2. 5. svátek má Zikmund

Prostranství na Svaté Hoře po rekonstrukci: Moderní změny rozdělují názory

6. února 2025   (07:00)
Dalších 6 fotografií v galeriiProstranství na Svaté Hoře po rekonstrukci: Moderní změny rozdělují názory
foto: Petra Bálková / se souhlasem

Se začátkem nového roku se Příbramáci dočkali zrekonstruovaného prostranství na Svaté Hoře.


Prostor před kavárnou prošel změnami, které zahrnují instalaci nových laviček, položení dlažby a celkové zlepšení přístupu. Dříve tu byl nezpevněný a nerovný povrch, který již nevyhovoval. Nyní je prostor propojen jednotným konceptem s nově vysazenými stromy, i když zeleně by lidé asi uvítali více.

Svatá Hora je jedno z nejvíce navštěvovaných míst v Příbrami, kam míří nejen věřící, ale také turisté a milovníci romantických procházek. Na Štědrý den se tam setkává většina obyvatel, když přicházejí pro Betlémské světlo. Pravidelní návštěvníci provedené změny hodnotí převážně kladně, i když nechybí ani drobné výtky.

Anna (62), obyvatelka Příbrami, říká, že nové lavičky jsou jistě odolné, ale vytýká, jak si tam člověk má pohodlně odpočinout, když jim chybí opěradla.

Na druhou stranu Petr z Příbrami (55) hodnotí změny kladně. „Nové prostranství je rozhodně přehlednější a praktičtější. Dříve jsem si často ušpinil boty. Teď je terén krásně vyrovnaný. Nové lavičky budou, doufám, odolnější proti vandalům. A až bude mít otevřeno kavárna! Celkově vzato, je to krok vpřed,“ chválí Příbramák.

I když je Svatá Hora centrem pro řadu akcí, jako jsou kulturní i sportovní události a různé slavnosti, zdá se, že na trvalou restauraci jako v minulosti to především z ekonomických důvodů nestačí. Mezi hlavní problémy patří i omezený přístup autem. Lidé, kteří sem přicházejí na procházky nebo mše, tak restauraci zřejmě nedokážou uživit, akce jsou většinou jen příležitostné a tak Restaurace na Svaté Hoře zeje prázdnotou a prozatím chátrá.

Fotogalerie

Svatá Hora. (1) Svatá Hora. (2) Svatá Hora. (3) Svatá Hora. (4) Svatá Hora. (5) Svatá Hora. (6)

foto: Svatá Hora v Příbrami a okolí. / Petra Bálková / se souhlasem

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Ludmila Zelenková








Související


Další články

Ředitelka ZŠ Příbram II, Jiráskovy sady 273 Šárka Bodnárová: „Každé dítě má jiný talent, naším úkolem je ho rozvíjet“ Ředitelka ZŠ Příbram II, Jiráskovy sady 273 Šárka Bodnárová: „Každé dítě má jiný talent, naším úkolem je ho rozvíjet“ Základní škola Příbram II, Jiráskovy sady 273 je tradiční komunitní škola umístěná v … ROZHOVOR Hrušně a jabloně: Když Brdy rozkvétají vzpomínkami Hrušně a jabloně: Když Brdy rozkvétají vzpomínkami Když bloudíme napříč záběhelskými, padrťskými pláněmi, míjíme Kolvín nebo se … POZNÁVÁME BRDY Příbram otočila zápas s Dynamem! Důležité vítězství drží naději na baráž Příbram otočila zápas s Dynamem! Důležité vítězství drží naději na baráž Příbram si doma připsala cenné tři body. Proti Dynamu České Budějovice sice prohrávala … SPORT SENZACE! 2. ZŠ Dobříš je MISTREM REPUBLIKY! Po 18 letech znovu na vrcholu SENZACE! 2. ZŠ Dobříš je MISTREM REPUBLIKY! Po 18 letech znovu na vrcholu Tohle je sportovní pohádka, která se stala skutečností. Dobříšští školáci z 2. ZŠ … SPORT Na vodních dílech Slapy a Orlík začala v pátek plavební sezona Na vodních dílech Slapy a Orlík začala v pátek plavební sezona Na vodních dílech Slapy a Orlík začala od 1. května plavební sezona. O víkendu Povodí … AKTUÁLNĚ První máj: svátek práce, nebo den lásky? V Česku slavíme obojí První máj: svátek práce, nebo den lásky? V Česku slavíme obojí První květen. Datum, které ve světě znamená protesty, průvody a připomínku dělnických … ZAJÍMAVOSTI Tipy na víkend: První květnový víkend bude plný sportu a kultury Tipy na víkend: První květnový víkend bude plný sportu a kultury O víkendu se můžete pěšky vydat na Vysokou za Dvořákem, vyrazit na pochod kolem … NEPŘEHLÉDNĚTE Na Drkolnově má vzniknout nové parkoviště. Projekt je už na stavebním úřadě, veřejnost se může vyjádřit Na Drkolnově má vzniknout nové parkoviště. Projekt je už na stavebním úřadě, veřejnost se může vyjádřit Nedostatek parkovacích míst je dlouhodobý problém většiny českých měst — a Příbram … AKTUÁLNĚ Malý princ: druhá nejpřekládanější kniha světa. A pořád nejjemnější návod na lidskost Malý princ: druhá nejpřekládanější kniha světa. A pořád nejjemnější návod na lidskost Malý princ se často tváří jako pohádka, ale ve skutečnosti je to jedna z nejjemnějších … ZAJÍMAVOSTI
Filipojakubská noc připomíná staré zvyky a pověry. V ten čas čarodějnice mířily na Plešivec Filipojakubská noc připomíná staré zvyky a pověry. V ten čas čarodějnice mířily na Plešivec Noc z 30. dubna na 1. května u nás patří k nejpůsobivějším v roce. Říká se jí … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz