Prodejci: Barvami letošních Vánoc bude zlatá, bílá a černá
18. listopadu 2023 (14:30)
Nakupovat vánoční dekorace letos Češi kvůli teplejšímu podzimu začali později než loni. Někteří obchodníci díky nižším nákladům na dopravu letos vánoční ozdoby meziročně zlevnili. Barvami letošních Vánoc podle nich bude zejména zlatá, bílá a černá, v kurzu jsou také tlumené přírodní tóny nebo růžová. I když poptávka po venkovních dekoracích stoupá, Češi stále kladou větší důraz na výzdobu interiéru, doplnili.
O tři až pět procent letos u některých položek ceny snížil Datart. Zájem podle mluvčí Petry Psotkové lidé aktuálně mají o svícny nebo betlémy. Při výběru osvětlení je důležitým faktorem to, zda nabízí časovač, uvedla. Většina osvětlení je podle Psotkové ve formě LED, která je obecně úspornější. "Je zřejmé, že zákazníci vyhledávají úspornější spotřebiče a produkty," řekla.
Hobbymarkety Bauhaus v posledních letech evidují poptávku také po takzvaném smart vánočním osvětlení, které lze na dálku ovládat přes mobilní aplikaci. Z barev ozdob pak dominuje černá a zlatá. "Zájem neklesá ani o přírodní dekorace ze dřeva či slámy," uvedla za firmu Alena Kročilová.
V prodejnách Kik lidé nakupují především dřevěné dekorace a ozdoby, následují skleněné, plastové a porcelánové. Z barev se do popředí zájmu dostává kombinace bílé a růžové, řekl jednatel firmy pro Česko a Slovensko Martin Šatný. "Venkovní dekorace jsou také velmi oblíbené, ale ne všichni zákazníci mají možnost ozdobit si exteriér, a tak je poptávka po nich o trochu nižší," doplnil. Do bílé a zlaté letos hlavní kolekci ozdob sladil český výrobce Koulier. Zlatá barva podle majitelky Kateřiny Šrámkové symbolizuje pocit zářícího štěstí, zatímco bílá nevinnost a čistotu. Na podzim a advent Koulier otevřel tvůrčí dílny, kde si mohou zájemci ozdoby dotvořit podle svého přání.
Více než dvojnásobný nárůst prodejů vánočního osvětlení a dekorací v první polovině listopadu oproti první polovině října hlásí Alza.cz. Meziročně je pak poptávka vyšší o pětinu, uvedla mluvčí Eliška Čeřovská. Doplnila, že zhruba 45 procent osvětlení, které Alza nabízí, lze použít vevnitř i venku. Nábytkářské domy Ikea podle mluvčího Petra Šaška z vánočního sortimentu zatím nejvíce prodávají prostírání, ubrousky či balicí papíry.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Designové trhy MINT Market – vánoční dárky včas, v klidu a lokálně
•Seriál Chalupáři slaví 48 let, filmaři ho natáčeli ve Višňové
•Novou metodu terapie na odstranění bolestí mají nyní k dispozici na rehabilitaci ve Svatém Poli
Další články
Baník B pálil, Příbram skórovala. Z Ostravy veze zasloužené vítězství
Příbram si z Ostravy odváží cenné tři body z utkání 21. kola Chance národní ligy. …
SPORT
Kde o velikonočních svátcích nakoupíte a kde seženete léky?
Lékárna Oblastní nemocnice Příbram je o velikonočních svátcích uzavřena. Portál …
VELIKONOCE
I krysy mají svůj den. A možná vás překvapí, proč si ho zaslouží
Každý rok 4. dubna patří zvířeti, které většina z nás zná spíš z rychlých stínů u …
ZVÍŘATA
Sýc rousný: úhledný noční lovec horských lesů, kterému kalamitní holiny svědčí
Minule jsme se věnovali nejběžnější sově naší krajiny – puštíku obecnému. Tentokrát …
POZNÁVÁME BRDY
Zvrácené peklo v rodině: zneužíval svou i nevlastní dcery, pomáhala i přítelkyně
Krajští kriminalisté zahájili trestní stíhání 29letého muže, kterého viní ze závažné …
AKTUÁLNĚ
Velikonoční svátky: které tradice přežily dodnes?
Velikonoce nejsou jen o volných dnech a dobrotách. Patří mezi nejstarší a …
ZAJÍMAVOSTI
Benzin i nafta stále zdražují i v Příbrami, nejlevněji stále u Silmetu
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 42,50 …
AKTUÁLNĚ
V březnu na silnicích v Středočeském kraji zemřelo osm lidí, meziročně o tři více
Při dopravních nehodách na silnicích ve Středočeském kraji zemřelo v březnu osm lidí, …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Velikonoční víkend ve znamení tradic i nejrůznějších specialit
Tento víkend se můžete těšit na tradiční hudební večery v restauraci Na Hradbách a …
AKTUÁLNĚ
Kraj dá téměř 11 milionů korun na provoz záchytek, Příbram dostane čtyři miliony
Na provoz protialkoholních záchytných stanic vyhradil Středočeský kraj pro letošní rok …





