26. 10. svátek má Erik
Pro Čechy je krmení ptactva na zimu národním sportem

21. listopadu 2020   (18:16)
Pro Čechy je krmení ptactva na zimu národním sportem
foto: pribram.cz

S víkendem přišla pravá zima. Už jste připravili krmítka pro ptáky?


Období přikrmování ptactva je tady. S příchodem nízkých teplot zvířata potřebují vyšší produkci tepla. Na zimu si ptáci potřebují vytvořit tukové zásoby, aby ji v klidu přečkali. Navíc s příchodem sněhu dochází k horšímu hledání potravy a s ním souvisí i zvýšená spotřeba energie, kterou potřebují doplnit. Měli bychom tak přiložit ruku k dílu a zvířata v zimě přikrmovat.

V České republice je krmení ptáků považováno za národní sport. Spousta domácností se předhání o nejhezčí krmítko. Ovšem nejdůležitější je jeho obsah. Nikdy bychom neměli dávat do krmítka věci, které do něj nepatří. Jedná se o všechna slaná, mastná, kořeněná a zkažená jídla. Také cokoli, co obsahuje rafinovaný cukr do krmítka nepatří. Pozor bychom měli dávat i na pečivo, ani to není pro ptáky vhodné.
Co by měla krmítka pro ptáky obsahovat a co naopak nikoli?

Semena bývají asi nejzákladnějším typem potravy. Jedná se zejména o slunečnice, len, proso, drcený oves a další. Semena rostlin dodávají ptákům dostatečnou energetickou hodnotu a jsou neblíže k přirozené potravě, kterou v přírodě získávají.
Dalším vhodným druhem potravy jsou dužnaté plody. Například šípky, jeřabiny nebo ptačí zob. Dále jim můžeme do krmítka nakrájet i jablka, hrušky, mrkev nebo dokonce brambory.

Pokud chceme ptákům nějak jídelníček zpestřit, můžeme dodat i potravu, která se podobá jejich přirozené. To znamená zakoupit hmyz ve specializovaných nebo rybářských potřebách.

S krmením ptáků se běžně začíná už v listopadu. Zkrátka s příchodem chladného počasí, které nás čeká už teď. Dosypávat do krmítka bychom měli až do jarních měsíců, zhruba do poloviny března. Jakmile sleze sníh a půda už není zmrzlá, s krmením přestáváme. Ptáci by jinak mohli zlenivět a přestat si potravu hledat jejich přirozeným způsobem.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová

Další články

Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Setkání na hranici čtyř katastrálních území – Dobříše, Hostomic, Rosovic a Bukové u … Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. … Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Důvodem tohoto opatření je zhoršující se situace ohledně onemocnění covid-19. Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Dívka byla s vážnými poraněními letecky přepravena do nemocnice. Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Snažili se být neviditelní, skrytí, konspirativní – i přesto je kriminalisté v rámci … Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Zájem o očkování se v posledních dnech v ČR zvyšuje, v pátek bylo podáno téměř 31.000 … V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky Hasiči za pomoci čtyř vodních proudů likvidují jak požár budovy, ale z výškové … AKTUALIZOVÁNO Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Do života se zrakovým omezením vstoupíte 13. listopadu ve Vile Obora. Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým.
Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Již v úterý 26. října mohou lidé od 17 hodin přijít diskutovat s představiteli …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz