21. 6. svátek má Alois

Protilátky na covid mohou po očkování u seniorů rychle klesat

9. června 2021   (12:00)
Protilátky na covid mohou po očkování u seniorů rychle klesat
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Výsledky vyplývají z testování více než 250 očkovaných.


Hladina protilátek po očkování proti nemoci covid-19 může u starší generace rychle klesat. Novinářům to dnes řekl Jindřich Vobořil, ředitel společnosti Podané ruce, která provádí testování na výstavišti a má očkovací centrum v Janáčkově divadle. Výsledky vyplývají z testování více než 250 očkovaných. U 50 testovaných ve věku nad 65 let u 14 procent klesly protilátky po čtyřech měsících pod hranici pozitivity. Společnost chce vyvolat diskusi o třetí dávce vakcíny.

Test se uskutečnil v dubnu a květnu, zúčastnilo se ho 177 žen a 76 mužů ve věku od 16 do 83 let, kteří byli očkovaní vakcínami Pfizer a Moderna. Lidé byli 14 až 132 dní po druhé dávce očkování. Po měsíci mělo protilátky kolem 93 procent lidí, sedm procent je nemělo. Po čtvrtém měsíci mělo protilátky už jen 78 procent lidí. U 14 procent z 50 lidí ve věku nad 65 let klesly protilátky po čtyřech měsících pod hranici pozitivity. "Také zahraniční studie ukazují, že protilátky mohou po očkování rychle klesat obzvlášť u lidí, kteří toto onemocnění ještě neprodělali a jsou staršího věku," uvedl Vobořil.
Podle něj se starším lidem podávala vakcína v lednu nebo v únoru. "Naše testování ukazuje, že významná skupina těchto lidí měla už květnu dané protilátky po očkování pod hladinou, která je výrobcem udávaná za pozitivní. Můžeme předpokládat, že u této skupiny bude hladina protilátek dále klesat a je nutné mít nachystaný preventivní scénář," uvedl Vobořil.
Podané ruce chtějí ve spolupráci s městem a Diecézní charitou v testování protilátek pokračovat, a to především mezi seniory. Podle společnosti je cílem pravidelného testování protilátek to, aby se zabránilo opětovnému šíření nákazy, ochrana rizikových skupin a vyvolání diskuze o nutnosti třetí dávky pro ohrožené lid. Vobořil dodal, že například Británie chce znovu očkovat lidi nad 50 let.
 


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Při motokrosových závodech v Podluhách vyjel řidič mimo trať a narazil do diváků Na pomoc spěchal i vrtulník. Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Očkování bez předchozí registrace by mělo být možné od poloviny července Od září by mohli dostávat lékaři do ordinací nejpoužívanější vakcínu - … Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovaru Herold v Březnici loni kvůli koronaviru klesl výstav o 35 procent Pivovar vyváží například do Ruska a Švédska, nejnovější odbytiště má v Maďarsku a … Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Tatínkové mají dnes svůj den, nezapomeňte jim popřát Zatímco maminkám přeje druhou květnovou neděli většina blízkých, na táty se stále … Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Novák se dnes promění ve velké sportoviště. Připravena je i olympijská vesnice Dnešní Novák Fest má podtitul Příbram pod pěti kruhy. Jak název naznačuje, akce se … Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Na kole: Výstava fotografií v příbramské galerii se vrací do 50. a 60. let minulého století Galerie Františka Drtikola představí kolekci o cykloputování fotografa Ladislava … V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové V neděli budou silné bouřky s krupobitím a přívalovým deštěm, varovali meteorologové Přívalový déšť může ojediněle rozvodnit malé toky, zatopit podchody, podjezdy či … Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií Burácení motorů, ve vzduchu vůně benzinu. Motorkáři vyjedou na společnou projížďku s policií V rámci akce Začněme spolu aneb kolama dolů se sejdou motorkáři v 10 hodin ráno u … Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile Opilý řidič v Příbrami zdemoloval auto o strom, nadýchal téměř dvě promile K nehodě došlo dnes před čtvrtou hodinou ranní v ulici Edvarda Beneše.
Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Lidé by měli ve vedrech věnovat pozornost i zvířatům Pro venčení psů by měli lidé volit především ráno a večer, kdy jsou teploty …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz