Příští rok bude částečné zatmění Slunce i pohled na velmi jasný Mars
24. prosince 2021 (08:48)
foto: ilustr/pixabay
Příští rok nastanou dobré podmínky pro pozorování několika meteorických rojů. V říjnu pak lidé z území Česka spatří částečné zatmění Slunce - nejvýraznější do roku 2026, řekl astronom Petr Horálek. Závěr roku přinese i pohled na jasný Mars.
Začátek roku přinese meteorický roj Kvadrantidy. Letos vrcholí 3. ledna večer. Na přelomu ledna a února budou na nebi tři výrazné planety, zářivá Venuše a slabší Mars a Merkur, pozorovatelné nízko nad jihovýchodním obzorem. Ve dnech 29. a 30. ledna se podle Horálka k planetám připojí ustupující Měsíc. Nejlepší podmínky pro pozorování trojice planet budou mezi 13. až 17. únorem. "Tehdy planety objevíme nad jihovýchodem již okolo 6:30 ráno," podotkl Horálek.
Celkem dobré podmínky budou podle Horálka příští rok i pro pohled na dubnový meteorický roj Lyridy. V době jejich maxima, které nastane 22. dubna večer, bude Měsíc před poslední čtvrtí. Duben také přinese jeden z nejlepších výhledů na Merkur. Planeta se dostane úhlově nejdále od Slunce 29. dubna.
Pohledově velice blízko sebe se pak 1. května setkají jasné planety Venuše a Jupiter. Horálek podotkl, že tzv. "velkou konjunkci" bude v ČR možné spatřit jen velmi nízko nad obzorem a za rozbřesku. I tak půjde o nejlépe pozorovatelnou konjunkci těchto planet od roku 2017. "Znovu se takové těsné konjunkce dočkáme až 7. února 2032," dodal.
Téměř ideální podmínky budou i pro sledování meteorického roje Eta-Aquaridy, způsobenými ledo-prachovými zrnky z Halleyovy komety. Roj vyvrcholí v noci z 5. na 6. května od třetí hodiny ranní do rozbřesku. Z Česka pak 16. května lidé spatří také polostínové a částečné zatmění Měsíce.
V druhé polovině června bude možné pouhýma očima naráz spatřit všech pět viditelných planet Sluneční soustavy, tedy Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn, společně s Měsícem. Podle Horálka jde o vzácný jev, znovu se zopakuje až v roce 2036.
Dobré podmínky bohužel příští rok nebude mít roj Perseidy. Maximum nastane 13. srpna ráno, pouhý den po úplňku. Nejlepší možné podmínky naopak budou mít Orionidy. Maximum nastane tři dny před novem, který bude 25. října.
Říjen nabídne i částečné zatmění Slunce. Bude 25. října a lidé z území Česka spatří 40procentní zakrytí slunečního disku, Další částečné zatmění Slunce, viditelné z ČR, nastane až 29. března 2025.
Prosinec nadělí skvělý pohled na Mars. Podle Horálka bude planeta v průběhu roku zjasňovat a 1. prosince se přiblíží Zemi na vzdálenost 81,5 milionu kilometru. Největší jasnosti Mars dosáhne 8. prosince. "V té době planetu najdeme velice vysoko v souhvězdí Býka, bude tak nejlépe pozorovatelná z naších končin, jak jen to je možné," uvedl Horálek.
Posledním rojem roku budou Geminidy vrcholící ze 13. na 14. prosince. "Sice nemají nejlepší pozorovací podmínky, skvělé budou až v roce 2023, ale vyplatí se na ně podívat," dodal astronom.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Dva lupiči okradli ženu v zastávce v Příbrami
Kriminalisté se zabývají přepadením v Příbrami, které se stalo v úterý …
AKTUÁLNĚ
Středočeská města včetně Příbrami dostala nová kola pro děti. Pomohou s výukou bezpečné jízdy
Středočeský kraj pokračuje v podpoře dopravní výchovy dětí. Letos rozdělil desítky …
NEPŘEHLÉDNĚTE
V Kozárovicích spadl muž ze žebříku
Vrtulník letecké záchranné služby přistál v úterý v Kozárovicích.
Další silniční kontroly odhalily desítky přestupků: špatný technický stav vozidel o řidiče pod vlivem alkoholu
Policisté se na Příbramsku zaměřili na bezpečnost nejzranitelnějších účastníků …
DOPRAVA
Včely, sady, děti, odpady. Příbram podpoří projekty, které mají smysl
Zatímco se na celostátní úrovni mění priority Ministerstva životního prostředí a v …
POLITIKA
Opilý mladík z Příbramska vezl čtyři dívky. Policie zasahovala u diskotéky plné nezletilých
Páteční noční kontrola diskotéky (17. dubna) na Volyňsku na Strakonicku odhalila hned …
Matriky nestíhají? Po zrušení kastrací mění pohlaví rekordní počet lidí
Česká republika zažívá výraznou změnu v oblasti práv transgender osob. Po zrušení …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pozor, Příbramačky! Prozradíme vám, jaké kabelky letos vládnou jaru
Máte slabost pro kabelky? Pak zbystřete. Nová sezona jaro léto 2026 přináší trendy, …
LIFESTYLE
Tretera s Gangsterem ovládli úvod Českého skokového poháru. V Martinicích rozhodoval čas
Jubilejní 25. ročník Českého skokového poháru odstartoval v neděli 19. dubna v …
SPORT
Ukliďme svět kolem nás: Oslavte Den Země aktivně!
Každý rok si 22. dubna lidé po celém světě připomínají Den Země – svátek, který patří …
PŘÍRODA



