Protesty středočeských zemědělců byly klidné, účastnilo se kolem 215 strojů
20. března 2024 (14:43)
foto, video: pribram.cz/Jakub Pečenka
Na Příbramsku oproti původně plánovaným třem trasám vyjeli zemědělci se stroji pouze na dvě trasy.
Zemědělci ve Středočeském kraji se dnes dopoledne připojili k evropským protestům se zhruba 215 stroji. Jízdy techniky nezpůsobily dopravní komplikace, protest v regionu byl poklidný, řekla ředitelka středočeské agrární komory Petra Novotná. V regionu na akci dohlížely desítky policistů. Policie nezaznamenala žádné narušení pořádku nebo bezpečnosti provozu, řekla krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
"Ze všech okresů máme informace, že to bylo bezproblémové, menší kolony možná někde byly, třeba se mírně pozdržela doprava, ale nebylo to ve špičce," řekla Novotná. Účast podle ní byla kvůli zahájení jarních prací menší než před měsícem.
Na Příbramsku oproti původně plánovaným třem trasám vyjeli zemědělci se stroji pouze na dvě trasy. Celkem se tam zapojily tři desítky traktorů, například na trase ze Sedlčan to bylo 15 traktorů. V Rakovníku, kde zemědělci projížděli městem, se přidalo 35 strojů. Na Benešovsku zemědělci nepořádali protestní jízdy, ale se stroji označenými vlajkami a hesly vyjeli za běžnou prací.
Dnešní protesty se konají u příležitosti jednání Evropské rady, které připadá na 21. března. Zemědělské organizace tvrdí, že cílem protestů je upozornit na dlouho neřešené problémy pěstitelů a chovatelů a prohlubující se krizi v agrárním sektoru nejen na evropské, ale i na národní úrovni. Společně zemědělci v evropských zemích protestovali 22. února. V Praze protestovali také 7. března.
Čeští zemědělci požadují snížení byrokratické zátěže, podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem. Dalšími požadavky jsou nedanění evropských provozních dotací a omezení bezcelního dovozu zemědělských produktů ze zemí mimo Evropskou unii.
Zisk zemědělců podle aktualizovaného interního průzkumu Zemědělského svazu letos klesne proti roku 2023 zhruba o polovinu na 4,2 miliardy korun. Propad podle vedení svazu způsobí klesající ceny komodit, vysoké náklady a větší nároky na zemědělce ze strany ČR a EU.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Turistické vlaky letos podpoří zejména cykloturistiku
•Konec velkých techničáků znemožňuje zjistit, kolik mělo ojeté auto majitelů
•Při nehodě u Višňové se zranili dva lidé