Přirovnávat úředníky k "esesákům" je přestupek, potvrdil Ústavní soud
21. září 2021 (11:27)
foto: ilustr/freepik
Pisatel úředníkům vzkázal, že "míra nechutnosti" jejich práce je jistě menší než u esesáků, nicméně přesto by se měli stydět. Později napsal, že odvolání bylo podáno proti rozhodnutí o přestupku, nikoliv "proti výši IQ pracovnice domnělý přestupek vyřizující, proti kvalitě jejího účesu či vůni jejího pižma."
Přirovnávat úředníky k "esesákům", kteří také "jen plnili rozkazy", je přestupek a podobné výroky nechrání svoboda projevu. Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost jednatele obchodní firmy, který v přestupkovém řízení znevažoval práci úředníků z východních Čech. Nešlo o věcnou kritiku veřejné správy, ale osobně mířené poznámky, konstatovali soudci.
Podle ÚS musí úřední osoby vykazovat větší dávku tolerance, velkorysosti a nadhledu, než lze očekávat od ostatních lidí. Snesitelná kritika však má své hranice, které nejsou u úředníků tak široké jako u politiků. "Výroky stěžovatele směřovaly proti 'řadovým úředníkům' městského úřadu, od nichž nelze legitimně požadovat, aby snášeli stejnou míru přípustné kritiky jako politicky činné osoby," stojí v usnesení.
"Chápeme, že práce, kterou děláte, se vám jeví jako nejlepší možnost z těch, které máte. Děláte pouze svou práci, zákony jste si nevymysleli. Obdobně svoji práci dělali příslušníci jednotek Waffen SS likvidující židy v koncentračních táborech. Ani oni nevymysleli norimberské zákony či nařízení Adolfa Hitlera o konečném řešení židovské otázky, jakkoliv s ním zřejmě souhlasili," stálo v jedné z písemností.
Pisatel úředníkům vzkázal, že "míra nechutnosti" jejich práce je jistě menší než u esesáků, nicméně přesto by se měli stydět. Později napsal, že odvolání bylo podáno proti rozhodnutí o přestupku, nikoliv "proti výši IQ pracovnice domnělý přestupek vyřizující, proti kvalitě jejího účesu či vůni jejího pižma."
Za přestupek dostal jednatel firmy pokutu 5000 korun. Neuspěl se žalobou ke Krajskému soudu v Brně ani s kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu, podle kterého se každopádně dopustil znevážení úřední osoby. V ústavní stížnosti muž tvrdil, že sice možná použil netradiční příměr, nešlo však o nepřípustnou či nepřiměřenou kritiku. Správní soudy prý upřednostnily ochranu výkonu veřejné moci před jeho právem na svobodu projevu.
ÚS konstatoval, že pokud mají úřední osoby požívat důvěru veřejnosti a řádně plnit svoji úlohu, potřebují také ochranu před nepříjemnými a urážlivými verbálními útoky. Míra snesitelné kritiky se posuzuje v jednotlivých případech s ohledem na postavení úředníka a roli, kterou ve veřejné správě zastává. Tentokrát šlo o řadové úředníky. "Ze znění výroků lze seznat, že spíše než charakter jakékoliv věcné kritiky činnosti veřejné správy, měly povahu osobně mířených poznámek, které však bezvýhradné ochraně svobody projevu nepodléhají," uzavřeli ústavní soudci.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Konec džungle u kulturáku. Jalovce mizí, místo čeká velká proměna
Před kulturním domem, který je centrem příbramského společenského života – od plesů …
VIDEO
Afghánistán zblízka: přednáška o misích OSN v Příbrami
Na Škaredou středu 1. dubna se v Příbrami uskuteční přednáška, která nabídne odborný i …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pozor řidiči! Tento týden vás policie může nachytat na několika místech při měření rychlosti
Od pondělí 30. března do neděle 5. dubna bude policie měřit rychlost na několika …
AKTUÁLNĚ
Legendární běh Rožmitál – Březnice se po roce vrací. Letos už 68. ročník!
Milovníci běhu by měli zbystřit. Už v neděli 5. dubna se uskuteční 68. ročník …
SPORT
Zkontrolujte si důchod z pohodlí domova. Nová služba vám ušetří cestu na úřad
Česká správa sociálního zabezpečení přišla s novinkou, která může lidem výrazně …
AKTUÁLNĚ
Dobříš praská ve švech, Příbram hlásí pokles. Zápisy do 1. tříd ukázaly ostrý rozdíl
Zatímco Dobříš letos zápasí s rekordním počtem dětí u zápisů do 1. tříd, Příbram hlásí …
ŠKOLSTVÍ
Nešvar v Příbrami: Zloději paliva „zasáhli“ u nádrží kamionů
V ulici K Podlesí se v posledních týdnech rozjel znepokojivý nešvar. Občané upozorňují …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Otakar (Ťulda) Brousek: „Mám se výborně. A to spoustu lidí naštve“
Otakar Brousek mladší, v hereckém prostředí přezdívaný Ťulda, patří k nejvýraznějším …
ROZHOVOR
Proč lidé večer nosí červené brýle? Nový trend slibuje lepší spánek
Možná jste si toho všimli na sociálních sítích, v podcastech o zdraví nebo u známých: …
ZAJÍMAVOSTI
Přípravné práce zahájeny. Vnitroblok v Riegrově ulici se změní
V polovině dubna budou zahájeny stavební práce ve vnitrobloku v Riegrově ulici, který …
NEPŘEHLÉDNĚTE




