Provozní doba obchodů se od středy prodlouží do 21:00
16. listopadu 2020 (19:44)
foto: ribram.cz
Spolu s tímto opatřením začne platit také omezení jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních v obchodech.
Provozní doba obchodů se od středy prodlouží. Bude sjednocena se zákazem vycházení. Lidé si budou moci nakoupit do 21:00. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Spolu s tímto opatřením začne platit také omezení jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních v obchodech. Prodejci budou muset řídit fronty uvnitř prodejen i venku.
Obchody, které mají výjimku z vládních opatření proti šíření koronaviru, musejí od 28. října zavírat v 19:59. Od středy budou moci fungovat do 21:00, kdy začíná zákaz vycházení. "Je respektováno, že když se člověk, ať už se jedná o nakupujícího nebo zaměstnance, vrací z práce, takže to může udělat. Určitě to není tak, že by hlídky policie číhaly ve 21:00 u nákupních center a penalizovaly ty, kteří z nich ve 21:01 vychází," řekl Blatný.
Podle nového protipandemického systému (PES) je provozní doba obchodů a nákupních center sjednocena se zákazem vycházení v nejvyšších úrovních pohotovosti čtyři a pět. U stupně čtyři je zákaz vycházení stanoven od 23:00. Od úrovně tři žádný limit otevírací doby neplatí a podle Blatného je naopak žádoucí, aby se nakupující rozprostřeli do co nejdelšího časového pásma.
Blatný dále připustil, že z hlediska nákazy nepatří obchody mezi nejrizikovější místa. Těmi jsou rodina a pracoviště. "Ale téměř všichni, jak dokazují četné fotografie, které jsou zasílány nám a určitě i vám (novinářům), tak jsme národ, který chodí každý den minimálně jednou nakupovat. A vzhledem k tomu, že to tak učiní miliony lidí, i když to riziko možná není úplně největší, tak epidemiologicky je velmi zásadní, protože se týká obrovského počtu lidí," vysvětlil.
V obchodech a nákupních centrech začne ve středu platit limit 15 metrů čtverečních na jednoho zákazníka. Omezení 15 metrů čtverečních na jednoho člověka má podle modelu uvolňování platit od třetího stupně pohotovosti. V prvním, nejlehčím stupni rizika, budou moci na 15 metrech čtverečních provozní plochy nakupovat maximálně čtyři lidé. Ve druhém stupni se počet zákazníků snižuje na dva.
Prodejci budou mít dále od středy za úkol řídit fronty uvnitř i před obchody a hlídat dodržování dvoumetrových odstupů. Dnes schválená pravidla, která kopírují systém uvolňování zakazují zároveň ve stupni rizika čtyři a pět prodej nejen o nedělích, který platí už nyní, ale také o svátcích.
Prodejci budou mít dále od středy za úkol řídit fronty uvnitř i před obchody a hlídat dodržování dvoumetrových odstupů. Dnes schválená pravidla, která kopírují systém uvolňování zakazují zároveň ve stupni rizika čtyři a pět prodej nejen o nedělích, který platí už nyní, ale také o svátcích.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
pribram.cz
pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Další články
Černé skládky v Příbrami: proč město platí navíc, když máme sběrný dvůr zdarma
Odložené matrace u kontejnerů, hromady odpadu v přírodě. Černé skládky nejsou jen …
FOTOGALERIE
V Mixově ulici se čelně střetly dva osobáky
Tenhle víkend se stala řada nehod v regionu. Mezi jinými i ta následující v Mixově …
Řidiči pozor! Semafory v křižovatce u Asie jsou stále mimo provoz
Dopravní nehoda před pár dny vyřadila z provozu semafory v křizovatce ulic Žežická, …
Petr Brandl: Podobizna horního úředníka po třech stoletích dostává jméno Johann Franz Lauer
Po třech stoletích pravděpodobně známe jméno muže z Brandlova obrazu Podobizna horního …
Prodejci vánočních kaprů mají nejvyšší čas nahlásit prodejní místa
Státní veterinární správa (SVS) připomíná prodejcům vánočních kaprů jejich povinnost …
Řidič nezvládl jízdu a ve vysoké rychlosti vylétl z vozovky
V obci Oseč u Obecnice v sobotu večer zasahovaly všechny složky integrovaného …
FOTO
Energo Příbram zvýší cenu tepla o 9 %
Společnost Energo Příbram oznámila, že od 1. ledna 2026 dojde k navýšení cen tepelné …
Děti nahlédly do života ryb v sádkách v Rožmitále
Sádky firmy Rybářství Lnáře v Rožmitále pod Třemšínem se v jeden podvečer proměnily v …
Příbram zpřísňuje parkování. Modré zóny nově i o víkendech, řešením může být soukromé místo
Od 1. listopadu platí v Příbrami nové nařízení upravující režim parkování na vybraných …
PR
Svatá Lucie a tajemné Lucky: nejdelší noc, pranostiky i strašidelná podívaná
Třináctý prosincový den patří svaté Lucii, patronce světla. Její svátek provází …
Zajímavosti




