Program Noci divadel v Milíně nezůstane jen na jevišti, nabídne i nebeskou podívanou ve školní hvězdárně
28. března 2025 (09:20)
foto: ze hry Hrnečková Karkulka, zdroj: ZŠ Milín
Pohádky, hru Špetka z Kytice od žáků osmého ročníku či divadlo o historii Velikonočního ostrova divác zhlédnou v sobotu 29. března v sálku ZŠ Milín. V případě dobrého počasí se uskuteční pozorování zatmění Slunce.
Divadelní scény po celé České republice připravily na sobotu 29. března program k akci Noc divadel, tématem a podtitulem letošního ročníku je Sousedství. S herci Divadla A. Dvořáka Příbram si diváci vychutnají tříhodinový blok se scénickým čtením, zkouškou hry Dokonalá svatba a divadelním kvízem v D-klubu. Celodenní program pro děti i dospělé se uskuteční také na základní škole v Milíně u Příbrami. Kromě divadelních kusů bude jeho součástí i pozorování zatmění Slunce ve školní hvězdárně.
V 10.00 začíná Vitamínová pohádka v podání Jakuba Pilaře, od 11.00 se děti mohou těšit na soubor Brambůrky a jejich Hrnečkovou Karkulku. „V případě dobrého počasí se mezi 12.00 a 13.00 podíváme z hvězdárny na zatmění Slunce. Sraz je před hlavním vchodem školy. Naše uvaděčky diváky vyvezou výtahem ke schodům do hvězdárny, kde budou jev pozorovat dalekohledem. Poté je doprovodí zpět,“ přibližuje astronomický bod dne Tomáš Bílek ze ZŠ Milín. Teleskop má sluneční filtr, takže pro pozorování nejsou potřeba vlastní ochranné pomůcky. „Preventivně bych ale upozornil, aby se lidé v žádném případě nedívali přímo do Slunce. Může dojít k trvalé ztrátě zraku. Lze využít speciální pomůcky jako svářečské brýle s tmavostí 14 a vyšší, speciální brýle na pozorování Slunce nebo sluneční fólie pro astronomy,“ doporučuje pedagog.
V 15.00 začne představení žáků osmého ročníku na motivy Kytice K. J. Erbena, kterou děti nazkoušely během hodin dramatické výchovy. Se dvěma večerními vystoupeními se představí soubor Přespolní – od 19.00 výtvarným a objektovým divadlem o historii Velikonočního ostrova Rapa Nui; od 20.00 loutkovým experimentem Mater Solitari, jenž měl nedávno premiéru na festivalu Skupovy Strakonice a byl doporučen na národní přehlídku Loutkářská Chrudim.
Divadelní program proběhne v zrcadlovém sálku ZŠ Milín. Vstupné na akci je dobrovolné, rezervaci míst zajistíte na e-mailu bilek@zsmilin.cz. Noc divadel spolupořádá obec Milín.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
Ježíšek nebo Santa? Vánoční souboj tradic a fantazie
Většina světa zná červeně oděného, buclatého Santa Clause. My v Česku zase milujeme …
Svíčky a zábavní pyrotechnika: Krása, která vyžaduje respekt
Vánoční svátky i silvestrovské oslavy si často spojujeme se světlem svíček a zábavní …
Kapr, řízek nebo úspory? Jak bude letos vypadat vánoční stůl na Příbramsku
Štědrovečerní menu na Příbramsku se i letos ponese ve znamení tradičních chutí, ale …
Štědrý večer: české vánoční pověry a tradice, které dodávají kouzlo Vánocům
Štědrý den je králem kalendáře, dnem, který slaví všichni bez rozdílu. V českých …
Vánoce
Ve středních Čechách si mohou lidé o svátcích zalyžovat ve třech areálech
Ve středních Čechách si lidé budou moci o svátcích zalyžovat ve třech zimních …
Vánoční přání, poděkování a přání do nového roku 2026
Milí čtenáři, dovolte nám na úvod popřát vám krásné a klidné Vánoce plné pohody, …
Úspěch, který pokračuje: Seniorská akademie láká stále více seniorů
Seniorská akademie, kterou pořádá Městská policie Příbram ve spolupráci se …
Bohutínští rybáři obdarovali zaměstnance příbramského domova pro seniory
Rybářská organizace věnovala zaměstnancům Domova Maják vánoční kapry jako poděkování …
Zámek Dobříš zazáří o Vánocích v nové štědrovečerní pohádce České televize
Zámek Dobříš se letos proměnil v jedno z nejkouzelnějších míst českých Vánoc. Stal se …
Oxygen zakončil sezonu vystoupením všech dětí v divadle
Sportovní klub Aerobic Oxygen Příbram uzavřel letošní sezonu slavnostním vystoupením …




