21. 4. svátek má Alexandra




Profesionální hasiči mají novou generaci termokamer od Nadace ČEZ

FOTO
21. října 2025   (16:00)
Profesionální hasiči mají novou generaci termokamer od Nadace ČEZ
foto: Karel Hutr

V pondělí 20. října předali zástupci Nadace ČEZ příbramským profesionálním hasičům nové sestavy termovizní kamery se zobrazovací jednotkou, takže se hasiči dokáží mnohem lépe orientovat v prostředí požáru.


Termovizní kamera Dräger UCF Fire Core je tak malých rozměrů a hmotnosti, že může být upevněna na hasičské přilbě. Tato termokamera dokáže snímat teploty až do 450 °C. „Naměřené hodnoty jsou potom bezdrátovou technologií přenášeny na displej FPS IMD do adaptéru, který mají hasiči vložený uvnitř ochranné masky FPS 7000 dýchacího přístroje Dräger. Na displeji se hasičům barevně vykreslí celý reliéf snímaného prostoru a aktuálně měřené teploty v daném prostoru,“ vysvětluje Radek Dopirák, velitel stanice Příbram.


K čemu vlastně slouží termovizní kamery? Především k rychlé orientaci v prostoru požáru, k vyhledání ohnisek požáru anebo pohřešovaných osob v zakouřeném prostředí, případně i ve tmě. „Hasiči mají standardně ve výbavě termokamery, které obsluhují v ruce. Nová technologie termokamer na přilbu s přenosem do ochranné masky umožňuje obsluhovat vodní proud nebo provádět záchranu osob s volnýma rukama. Pro vyhledání ohnisek požáru nebo osob stačí hasiči pouze sklonit zrak a situaci vidí okamžitě na displeji. Díky jednoduchému způsobu uchycení k přilbě ji lze použít i tam, kam nelze přilbu komfortně nasměrovat, stačí termovizní kameru odepnout a použít ji v ruce,“ popisuje dále Radek Dopirát. Kamera umožňuje i pořízení snímků, které lze využít při vyšetřování požáru nebo rozborech hasičského zásahu.
K čemu vlastně slouží termovizní kamery? …
foto: Karel Hutr
Kompletní sestava se skládá z Termokamery Dräger UCF Fire Core, Dräger UCF displeje do masky FPS 7000, adaptéru do masky, nabíjecího modulu pro termokameru, nabíjecího modulu pro displej, nabíjecího adaptéru do vozidla, adaptéru pro přilbu a hasičské přilby Dräger HPS 7000.
Kompletní sestava se skládá z Termokamery …
foto: Karel Hutr
Příbramští hasiči si mezi své jednotky rozdělí celkem čtyři tyto sady v celkové hodnotě 562 111,33 Kč, přičemž na celkových nákladech se ve výši 300 000 Kč podílela právě Nadace ČEZ.
Příbramští hasiči si mezi své jednotky rozdělí …
foto: Karel Hutr

„Velmi si vážíme dlouhodobé spolupráce s Nadací ČEZ. Díky její podpoře se nám daří pořizovat zařízení nebo technické prostředky, které udržují naši stálou připravenost na mimořádné události. V tomto konkrétním případě nás nově pořízená technika posouvá směrem k moderním technologiím, které nám usnadňují naši práci, čímž dokážeme poskytovat lepší službu při záchraně osob nebo majetku při požáru,“ zhodnotil plk. Tomáš Horvát, ředitel územního odboru Příbram.

Za výrazného přispění Nadace ČEZ pořídili příbramští hasiči v minulých letech nové norné stěny a také výkonný lodní motor k nafukovacímu člunu.

„Velmi si vážíme dlouhodobé spolupráce s …
foto: Karel Hutr
foto: Karel Hutr
foto: Karel Hutr

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: HZS Středočeského kraje / se souhlasem
autor: Karel Hutr








Další články

Dva lupiči okradli ženu v zastávce v Příbrami Dva lupiči okradli ženu v zastávce v Příbrami Kriminalisté se zabývají přepadením v Příbrami, které se stalo v úterý … AKTUÁLNĚ Středočeská města včetně Příbrami dostala nová kola pro děti. Pomohou s výukou bezpečné jízdy Středočeská města včetně Příbrami dostala nová kola pro děti. Pomohou s výukou bezpečné jízdy Středočeský kraj pokračuje v podpoře dopravní výchovy dětí. Letos rozdělil desítky … NEPŘEHLÉDNĚTE V Kozárovicích spadl muž ze žebříku V Kozárovicích spadl muž ze žebříku Vrtulník letecké záchranné služby přistál v úterý v Kozárovicích. Další silniční kontroly odhalily desítky přestupků: špatný technický stav vozidel o řidiče pod vlivem alkoholu Další silniční kontroly odhalily desítky přestupků: špatný technický stav vozidel o řidiče pod vlivem alkoholu Policisté se na Příbramsku zaměřili na bezpečnost nejzranitelnějších účastníků … DOPRAVA Včely, sady, děti, odpady. Příbram podpoří projekty, které mají smysl Včely, sady, děti, odpady. Příbram podpoří projekty, které mají smysl Zatímco se na celostátní úrovni mění priority Ministerstva životního prostředí a v … POLITIKA Opilý mladík z Příbramska vezl čtyři dívky. Policie zasahovala u diskotéky plné nezletilých Opilý mladík z Příbramska vezl čtyři dívky. Policie zasahovala u diskotéky plné nezletilých Páteční noční kontrola diskotéky (17. dubna) na Volyňsku na Strakonicku odhalila hned … Matriky nestíhají? Po zrušení kastrací mění pohlaví rekordní počet lidí Matriky nestíhají? Po zrušení kastrací mění pohlaví rekordní počet lidí Česká republika zažívá výraznou změnu v oblasti práv transgender osob. Po zrušení … NEPŘEHLÉDNĚTE Pozor, Příbramačky! Prozradíme vám, jaké kabelky letos vládnou jaru Pozor, Příbramačky! Prozradíme vám, jaké kabelky letos vládnou jaru Máte slabost pro kabelky? Pak zbystřete. Nová sezona jaro léto 2026 přináší trendy, … LIFESTYLE Tretera s Gangsterem ovládli úvod Českého skokového poháru. V Martinicích rozhodoval čas Tretera s Gangsterem ovládli úvod Českého skokového poháru. V Martinicích rozhodoval čas Jubilejní 25. ročník Českého skokového poháru odstartoval v neděli 19. dubna v … SPORT
Ukliďme svět kolem nás: Oslavte Den Země aktivně! Ukliďme svět kolem nás: Oslavte Den Země aktivně! Každý rok si 22. dubna lidé po celém světě připomínají Den Země – svátek, který patří … PŘÍRODA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz