Prodejci sledují výrazný růst zájmu o sušičky hub
NEPŘEHLÉDNĚTE
20. září 2020 (08:47)
foto: pribram.cz
Proti předchozím suchým rokům bylo letos nadprůměrně hodně hub zejména na přelomu června a července.
Prodejci sledují výrazný růst zájmu o sušičky hub. Poptávka je ve srovnání s loňskem zhruba dvojnásobná. Lidé kupují levné základní modely, někteří ale investují i do dobře vybavených sušiček vyšší třídy. Rozšiřuje se také nabídka, vedle plastových jsou k dostání celonerezové. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.
Internetový obchod Mall.cz podle své mluvčí Pavly Hobíkové zaznamenal razantní nárůst poptávky na konci srpna. "Tento týden bude zatím letos rekordní. Ve srovnání s loňským rokem jsou zářijové prodeje o 30 procent větší," uvedla. Zájem je podle ní o základní i dražší a víceúčelové sušičky. Rostoucí zájem o sušičky plodin potvrdila také mluvčí elektro prodejce Datart Eva Kočicová. Poptávka je podle ní v meziročním srovnání více než dvojnásobná.
E-shop Alza.cz za poslední týden eviduje dvojnásobný růst prodejů sušiček ve srovnání se stejným obdobím loni. "Na trhu je nabídka mnoha tvarů a materiálů. Mimo plastových se objevují celonerezové. Velkým trendem jsou sušičky s nerezovými rošty. U sušiček na houby je důležitý také počet plat, jejich tvar a velikost. Zákazníci také preferují modely s možností regulovat dobu sušení," popsala mluvčí Alzy Daniela Chovancová.
Některé oblasti zasáhla v uplynulých dnech podle Jana Borovičky z České mykologické společnosti vlna růstu hřibovitých i jiných hub. V současné době se podle něj ale na mnoha místech začalo projevovat sucho. "Prognóza je vzhledem k nedostatku srážek poměrně pesimistická. Zda se letos dočkáme dalších vln růstu hub bude záležet na srážkách a teplotách v říjnu a listopadu. Je potřeba, aby začalo pršet co nejdřív," sdělil na dotaz ČTK. Momentálně podle něj rostou hřibovité houby včetně letních druhů jako smrkový a dubový hřib, satan, kovář, kříšť či křemenáče. Dále je možné najít holubinky, bedly, žampiony nebo muchomůrku růžovku, dodal.
Proti předchozím suchým rokům bylo letos nadprůměrně hodně hub zejména na přelomu června a července.
Průměrná česká domácnost, která sbírá houby, si v roce 2018 podle průzkumu agentury STEM/MARK konaném ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze, odnesla z lesa 6,62 kilogramu hub. Meziročně o třetinu méně. Za loňský rok nejsou výsledky dostupné.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Pronajmout si dnes byt? Nejvíc letí malé. A zrekonstruované mizí nejrychleji
Nájemné dál roste a lidé mění své preference. Největší zájem je o menší byty, které se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Série požárů na Příbramsku: Sucho a silný vítr komplikují žně, v Boroticích platí třetí stupeň poplachu
Žně na Příbramsku dnes dramaticky komplikuje extrémní sucho a silný vítr, které …
AKTUALIZOVÁNO
Procházka lesem může skončit nebezpečným nálezem. Policie radí: Na munici nesahejte!
Je čas prázdnin a dovolených a tak se v přírodě pohybuje více lidí než jindy. S tím …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Středočeský kraj rozdělí 7,4 mil. Kč na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči
Na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči poskytne Středočeský kraj 15 organizacím …
AKTUÁLNĚ
Další vlna veder před námi. Po krátkém ochlazení znovu tropy
Tento týden přinese převážně slunečné, teplé a suché počasí. Po krátkém ochlazení v …
AKTUÁLNĚ
Piráti, Zelení a nezávislí kandidáti představili společnou kandidátku Příbram ZDOLA
Uskupení Piráti, Zelení a nezávislí kandidáti oznámilo vznik společné kandidátky pro …
VOLBY 2026
Dobříš bude patřit BMX! Skatepark ovládne česká špička, pojede se o tituly mistrů republiky
Dobříš se na konci srpna stane dějištěm jedné z nejatraktivnějších sportovních akcí …
DOBŘÍŠ
Voda mizí před očima. Orlík odhaluje rozsah sucha, vysychají řeky, potoky, studny i mokřady
Na Orlické přehradě si současného sucha všimne každý. Hladina největší české přehradní …
AKTUÁLNĚ
Kdo nám to tu bere domov? V Nepomuku zvítězila čistá, odporná bezohlednost
Úmyslné znečištění požární nádrže v obci Nepomuk u Rožmitálu pod Třemšínem ropnými …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Perseidy 2026: největší hvězdná show roku, známá jako Slzy svatého Vavřince
Každé léto se na noční obloze odehrává úchvatná podívaná, kterou známe jako Perseidy. …
ZAJÍMAVOSTI




