Připomínka poslední bitvy v Evropě u Slivice bude bez bojových ukázek kvůli dostavbě D4
7. května 2022 (18:04)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Podobná situace byla i loni a předloni, kdy byl doprovodný program zrušen kvůli pandemii koronaviru.
Letošní připomínka poslední bitvy v Evropě u Slivice na Příbramsku bude opět bez bojových ukázek. Důvodem jsou práce na dostavbě dálnice D4. Plánován je 11. května pouze pietní akt u památníku, řekl za organizátory ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl. Podobná situace byla i loni a předloni, kdy byl doprovodný program zrušen kvůli pandemii koronaviru.
Podle Velfla se vojenská technika na místo nedostane kvůli staveništi. Je však otázkou, zda budou ukázky bojů možné po skončení dostavby D4. "Uvidíme, jaké tam vznikne bezpečnostní ochranné pásmo od příjezdových komunikací k dálnici, jestli tam bude prostor, kde bychom se s tím vešli," uvedl Velfl.
Poslední bojové události druhé světové války v Evropě se odehrály 11. a 12. května 1945. Ve směru od Prahy a z výcvikového prostoru SS na Sedlčansku se tehdy desetitisíce hitlerovských vojáků snažily dostat na jihozápad do amerického zajetí. Ve chvíli, kdy vešly v platnost podmínky kapitulace, Němci museli zůstat stát. Aby nepadli do sovětského zajetí, z nějž měli strach, snažili se probít k Američanům. Ti už ale nebyli ochotni přebírat další Němce, proto je odrazili a demarkační linii uzavřeli. Německé uskupení uvázlo v tomto prostoru. Proti němu zaútočili vojáci tří ukrajinských frontů Rudé armády, kteří je spolu s Američany sevřeli ze všech stran.
První boje začaly dopoledne 11. května mezi Němci a partyzány. Pak do nedaleké Příbrami dorazili Sověti. Bitva, při níž padly stovky vojáků, trvala od odpoledne do třetí hodiny ranní druhého dne.
foto, video: pribram.cz/Tomáš Pečenka/Připomínka poslední bitvy v Evropě u Slivice s ukázkou vojenské techniky v roce 2019
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Připomínka poslední bitvy v Evropě u Slivice s ukázkou vojenské techniky se v letošním roce opět nekoná
•Do osvobozovacích bojů se v roce 1945 zapojila i četnická rota
•Před 44 lety zachvátily plameny Svatou Horu. Hasiči bojovali s požárem čtyři dny
Další články
Hranice s rozumem: V potocích je třetina vody, příroda je jako troud
Pálení čarodějnic je za dveřmi. Zatímco většina z nás se těší na tradici, pro hasiče …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pecen z Pece rozžhaví Řimbabu. Čarodějnice letos provoní čerstvý chléb
Oheň, západ slunce a vůně chleba z rozpálené pece. Tak budou letos vypadat Čarodějnice …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna lokalita, obec...
Příbramsko známe všichni. Ale známe ho opravdu. Pokračujeme v naší sérii krátkých …
VIDEO
Při zásahu v nemocnici měla policie zadržet i ředitele. Zdravotnická péče je i nadále poskytována v plném rozsahu
Na středočeském krajském úřadě a v Oblastní nemocnici Příbram zasahovala v úterý 28. …
AKTUÁLNĚ
Brdský vrchol Praha nově zdobí další dřevěný označník s reliéfem jelena
Turistická oblast Brdy a Podbrdsko představila v pondělí 27. dubna nový označník na …
FOTO
Festival květin v OBI již od pátku 1.5. do neděle 3.5. Již tradičně s osazováním truhlíků a zeminou zdarma
V OBI poradí při výběru květin, se substrátem zdarma je i osadí do přinesených nebo …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
/VIDEO/ Pro zraněného cyklistu letěl do Lázu vrtulník
V úterý 28. dubna v 16:15 přijala policie oznámení od záchranné služby o nehodě …
AKTUALIZOVÁNO
Mrazy v následujících dnech ohrozí ovocné stromy i zemědělské plodiny
V následujících dnech předpovídají meteorologové výrazné ochlazení, které může …
AKTUÁLNĚ
Policie vtrhla do příbramské nemocnice. Detektivové NCOZ odnášejí dokumenty i kamery
V příbramské nemocnici dnes dopoledne zasahují detektivové Národní centrály proti …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Příbram válcuje kraj: Mladý sprinter letí mezi elitu, Bobcats slaví bronz a legenda znovu boduje
Velká sportovní noc, silné emoce a výsledky, které v Příbrami rozhodně nenechají …
SPORT




