Proslulé figurky ze slámy zdobí Čenkov na Příbramsku
31. března 2023 (14:00)
foto, video: pribram.cz / Jakub Pečenka
Velikonoční výzdoba je v Čenkově unikátní.
V Čenkově asi jen těžko najdete někoho, kdo by neznal Jiřího Firýta. Právě díky jeho výtvorům se do této obce sjíždí mnoho návštěvníků a publikuje řada novinových článků nejen v regionálních médiích. Jiří je autorem ručně vyráběných figur ze slámy. Po dobrém přijetí jeho vánočního betlému, se před lety rozhodl vytvořit tematickou výstavu i na Velikonoce.
Na čenkovské návsi tak můžete vidět zaječí rodinku, která jde na pomlázku, ale i slepice, kočku, psa, stádo ovcí nebo například mimoně.
S výrobou slaměných postaviček přišel Firýt v roce 2009, kdy v Čenkově pořádal Adventní koledování. Parta nadšenců se naučila koledy a třetí sobotu v prosinci se s místními sešli u kapličky a zpívali. Právě toto zpívání ho přivedlo na nápad, udělat betlém.
První postava se tvůrci povedla až po několika pokusech. Původně nevěděl, jak udělat konstrukci, ruce a hlavu. Tak to různě zkoušel dál. Musel ji celou rozebrat, protože vypadala jako strašák. Nakonec se zadařilo a Josef byl na světě. Stejným způsobem pak udělal i Marii a krále. Při Adventním koledování v roce 2010 to bylo pro návštěvníky překvapení.
Betlém se lidem líbil, a tak Firýt zkusil i další postavy. O Vánocích v roce 2012 byl již zapsán do České knihy rekordů a kuriozit jako největší betlém ze sena s oděnými postavami. Ale to byl stále teprve v polovině návsi. Náves je do mírného svahu a ke kapličce vede cesta. Toho využil a umístil postavy podél cesty tak, aby se k nim mohl každý přidat a jít s nimi do betléma.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Do Příbrami se vrací písničkář Jaroslav Hutka
•Památník Vojna se opět objeví na televizních obrazovkách
•Velikonoční výzdoba rozveselila příbramská náměstí
Další články
Od srpna bude jezdit po Příbrami více autobusů s možností nástupu všemi dveřmi
Středočeský kraj od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi v autobusech linek …
DOPRAVA
Už jste letos našli první houby? Pochlubte se s ostatními čtenáři
Po deštích začínají lesy nejen na Příbramsku znovu lákat houbaře. Zatímco někde se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Srdcem na hoře i v dole: Příbram chystá třídenní oslavy hornictví s koncerty, průvody i světovou účastí
Příbram se v polovině června stane dějištěm jedné z největších hornických událostí v …
KULTURA
Tajemní poutníci ze Sargasového moře dostali posilu. Do kraje zamířilo 25 tisíc úhořů
Středočeské řeky, nádrže a rybářské revíry získaly nové vodní obyvatele. Ve dnech 3. a …
AKTUÁLNĚ
Medard začal sluncem. Už od úterý ale dorazí déšť, bouřky a ochlazení
„Medardova kápě, čtyřicet dní kape.“ Tahle jedna z nejznámějších českých pranostik se …
Hledáte stabilní práci ve stavebnictví? Příbramská firma GREBOS roste a nabízí dlouhodobé uplatnění
Pokud hledáte perspektivní a dlouhodobé zaměstnání ve stavebnictví, stojí za to …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty)
Noční sovy, kreativní bordeláři a lidé, kteří občas použijí ostřejší slovo, mají jedno …
LIFESTYLE
Medard: svatý, který „umí dělat počasí“. Legendy, věda i pranostiky, které se překvapivě často plní
Svatý Medard má pověst největšího „meteorologa“ mezi svatými. Legenda o orlu, který ho …
POČASÍ
Dvořákova Vysoká znovu ožije pod širým nebem. Diváky čeká Rusalka, Čert a Káča i premiéra Slovanských tanců
Areál Památníku Antonína Dvořáka na Vysoké se i letos promění v jedinečnou přírodní …
KULTURA
OBRAZEM: Den bezpečné Příbrami na Nováku lákal akčními zásahy i přes dopolední déšť
Po dvou letech se do areálu Nového rybníka vrátil Den bezpečné Příbrami, který nabídl …
VIDEO














