Proženou se další bouřky s přívalovými dešti a kroupami
16. srpna 2020 (12:22)
Ojedinělý výskyt silných bouřek hrozí v pondělí odpoledne a večer v části středních Čech, kde meteorologové vydali varování také pro Příbramsko. Kromě ojedinělých přívalových srážek bude hrozit i krupobití a nárazový vítr může lámat větve.
Bouřky provázené silným deštěm zasáhly Příbramsko v pátek i v sobotu odpoledne a večer. Hasiči museli v souvislosti s bouřkami zasahovat ve středních Čechách u desítek případů. Jednalo se především o popadané stromy a větve a čerpání vody za vytopených sklepů.
Následující čtyři týdny budou teplotně i srážkově nadprůměrné. Vyplývá to z dlouhodobého výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nejteplejší a nejdeštivější by měl být hned nadcházející týden od 17. srpna, teploty v některých dnech ještě mohou přesáhnout tropických 30 stupňů Celsia.
"Týdenní průměry nejvyšších denních teplot by se v prvním týdnu předpovědi (17.-23.8.) měly pohybovat kolem 26 stupňů, v dalších týdnech by měly postupně klesat na hodnoty kolem 21 stupňů ve čtvrtém týdnu předpovědi," uvedli meteorologové.
Dlouhodobá průměrná teplota v ČR mezi 17. srpnem a 13. zářím je 16,4 stupně Celsia. Nejteplejší byl v tomto období rok 2016, kdy průměrná teplota dosáhla 18,6 stupně. Naopak v roce 1957 to bylo pouze 12,9 stupně Celsia.
"Srážkově předpokládáme první týden předpovědi (17.-23.8.) nadprůměrný, další tři týdny předpovědi pak průměrné," dodal ČHMÚ. Dlouhodobý průměrný úhrn srážek v tomto období je v Česku 62 milimetrů.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz_Jakub Pečenka (foto z 25. 5. 2018
bouřka a přívalové deště na Novém rybníku v Příbrami)
bouřka a přívalové deště na Novém rybníku v Příbrami)
autor: Jakub Pečenka
Další články
Předvánoční návštěva v Domově seniorů v Rožmitále
Ke konci roku již tradičně navštívili radní Centrum Rožmitál pod Třemšínem - Domov …
Lidl testuje pojízdný obchod. V Maďarsku objíždí vesnice, v Česku zatím ne
Lidl Maďarsko spustil v říjnu pilotní projekt mobilního obchodu. Upravený autobus s …
Zajímavosti
Odkud se vzal vánoční stromeček? Příběh jednoho symbolu
Vánoční stromeček je dnes jedním z nejvýraznějších symbolů Vánoc. Rozsvítí domovy, …
Vánoce
Hasiči měli na Štědrý den napilno. Požárů bylo nejvíc za posledních pět let
Štědrý den letos rozhodně neproběhl v poklidné atmosféře, jak by si mnozí přáli. …
FOTO
Štědrodenním dopolednem v Dobříši opět zněla lidová hudba
Dobříšský pokleslý orchestr lidových nástrojů už osmnáct let přináší radost …
Vojáci z 13. dělostřeleckého pluku i letos rozdávali radost dětem
Vojáci 13. dělostřeleckého pluku i letos podpořili děti, které vyrůstají bez rodin. …
FOTOGALERIE
Ježíšek nebo Santa? Vánoční souboj tradic a fantazie
Většina světa zná červeně oděného, buclatého Santa Clause. My v Česku zase milujeme …
Svíčky a zábavní pyrotechnika: Krása, která vyžaduje respekt
Vánoční svátky i silvestrovské oslavy si často spojujeme se světlem svíček a zábavní …
Kapr, řízek nebo úspory? Jak bude letos vypadat vánoční stůl na Příbramsku
Štědrovečerní menu na Příbramsku se i letos ponese ve znamení tradičních chutí, ale …
Štědrý večer: české vánoční pověry a tradice, které dodávají kouzlo Vánocům
Štědrý den je králem kalendáře, dnem, který slaví všichni bez rozdílu. V českých …
Vánoce





