Projekt KČT Stezky z lásky se uchytil, opravit cesty chtějí desítky dobrovolníků
10. září 2023 (14:44)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
V polovině října budou dobrovolníci překládat turistickou stezku do Prčice.
Klub českých turistů (KČT) začátkem léta rozjel dobrovolnický projekt Stezky z lásky, při němž s dobrovolníky opravuje či zprůchodňuje turistické stezky, obnovuje povalové či kamenné chodníky. Podle předsedy KČT Jiřího Homolky je zájem lidí velký a dokonce museli některé dobrovolníky i odmítat. Pěší turistika zažívá díky pandemii covidu renesanci, i díky zájmu dobrovolníků může jít o mnohaletý projekt, řekl Homolka.
Letos na podzim čekají dobrovolníky ještě tři brigády. Už v sobotu budou čistit po kůrovcové těžbě okolí chaty Kusalíno ve Vsetínských vrších, na konci září část stezky kolem Lužnice u Tábora a v polovině října budou překládat ze silnice stezku do Prčice ve středních Čechách. "Vytipováváme místa a prosíme i veřejnost, aby nám s tím pomohla a pak můžeme zorganizovat akce na různých místech republiky. Že by nebyli dobrovolníci, to se nikdy nestalo, naopak," řekl Homolka.
KČT taky postupně propaguje Stezku Českem, která zhruba kopíruje hranice republiky a i na ní by měla být vytipovaná místa, která je třeba opravit či upravit. "Také chceme upravit stezky v okolí našich turistických chat a další aktivitou je překládání turistických stezek na příjemnější povrch, než je asfalt, pokud to jde. I k tomu chceme vyzvat veřejnost, aby nám přinášela svoje tipy," řekl Homolka.
Pěší turistika sice totiž v minulých letech byla možná trochu ve stínu například cykloturistiky, ale během pandemie covidu zažila renesanci, protože moc jiných možností lidé neměli. "Zjistili, že je krásná, smysluplná, levná a dostupná všem a každý si zvolí trasu podle výkonnosti, na jakou má," řekl Homolka.
Aby bylo možné i nadále procházet volně krajinou, usiluje Klub českých turistů ve spojení s politiky o schválení nového zákona, který udělá z turistického značení a průchodnosti krajinou veřejný zájem. Podle Homolky se totiž stává, že někteří vlastníci pozemků se rozhodnou, že přes jejich majetek turistická trasa nepůjde. V takovém případě lze trasu přeznačit, v horším případě je jediným řešením zrušení trasy.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•V Brdech můžete vidět naháče. Jeho květ je považován za nejdelší mezi evropskými druhy
•Šest tisíc dobrovolníků vysázelo na Brdském stromsázení na dva a půl tisíce stromů a proměnili údolí v ovocný sad
•Průzkum: Na houby chodí pravidelně téměř třetina Čechů
Další články
Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme
Na dnešním realitním trhu často vídáme domy po rozsáhlých rekonstrukcích. Nové …
PR
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,49 Kč do 42,90 Kč …
DOPRAVA
Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally!
Poslední červencový víkend nabídne celou řadu kulturních i sportovních událostí! Děti …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě
Bohutínské pouťové oslavy letos proběhnou od pátku 24. července do neděle 26. …
KULTURA
REPETE FEST oživí zámek v Rožmitále. Nabídne hudbu, divadlo i podporu obnovy památky
V pátek 24. až do neděle 26. července se zámek v Rožmitále pod Třemšínem promění v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Cyklisté na Příbramsku pod lupou zákona: Pravidla platí pro každého, pokuty za prohřešky se mohou vyšplhat na tisíce korun
Letní sezóna na silnicích Příbramska přináší tradiční napětí mezi řidiči a cyklisty. …
DOPRAVA
Prázdninový hit: úzkokolejka, kterou děti milují. Vlak jede každý den
Jindřichohradecká úzkokolejka se po 3,5 letech pauzy vrátila na koleje a nabízí přesně …
TIP NA VÝLET
Okresní soud reaguje na článek o hrající fontáně. Technologie je podle něj nefunkční a obnova by stála statisíce
Po zveřejnění článku o hrající fontáně na náměstí Arnošta z Pardubic, která je už …
ANKETA
Soutěž: Vyhrajte dvakrát dvě VIP vstupenky na zahájení Silmet Rally Příbram
Silmet Rally Příbram se jede už o nadcházejícím víkendu. A díky generálnímu partnerovi …
SOUTĚŽ
Každý déšť spláchne plast do řek. Jednoduchá síť na kanálu tomu dokáže zabránit
Mikroplasty už nejsou hrozba budoucnosti. Jsou v pitné vodě, v dešti, v lidské krvi i …
ZAJÍMAVOSTI




