vývoj COVID-19
27. 11. 2020
Bezděkov 1
Bohostice 5
Bohutín 9
Borotice 2
Bratkovice 2
Březnice 16
Bukovany 2
Čenkov 4
Cetyně 1
Chotilsko 3
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 1
Daleké Dušníky 2
Dobříš 63
Dolní Hbity 4
Drahlín 2
Drásov 4
Drevníky 1
Drhovy 2
Dubenec 2
Dublovice 8
Dubno 2
Háje 2
Hluboš 4
Hlubyně 1
Hudčice 1
Hvožďany 4
Jesenice 2
Jince 8
Kamýk n. V. 6
Klučenice 5
Kňovice 1
Korkyně 1
Kosova H. 8
Kozárovice 1
Krásná H. 4
Křepenice 1
Láz 2
Lazsko 2
Lešetice 1
Lhota u Pb 6
M. Hraštice 11
Milín 21
Mokrovraty 2
Nalžovice 7
Narysov 1
Nechvalice 3
Nečín 7
Nedrahovice 4
Nepomuk 1
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 1
Nový Knín 9
Občov 1
Obecnice 10
Obořiště 6
Ohrazenice 1
Pečice 3
Petrovice 2
Pičín 1
Počepice 11
Podlesí 5
Příbram 210
Příčovy 9
Prosen. L. 3
Rosovice 1
Rožmitál p. T. 68
Rybníky 6
Sádek 2
Sedlčany 79
Sedlec-Prč. 24
Sedlice 1
Smolotely 1
Solenice 2
Stará Huť 11
Starosedlský H. 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 8
Tochovice 6
Tušovice 3
Velká Lečice 4
Věšín 6
Višňová 3
Voznice 3
Vrančice 5
Vranovice 2
Vševily 2
Vys. Chlumec 9
Vysoká u Příbramě 2
Zduchovice 1
Přineslo snížení DPH nižší ceny za vodné a stočné na Příbramsku?

8. srpna 2020   (07:18)
Přineslo snížení DPH nižší ceny za vodné a stočné na Příbramsku?

Pokles daně z přidané hodnoty z 15 na 10 % ovlivnil pozitivně platby za vodné a stočné ve většině lidnatějších českých měst. Dlouhodobě roste tlak na růst cen vody kvůli nutnosti rozsáhlých investic do vodohospodářské infrastruktury.


Vodné a stočné představuje velkou položku ve výdajích některých domácností. Od letošního května došlo k poklesu daně z přidané hodnoty na vodné a stočné z 15 na 10 %. Z nedávné analýzy ministerstva financí vyplývá, že až tři čtvrtiny obyvatel pocítilo dopady snížení DPH. Celkem 124 ze 131 největších měst snížilo platbu za vodné a stočné v průměru o 3,73 korun za metr krychlový. Promítly tento krok do ceny města a vodohospodářské společnosti na Příbramsku?
 

V Rožmitále pod Třemšínem se změna DPH ve finálních cenách pro občany neprojevila. „Důvodem jsou obrovské investice do vodárenské infrastruktury, které město v následujících letech čekají,“ řekl rožmitálský starosta Josef Vondrášek s tím, že město plánuje například opravu nádrží vodojemu v Zalánech, nový přivaděč do zalánského vodojemu včetně nového napojení zalánských nemovitostí nebo vodofikace a odkanalizování osady Voltuš. Rožmitálští aktuálně platí 68 korun za vodné a stočné včetně DPH. „To je cena daleko pod průměrem jak celostátním, tak pod průměrem okresu Příbram,“ doplnil rožmitálský starosta. Za pravdu mu dává i celokrajské srovnání.
 
Na začátku roku Příbram obhajovala růst ceny vodného a stočného potřebou investic do vodohospodářské infrastruktury. Cena vodného a stočného tak vzrostla na 91,69 korun za metr krychlový. V květnu město reflektovalo snížení DPH a výsledná cena za „kubík“ tak činí současných 87,71 korun. Příbram uvádí, že v následujících letech chce do obnovy a údržby vodohospodářské sítě vložit přibližně 50 milionů korun ročně. Příbram čerpá vodu především z brdských nádrží nebo z Vltavy, pitnou vodu vyrábí soukromá společnosti 1. SčV, se kterou má město uzavřenu dlouhodobou smlouvu.

 
V Dobříši město ceny od května navýšilo, díky snížení DPH ovšem nebyla změna tak citelná.  Od 1. května Dobříšští platí 82,26 koruny s DPH za metr krychlový. Při zvyšování ceny vody dobříšský starosta Pavel Svoboda uvedl: „Poslední zvýšení ceny proběhlo v roce 2017. Současná cena neodpovídá již delší dobu skutečným nákladům.“ I v Dobříši se pro zvýšení ceny rozhodli na základě nutnosti plnit plán financování obnovy vodovodů a kanalizací vycházející z legislativy. Dobříš navíc musí dostát závazku vyplývajícího z přijetí evropských dotací na intenzifikaci čistírny odpadních vod v letech 2009–2011. V žádosti o dotaci se město automaticky zavázalo plnit model cenotvorby, aby cena odpovídala skutečným nákladům. Dobříš používá vodu z 25 vrtů v lesích v lokalitách Trnová, Brodce, Lipíže, Sv. Anna a Sychrov. Dodávky zajišťuje Vodohospodářská společnost, kterou vlastní město Dobříš.
 

Ministerstvo se v citované analýze zabývalo cenami u 74 největších provozovatelů, kteří dohromady zásobují více než 9,4 milionů obyvatel. Ministerstvo financí reguluje cenu vody prostřednictvím tzv. věcného usměrňování. Do ceny mohou provozovatelé promítnout pouze ekonomicky oprávněné náklady (například náklady na materiál nebo mzdové náklady) a přiměřený zisk. DPH je složka ceny, která se ke kalkulované ceně následně připočítává. Pokud se tedy změní sazba daně, změní se i konečná cena pro spotřebitele. Cena vody se podle ministerstva může aktualizovat pouze v případech, kdy dochází k prokazatelným změnám v jednotlivých nákladových položkách jako například změna u nákladů na chemikálie nebo materiál.
 
Na mnoho měst a obcí čekají velké investice do mnohdy zastaralé vodohospodářské infrastruktury. Její obnova se stala tématem zejména v posledních letech, kdy Česká republika zažívala sucho.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: pixabay

autor: Magdalena Rezková

Další články

Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Město Příbram vybralo dodavatele pro zateplení řadových bytových domů pod náměstím T. G. Masaryka. Hodnota realizace přesahuje 12 milionů korun. 27. listopadu 2020   (18:51) Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena V letošním roce jsme si připomněli 105. výročí jeho narození a 28. listopadu uplyne 50 let od jeho úmrtí. 27. listopadu 2020   (15:36) Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Prodej nových elektronických dálničních známek začne v prosinci. Řidiči si je budou moci koupit na internetu, na pobočkách pošty a vybraných čerpacích stanicích. 27. listopadu 2020   (14:03) Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude Příbramská věznice darovala senátorům betlém Příbramská věznice darovala senátorům betlém Betlém byl kompletně tvořen odsouzenými v rámci zájmových aktivit ve Věznici Příbram. 27. listopadu 2020   (10:22) V sobotu se fanoušci objeví na stadionu 1. FK Příbram V sobotu se fanoušci objeví na stadionu 1. FK Příbram Liga se vrátila, avšak stále bez přítomnosti diváků. Fandit a podpořit svůj tým však můžete i tak, a ještě budete hvězdou velké obrazovky. 27. listopadu 2020   (08:24) Kdo vyluští záhadu v Dobříši? Děti si během adventu zahrají na detektivy Kdo vyluští záhadu v Dobříši? Děti si během adventu zahrají na detektivy Hra Záhada rozbitého hřiště vytáhne děti ven za pátráním po viníkovi. Začíná se 1. prosince. 27. listopadu 2020   (06:29) Galerie Františka Drtikola v Příbrami plánuje obměnu expozice, záměr kritizuje bývalý starosta Vacek Galerie Františka Drtikola v Příbrami plánuje obměnu expozice, záměr kritizuje bývalý starosta Vacek Galerie by podle ředitele chtěla uspořádat krátkodobou výstavu, na níž by představila Drtikolovy originály zapůjčené hlavně od soukromých sběratelů. Nyní žádné cenné originály nevystavuje, jde o faksimile. 26. listopadu 2020   (19:20) Epidemie nezpomaluje, rozvolnění opatření je padesát na padesát Epidemie nezpomaluje, rozvolnění opatření je padesát na padesát Pravděpodobnost zmírnění přijatých protiepidemických opatření kvůli covidu-19 od pondělí je padesát na padesát. 26. listopadu 2020   (18:37)
Příbramská nemocnice do konce roku s návratem k normálu nepočítá Příbramská nemocnice do konce roku s návratem k normálu nepočítá
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz