Prokopská pouť v Příbrami připomene výročí rekordu v dole Vojtěch
2. července 2020 (15:24)
foto: pribram.cz, ČTK
Návštěvníci si budou moci prohlédnout tematickou expozici a připraveny budou i doprovodné programy.
Tradiční Prokopská pouť v Příbrami letos připomene výročí 145 let od světového rekordu v dosažení kilometru svislé hloubky v dole Vojtěch. Součástí nedělní akce budou i divadelní a hudební vystoupení nebo představení šermířů, řekl ČTK ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.
Program se letos upravoval s ohledem na koronavirovou epidemii, návštěvníci se ale i tak mohou těšit například na průvod krojovaných horníků a hutníků z areálu dolu Marie k Prokopskému kostelu. Stánkové občerstvení bude pouze v areálu muzea, další stánkový prodej a pouťové atrakce na Březových Horách byly zrušeny.
"Je to vlastně historicky nejvýznamnější hornická pouť v dějinách Příbrami," uvedl Velfl. Muzeum chce letos připomenout hlavně výročí dosažení kilometru hloubky v příbramském dole, které bylo podle Velfla událostí mezinárodního významu. Návštěvníci si budou moci prohlédnout tematickou expozici v dole Vojtěch a připraveny budou i doprovodné programy. Odpoledne se na nádvoří Ševčinského dolu odehrají dobové scénky vztahující se k výročí, vstup do jednotlivých expozic muzea bude za symbolickou korunu.
Hornické muzeum Příbram vzniklo v roce 1886 a je největším svého druhu v Česku. Spravuje více než 50 objektů převážně technického charakteru a kilometry historického podzemí v areálu několika dolů. Má expozice v historických objektech v Příbrami a v pobočkách Památník Vojna, skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum špýchar Prostřední Lhota a Muzeum zlata Nový Knín. Loni muzeum navštívilo téměř 124.000 lidí, největší zájem byl tradičně o podzemí dolů na stříbro a olovo.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Májovky v Dobříši: Kolotoče, adrenalin a MIG 21 v hlavní roli
Dobříš se opět promění v místo, kde to žije od rána do večera – DOBŘÍŠSKÉ MÁJOVÉ …
KULTURA
Ceby benzinu šly v Příbrami nahoru, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu a Prim
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,99 Kč do 44,40 Kč …
DOPRAVA
Atommuzeum v Brdech vás zavede do časů studené války
Hluboko v brdských lesích se ukrývá místo, které bylo kdysi jedním z nejstřeženějších …
TIP NA VÝLET
Rožmitál investuje do oprav chodníků, silnic i bezpečnosti ve městě
Město Rožmitál pod Třemšínem pokračuje v jarních investicích do oprav chodníků, …
Příbram čeká víkendový nářez: Svatohorský Downtown slaví 10 let. Dorazí vítěz Asia Express i rapové legendy PSH
Historické centrum Příbram už tuto sobotu ovládne adrenalin, hluk kol, skoky mezi zdmi …
SPORT
Drama kolem výborů, krácená dotace pro HC Příbram a dotaz na „náhubkový“ řád. Zastupitelstvo tentokrát jelo rychle, ale bylo o čem mluvit
Ve středu 20. května se příbramští zastupitelé sešli na dalším jednání. A i když šlo o …
POLITIKA
Kultura, která spojuje celý region: Březnicko čeká rok s loutkami
Malí i velcí diváci, milovníci pohádek, loutek a kouzelných příběhů – zbystřete. Od …
KULTURA
Licenční komise FAČR neudělila v první instanci licenci čtyřem klubům. Mezi nimi je i FK Příbram
Licenční komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) v první fázi licenčního řízení …
SPORT
Lesem v Brdech občas otřese exploze. Pyrotechnici tam likvidují ostrou munici
Exploze občas vyleká obyvatele pod brdskými hřebeny a pochopitelně i turisty, co se …
NEPŘEHLÉDNĚTE




