27. 1. svátek má Ingrid




Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme?

3. prosince 2023   (10:07)
Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme?
foto: pixabay

Jmelí je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Jeho léčivé účinky a magické síly byly známy už před naším letopočtem.


V dnešní době je jmelí neopominutelnou součástí vánoční výzdoby a tradičních zvyků. Zelené, barevné, stříbrné či pozlacené větvičky najdeme snad ve všech domácnostech. Často je rodiny nechávají pověšené po celý rok. Do dalších Vánoc by na nich měla zůstat alespoň jedna kulička.

Jmelí roste jak na jehličnatých, tak i listnatých stromech. Existuje přes tisíc různých druhů. Je také zvláštní tím, že nepodléhá ročnímu koloběhu. Jeho listy jsou zelené po celý rok. V domácnostech ho bereme jako vítaného hosta, který nám přinese jen to nejlepší. Jedná se o poloparazitující rostlinu, která je téměř nezničitelná a umírá až spolu se stromem, na kterém žije. Například na cedrech dosahuje stáří až čtyř set let.
Uctívání jmelí sahá hluboko do historie. Je známé také pod označením druad-lus neboli rostlina druidů. Bylo o ní psáno už v římských a řeckých bájích a pověstech. Také Keltové a Germáni jí přisuzovali kouzelnou moc. Jelikož jmelí roste vysoko v korunách stromů, bylo bráno jako dar z nebes.
Obzvlášť velkou úctu mělo jmelí z dubu, na kterém roste jen ve vzácných případech. V čase zimního slunovratu druidové uřezávali jmelí zlatým srpem, který symbolizoval sluneční a měsíční energii. Jmelí se po jeho uříznutí nesmělo dotknout země, jinak by prý byla ztracena jeho kouzelná moc. Tuto kouzelnou bylinu pak lidé nosívali na svém krku a chránili se tak před zlými silami.

Rostlina druidů se užívala a dodnes se používá i k lékařským účelům. Už staří Řekové a Římané odvarem z listů napomáhali snižovat krevní tlak, příznivě ovlivňovat srdeční činnost, tlumit bolest hlavy a další.
V dnešní době se jmelí stalo výhodným prodejním artiklem. Bohužel je s tím také spojeno mnoho škod na nevratně poškozených stromech. Sběrači používají kovové stupačky, horolezecké náčiní a bohužel v některých případech kvůli jmelí stromy kácí.
Zvyky a tradice
Se jmelím se pojí mnoho zvyků. Snad nejznámější je pověra, že jmelí přináší štěstí, lásku, odvahu a plodnost. Nejspíš z Anglie pak pochází zvyk polibků pod jmelím. Při každém polibku se má utrhnout jedna bílá bobulka. Říká se, že pokud neprovdaná žena nedostane pod jmelím polibek, zůstane celý následující rok sama. Naopak polibek milenců pod větvičkou prý zaručí lásku po celý nový rok.
Na míře štěstí záleží počet bobulek, které jmelí obsahuje. Čím víc bobulek, tím více štěstí tomu, kdo pod ním projde. Pokud je jmelí umístěno nad štědrovečerním stolem, má rodině zaručit bohatou úrodu v následujícím roce.
Ať už pověrám věříme či ne, bez jmelí si Vánoce už nelze představit. Sami sobě bychom si ho ale kupovat neměli. Síla jmelí je prý v jeho darování. To blízkému člověku přinese štěstí, lásku, hojnost a pozitivní energii.
Jmelí prý splní každému jedno přání, pokud ho zašeptá do plamínku první zapálené svíčky na vánočním stromečku. Co si budete přát o letošních Vánocích vy?

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Středočeský kraj investuje 10,7 milionu do rozvoje turismu Středočeský kraj investuje 10,7 milionu do rozvoje turismu Krajští zastupitelé schválili poskytnutí dotací na podporu rozvoje destinačních … Rekordně klidné svátky v útulku v Lazci: žádní vystrašení psi ani nechtěné živé dárky Rekordně klidné svátky v útulku v Lazci: žádní vystrašení psi ani nechtěné živé dárky Útulek v Lazci hlásí nejlepší svátky za roky: žádní vystrašení psi na Silvestra a … Zvířata Hasiči zasahovali u požáru v Novém Dvoře u Rožmitálu pod Třemšínem Hasiči zasahovali u požáru v Novém Dvoře u Rožmitálu pod Třemšínem V úterý 27. ledna dopoledne vyjížděli hasiči k požáru budovy v Novém Dvoře u Rožmitálu … FOTO V domovech ve Středočeském kraji je téměř 2000 lůžek pro lidi s demencemi V domovech ve Středočeském kraji je téměř 2000 lůžek pro lidi s demencemi V domovech ve Středočeském kraji je téměř 2000 míst pro lidi s demencemi. V krajských … Stavební uzávěra smetena ze stolu. Co teď čeká Fantovu louku Stavební uzávěra smetena ze stolu. Co teď čeká Fantovu louku Rada města Příbrami neschválila vyhlášení stavební uzávěry na Fantově louce. Pro návrh … Politika Na Příbramsku znovu sněží, vyšší polohy jsou zasněžené po celý den Na Příbramsku znovu sněží, vyšší polohy jsou zasněžené po celý den Odpolední teploty se dnes ve Středočeském kraji a v Praze pohybovaly většinou mezi 3 … Mezinárodní soutěž už po šestnácté: zapojit se mohou i mladí milovníci lesa Mezinárodní soutěž už po šestnácté: zapojit se mohou i mladí milovníci lesa Mezinárodní vědomostní soutěž YPEF (Young People in European Forests – Mladí lidé v … Lucie Pudilová je zpět! Ve Stuttgartu ji čeká jeden z nejtěžších soubojů kariéry Lucie Pudilová je zpět! Ve Stuttgartu ji čeká jeden z nejtěžších soubojů kariéry Po osmiměsíční pauze způsobené zraněním se Lucie Pudilová vrací do OKTAGONU. Česká … Nový traktor v Rožmitále nahradil dva starší stroje, které byly v provozu desítky let Nový traktor v Rožmitále nahradil dva starší stroje, které byly v provozu desítky let Město Rožmitál pod Třemšínem pokračuje v modernizaci svých provozů. Technické služby …
V ulici Politických vězňů se střetl osobák s popeláři V ulici Politických vězňů se střetl osobák s popeláři V pondělí před 9. hodinou ranní se stala dopravní nehoda v Příbrami v ulici … FOTO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz