26. 10. svátek má Erik
Prodělali jste covid-19? Vaše plazma může někomu zachránit život

22. října 2020   (16:00)
Prodělali jste covid-19? Vaše plazma může někomu zachránit život
foto: pribram.cz

Nadační fond Kapka naděje přišel s kampaní na podporu darování krevní plazmy osobami, které prodělaly covid. Této plazmy, která se podává pacientům ve vážném stavu, je akutní nedostatek.


Letos je tomu již 20 let, kdy vznikl Nadační fond Kapka naděje. Za tu dobu zachránil už mnoho lidských životů. Cílem nadačního fondu je zlepšovat vybavenost českých nemocnic, přispět ke zlepšení psychické pohody pacientů a jejich blízkých, a také velký důraz nadace klade na rozvoj vědeckých projektů.

V současnosti Kapka naděje pomáhá více než 45 nemocnicím po celé České republice. Dlouhodobě také spolupracuje s Oblastní nemocnicí Příbram. Podtrženo, sečteno, Nadační fond pomohl částkou vyšší než 220 milionů korun nemocnicím a pacientům po celé ČR.
Právě nyní Kapka naděje reaguje na současnou situaci s pandemií. Rozhodla se připravit informační kampaň s cílem posílit povědomí o možnosti darování rekonvalescentní plazmy. Této plazmy je nyní akutní nedostatek po celé ČR.
Pokud jste za poslední tři měsíce nemocí prošli, můžete pomoci zachránit životy dalším. Ředitel Nadačního fondu Jan Fischer sděluje: „Ani mně se nemoc nevyhnula. A když mohu, pomohu. I já se na odběr už připravuji.“

V tuto chvíli bohužel na onemocnění covid-19 není lék. Co ale opravdu může pacientům pomoci, je krevní plazma. Už mnoha pacientům pomohla k uzdravení. Plazma s protilátkami je infuzí podávána pacientům s těžkým průběhem onemocnění. Už dříve v historii byla tato metoda používána a pomohla i v jiných případech nemocí.
Odběru se není třeba bát, je téměř bezbolestný, bezpečný a může být prováděn opakovaně. Plazma je výhradně využívána pro české pacienty (není nikam převážena a nevyužívá se ke komerčním účelům).
Kdo je vhodným dárcem krevní plazmy?

Darovat svou plazmu může člověk, který covid prodělal v posledních 3 měsících (doba odpovídá množství protilátek v plazmě, které jsou po čtvrt roku vysoké, poté už je jejich množství zanedbatelné).
Další podmínkou darování je ukončení izolace (uzdravení), od které uběhlo minimálně 14 dní. Dárcem může být člověk ve věku 18-60 let s váhou alespoň 60 kg.

Pozor by si měly dávat již gravidní ženy (ty si mohou během těhotenství vytvořit takzvané anti-HLA protilátky, které ojediněle způsobují velmi závažnou po-transfuzní plicní reakci. Proto je tato krevní plazma k léčbě nemoci covid nevhodná).
Jestli se cítíte dobře a splňujete předešlé podmínky, odběrová centra už jsou na vás připravena (Ústřední vojenská nemocnice Praha, Thomayerova nemocnice Praha, ÚHKT Praha, Všeobecná fakultní nemocnice Praha, FN Královské Vinohrady Praha, Nemocnice Liberec, Masarykova nemocnice Ústí n. L. , Fakultní nemocnice Hradec Králové, Fakultní nemocnice Olomouc, Fakultní nemocnice Ostrava, Krajská nemocnice Tomáše Bati, Fakultní nemocnice Brno, Plasmaferetické centrum Plasmafera v Českých Budějovicích, Nemocnice České Budějovice, Slezská nemocnice Opava, Fakultní nemocnice Plzeň).
Už jste se rozhodli? Stačí zavolat do vámi vybrané transfúzní stanice. Všechny informace najdete na webových stránkách nemocnic. Transfuzní oddělení pak s vámi na základě dodaných informací rozhodnou o dalším postupu a termínu odběru. Samotný proces odběru trvá zhruba 45 minut a je odebíráno 660 ml krevní plazmy. 
Kapka naděje pomohla nesčetně lidem v celé naší zemi, pokud můžete a splňujete podmínky dárcovství, připojte se k ní. Pomůžete tak doktorům, pacientům, rodinám, zkrátka všem. V této době je zapotřebí držet pospolu.
„Vaše plazma může zachránit život. Je tedy víc, než symbolickou kapkou naděje na uzdravení,“ děkuje všem dárcům Jan Fischer.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová

Další články

Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Setkání na hranici čtyř katastrálních území – Dobříše, Hostomic, Rosovic a Bukové u … Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. … Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Důvodem tohoto opatření je zhoršující se situace ohledně onemocnění covid-19. Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Dívka byla s vážnými poraněními letecky přepravena do nemocnice. Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Snažili se být neviditelní, skrytí, konspirativní – i přesto je kriminalisté v rámci … Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Zájem o očkování se v posledních dnech v ČR zvyšuje, v pátek bylo podáno téměř 31.000 … V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky Hasiči za pomoci čtyř vodních proudů likvidují jak požár budovy, ale z výškové … AKTUALIZOVÁNO Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Do života se zrakovým omezením vstoupíte 13. listopadu ve Vile Obora. Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým.
Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Již v úterý 26. října mohou lidé od 17 hodin přijít diskutovat s představiteli …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz