vývoj COVID-19
30. 11. 2020
Bezděkov 1
Bohostice 5
Bohutín 7
Borotice 1
Bratkovice 2
Březnice 24
Bukovany 2
Čenkov 3
Cetyně 4
Chotilsko 1
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 1
Daleké Dušníky 2
Dobříš 54
Dolní Hbity 5
Drahlín 3
Drásov 2
Drevníky 1
Drhovy 1
Dubenec 2
Dublovice 7
Dubno 2
Háje 2
Hluboš 3
Hvožďany 3
Jablonná 1
Jesenice 2
Jince 6
Kamýk n. V. 8
Klučenice 3
Kňovice 1
Korkyně 1
Kosova H. 7
Krásná H. 4
Láz 5
Lazsko 2
Lešetice 1
Lhota u Pb 6
M. Hraštice 9
Milín 20
Mokrovraty 1
Nalžovice 8
Nechvalice 4
Nečín 6
Nedrahovice 3
Nepomuk 2
Nová Ves p. P. 19
Nové Dvory 1
Nový Knín 9
Obecnice 9
Obořiště 5
Ohrazenice 1
Pečice 4
Petrovice 3
Pičín 1
Počepice 11
Podlesí 5
Příbram 205
Příčovy 5
Prosen. L. 3
Prosenická Lhota 3
Rosovice 2
Rožmitál p. T. 52
Rybníky 6
Sedlčany 75
Sedlec-Prč. 26
Sedlice 3
Smolotely 1
Solenice 3
Stará Huť 9
Starosedlský H. 1
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 7
Tochovice 6
Tušovice 3
Velká Lečice 3
Věšín 7
Višňová 3
Voznice 3
Vrančice 5
Vranovice 2
Vševily 2
Vys. Chlumec 8
Vysoká u Příbramě 2
Zduchovice 3
Prodělali jste covid-19? Vaše plazma může někomu zachránit život

22. října 2020   (16:00)
Prodělali jste covid-19? Vaše plazma může někomu zachránit život

Nadační fond Kapka naděje přišel s kampaní na podporu darování krevní plazmy osobami, které prodělaly covid. Této plazmy, která se podává pacientům ve vážném stavu, je akutní nedostatek.


Letos je tomu již 20 let, kdy vznikl Nadační fond Kapka naděje. Za tu dobu zachránil už mnoho lidských životů. Cílem nadačního fondu je zlepšovat vybavenost českých nemocnic, přispět ke zlepšení psychické pohody pacientů a jejich blízkých, a také velký důraz nadace klade na rozvoj vědeckých projektů.

V současnosti Kapka naděje pomáhá více než 45 nemocnicím po celé České republice. Dlouhodobě také spolupracuje s Oblastní nemocnicí Příbram. Podtrženo, sečteno, Nadační fond pomohl částkou vyšší než 220 milionů korun nemocnicím a pacientům po celé ČR.
Právě nyní Kapka naděje reaguje na současnou situaci s pandemií. Rozhodla se připravit informační kampaň s cílem posílit povědomí o možnosti darování rekonvalescentní plazmy. Této plazmy je nyní akutní nedostatek po celé ČR.
Pokud jste za poslední tři měsíce nemocí prošli, můžete pomoci zachránit životy dalším. Ředitel Nadačního fondu Jan Fischer sděluje: „Ani mně se nemoc nevyhnula. A když mohu, pomohu. I já se na odběr už připravuji.“

V tuto chvíli bohužel na onemocnění covid-19 není lék. Co ale opravdu může pacientům pomoci, je krevní plazma. Už mnoha pacientům pomohla k uzdravení. Plazma s protilátkami je infuzí podávána pacientům s těžkým průběhem onemocnění. Už dříve v historii byla tato metoda používána a pomohla i v jiných případech nemocí.
Odběru se není třeba bát, je téměř bezbolestný, bezpečný a může být prováděn opakovaně. Plazma je výhradně využívána pro české pacienty (není nikam převážena a nevyužívá se ke komerčním účelům).
Kdo je vhodným dárcem krevní plazmy?

Darovat svou plazmu může člověk, který covid prodělal v posledních 3 měsících (doba odpovídá množství protilátek v plazmě, které jsou po čtvrt roku vysoké, poté už je jejich množství zanedbatelné).
Další podmínkou darování je ukončení izolace (uzdravení), od které uběhlo minimálně 14 dní. Dárcem může být člověk ve věku 18-60 let s váhou alespoň 60 kg.

Pozor by si měly dávat již gravidní ženy (ty si mohou během těhotenství vytvořit takzvané anti-HLA protilátky, které ojediněle způsobují velmi závažnou po-transfuzní plicní reakci. Proto je tato krevní plazma k léčbě nemoci covid nevhodná).
Jestli se cítíte dobře a splňujete předešlé podmínky, odběrová centra už jsou na vás připravena (Ústřední vojenská nemocnice Praha, Thomayerova nemocnice Praha, ÚHKT Praha, Všeobecná fakultní nemocnice Praha, FN Královské Vinohrady Praha, Nemocnice Liberec, Masarykova nemocnice Ústí n. L. , Fakultní nemocnice Hradec Králové, Fakultní nemocnice Olomouc, Fakultní nemocnice Ostrava, Krajská nemocnice Tomáše Bati, Fakultní nemocnice Brno, Plasmaferetické centrum Plasmafera v Českých Budějovicích, Nemocnice České Budějovice, Slezská nemocnice Opava, Fakultní nemocnice Plzeň).
Už jste se rozhodli? Stačí zavolat do vámi vybrané transfúzní stanice. Všechny informace najdete na webových stránkách nemocnic. Transfuzní oddělení pak s vámi na základě dodaných informací rozhodnou o dalším postupu a termínu odběru. Samotný proces odběru trvá zhruba 45 minut a je odebíráno 660 ml krevní plazmy. 
Kapka naděje pomohla nesčetně lidem v celé naší zemi, pokud můžete a splňujete podmínky dárcovství, připojte se k ní. Pomůžete tak doktorům, pacientům, rodinám, zkrátka všem. V této době je zapotřebí držet pospolu.
„Vaše plazma může zachránit život. Je tedy víc, než symbolickou kapkou naděje na uzdravení,“ děkuje všem dárcům Jan Fischer.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: pixabay.com

autor: Jana Fedorová

Další články

Řidiči si mohou ode dneška kupovat elektronické dálniční známky Řidiči si mohou ode dneška kupovat elektronické dálniční známky Digitální známky nahradí dosavadní papírové kupony, jejich cena zůstává stejná. 1. prosince 2020   (06:16) Otakar Mrkvička mladší byl nadaný malíř, ilustrátor, scénograf i divadelník Otakar Mrkvička mladší byl nadaný malíř, ilustrátor, scénograf i divadelník Jeho otec byl známým příbramským fotografem a majitelem ateliéru. Původně ale chtěl být malířem. Syn Ota po něm zdědil všechny vlohy a splnil tak nejen svůj sen, ale i otcův. 30. listopadu 2020   (18:59) Středočeská muzea a galerie se otevřou po koronavirové pauze Středočeská muzea a galerie se otevřou po koronavirové pauze Příbramské hornické muzeum od čtvrtka zpřístupní všechny expozice včetně podzemí, možné budou i jízdy důlním vláčkem. 30. listopadu 2020   (15:56) Čas barborek je tady. Jak na to, aby do Vánoc vykvetly? Čas barborek je tady. Jak na to, aby do Vánoc vykvetly? Rozkvetlé barborky by na Štědrý den neměly chybět v žádné domácnosti. Podobně jako věnec se čtyřmi svíčkami jsou barborky oblíbeným symbolem nadcházejících svátků 30. listopadu 2020   (12:36) Ženu srazilo auto, nehodu oznámila až po čtyřech dnech Ženu srazilo auto, nehodu oznámila až po čtyřech dnech Policisté pátrají po svědcích nehody. 30. listopadu 2020   (10:07) Zloděj se vloupal do auta a usnul, vzbudil ho až majitel Zloděj se vloupal do auta a usnul, vzbudil ho až majitel Nyní mu hrozí, že bude usínat za zdmi věznice až osm let. 30. listopadu 2020   (09:53) Otevření hospod je na spadnutí, pivovary ale už sčítají letošní ztráty Otevření hospod je na spadnutí, pivovary ale už sčítají letošní ztráty Ve čtvrtek 3. prosince mohou po měsíci a půl do restaurací opět přijít hosté. Jak se druhá vlna restrikcí podepsala na celoročním hospodaření malých pivovarů na Příbramsku? 30. listopadu 2020   (08:37) Dvacka, granule, deky. I tak přispějete na lepší život koček a psů v útulcích Dvacka, granule, deky. I tak přispějete na lepší život koček a psů v útulcích Nemohou si o ně napsat, ale mají je také. Předvánoční charitativní sbírky pomohou plnit přání našich čtyřnohých přátel. 30. listopadu 2020   (06:19) Příbram zahájila advent on-line, v novodobé historii podruhé bez lidí Příbram zahájila advent on-line, v novodobé historii podruhé bez lidí Před pěti lety znemožnil zahájení adventu anonym, který hrozil bombou. V letošním roce omezila účast lidí pandemie koronaviru. 29. listopadu 2020   (16:47)
Základní školy se připravují na příchod všech ročníků Základní školy se připravují na příchod všech ročníků Výuka na základních školách se vrací do prezenční formy. Jistá omezení ale budou i nadále. 29. listopadu 2020   (14:39)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz