodpovědné chování a utrácení v této nejisté době přinést a obavy z dalšího vývoje nás drží zpátky," uvedl ředitel Fair Creditu Tomáš Konvička.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Léky na cukrovku změnily svět. Mounjaro a Wegovy lámou rekordy, pomáhají s obezitou a mění nejen americkou společnost
Dvě největší globální firmy vyrábějící léky na cukrovku a obezitu oznámily výsledky za …
ZDRAVOTNICTVÍ
Bouračka? Lísteček za stěrač nestačí! Řidič může přijít o tisíce i o řidičák
Stačí nehoda na parkovišti, poškozená značka nebo svodidla a problém může být mnohem …
Solvayovy lomy lákají na jízdu vláčkem i jedinečný pohled do historie těžby
Jen kousek od obce Svatý Jan pod Skalou se ukrývá místo, kde se snoubí průmyslová …
TIP NA VÝLET
Drama v MOL Cupu: Spartak Příbram potrápil třetiligového favorita z Písku
Spartak šel do vedení už v úvodu a proti třetiligovému Písku se dokázal vrátit a …
SPORT
Letošní rok míří mezi nejsušší za posledních 65 let
Česko dál vysychá. Letošní rok je zatím z hlediska srážek nejsušší od roku 1961 a …
AKTUÁLNĚ
SPOJENCI jdou do voleb. Lídryní je Markéta Škodová, cílem je Příbram bez bariér a bez rozdělování
Uskupení SPOJENCI Příbram podalo kandidátní listinu pro podzimní komunální volby. …
VOLBY 2026
Mezinárodní den leváctví: Evoluční záhada, rychlejší mozek a každodenní boj s nůžkami
Mezinárodní den leváctví připadá na 13. srpna a připomíná desetinu lidí, kteří svět …
ZAJÍMAVOSTI
Kraj poskytne finance na projekt Sanitka splněných snů, který pomáhá těžce nemocným lidem
Umožnit těžce nemocným a umírajícím splnit mnohdy jedno z jejich posledních přání. To …
AKTUÁLNĚ
Žně končí, výnosy klesly až o desítky procent. Chovatelům schází krmivo
Žně ve Středočeském kraji končí, výnosy meziročně klesly v důsledku sucha až o desítky …
AKTUÁLNĚ
Omezení na D4 u Jíloviště potrvá do 21. srpna, další bude v září. Řidiči si stěžují na kolony
Současné omezení provozu na dálnici D4 u Jíloviště, kde se kvůli stavbě nového mostu …
AKTUÁLNĚ




