vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno: 18. 9. 2020
Bohutín 2
Březnice 6
Chotilsko 1
Dobříš 16
Dolní Hbity 2
Drásov 1
Drevníky 1
Háje 5
Hluboš 1
Jablonná 1
Jince 1
Kamýk nad Vlt. 6
Klučenice 1
Lazsko 1
Lešetice 1
Malá Hraštice 2
Mokrovraty 1
Narysov 2
Nechvalice 6
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 1
Nový Knín 1
Obecnice 5
Ohrazenice 3
Pečice 2
Podlesí 2
Příbram 91
Příčovy 2
Rosovice 2
Rožmitál p. Tř. 7
Rybníky 2
Sedlčany 6
Sedlec-Prčice 3
Smolotely 2
Stará Huť 2
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Trhové Dušníky 2
Višňová 1
Zbenice 1
Zduchovice 1
Přineslo snížení DPH nižší ceny za vodné a stočné na Příbramsku?

8. srpna 2020   (07:18)
Přineslo snížení DPH nižší ceny za vodné a stočné na Příbramsku?

Pokles daně z přidané hodnoty z 15 na 10 % ovlivnil pozitivně platby za vodné a stočné ve většině lidnatějších českých měst. Dlouhodobě roste tlak na růst cen vody kvůli nutnosti rozsáhlých investic do vodohospodářské infrastruktury.


Vodné a stočné představuje velkou položku ve výdajích některých domácností. Od letošního května došlo k poklesu daně z přidané hodnoty na vodné a stočné z 15 na 10 %. Z nedávné analýzy ministerstva financí vyplývá, že až tři čtvrtiny obyvatel pocítilo dopady snížení DPH. Celkem 124 ze 131 největších měst snížilo platbu za vodné a stočné v průměru o 3,73 korun za metr krychlový. Promítly tento krok do ceny města a vodohospodářské společnosti na Příbramsku?
 

V Rožmitále pod Třemšínem se změna DPH ve finálních cenách pro občany neprojevila. „Důvodem jsou obrovské investice do vodárenské infrastruktury, které město v následujících letech čekají,“ řekl rožmitálský starosta Josef Vondrášek s tím, že město plánuje například opravu nádrží vodojemu v Zalánech, nový přivaděč do zalánského vodojemu včetně nového napojení zalánských nemovitostí nebo vodofikace a odkanalizování osady Voltuš. Rožmitálští aktuálně platí 68 korun za vodné a stočné včetně DPH. „To je cena daleko pod průměrem jak celostátním, tak pod průměrem okresu Příbram,“ doplnil rožmitálský starosta. Za pravdu mu dává i celokrajské srovnání.
 
Na začátku roku Příbram obhajovala růst ceny vodného a stočného potřebou investic do vodohospodářské infrastruktury. Cena vodného a stočného tak vzrostla na 91,69 korun za metr krychlový. V květnu město reflektovalo snížení DPH a výsledná cena za „kubík“ tak činí současných 87,71 korun. Příbram uvádí, že v následujících letech chce do obnovy a údržby vodohospodářské sítě vložit přibližně 50 milionů korun ročně. Příbram čerpá vodu především z brdských nádrží nebo z Vltavy, pitnou vodu vyrábí soukromá společnosti 1. SčV, se kterou má město uzavřenu dlouhodobou smlouvu.

 
V Dobříši město ceny od května navýšilo, díky snížení DPH ovšem nebyla změna tak citelná.  Od 1. května Dobříšští platí 82,26 koruny s DPH za metr krychlový. Při zvyšování ceny vody dobříšský starosta Pavel Svoboda uvedl: „Poslední zvýšení ceny proběhlo v roce 2017. Současná cena neodpovídá již delší dobu skutečným nákladům.“ I v Dobříši se pro zvýšení ceny rozhodli na základě nutnosti plnit plán financování obnovy vodovodů a kanalizací vycházející z legislativy. Dobříš navíc musí dostát závazku vyplývajícího z přijetí evropských dotací na intenzifikaci čistírny odpadních vod v letech 2009–2011. V žádosti o dotaci se město automaticky zavázalo plnit model cenotvorby, aby cena odpovídala skutečným nákladům. Dobříš používá vodu z 25 vrtů v lesích v lokalitách Trnová, Brodce, Lipíže, Sv. Anna a Sychrov. Dodávky zajišťuje Vodohospodářská společnost, kterou vlastní město Dobříš.
 

Ministerstvo se v citované analýze zabývalo cenami u 74 největších provozovatelů, kteří dohromady zásobují více než 9,4 milionů obyvatel. Ministerstvo financí reguluje cenu vody prostřednictvím tzv. věcného usměrňování. Do ceny mohou provozovatelé promítnout pouze ekonomicky oprávněné náklady (například náklady na materiál nebo mzdové náklady) a přiměřený zisk. DPH je složka ceny, která se ke kalkulované ceně následně připočítává. Pokud se tedy změní sazba daně, změní se i konečná cena pro spotřebitele. Cena vody se podle ministerstva může aktualizovat pouze v případech, kdy dochází k prokazatelným změnám v jednotlivých nákladových položkách jako například změna u nákladů na chemikálie nebo materiál.
 
Na mnoho měst a obcí čekají velké investice do mnohdy zastaralé vodohospodářské infrastruktury. Její obnova se stala tématem zejména v posledních letech, kdy Česká republika zažívala sucho.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: pixabay

autor: Magdalena Rezková

Další články

Ředitel nemocnice: Strach z koronaviru nemám, léta se umírá i na chřipku Ředitel nemocnice: Strach z koronaviru nemám, léta se umírá i na chřipku Příbramská nemocnice bude zdarma testovat seniory, půjde ale jen o orientační rychlotest Příbramská nemocnice bude zdarma testovat seniory, půjde ale jen o orientační rychlotest Aktivita je koordinovaná v rámci všech nemocnic, které vlastní Středočeský kraj. 20. září 2020   (15:32) Příbram chystá výstavbu dvou parkovacích domů Příbram chystá výstavbu dvou parkovacích domů Navzdory suchu houby stále rostou. Jak je uskladnit na zimu? Navzdory suchu houby stále rostou. Jak je uskladnit na zimu? Prodejci sledují výrazný růst zájmu o sušičky hub Prodejci sledují výrazný růst zájmu o sušičky hub Nepřehlédněte Mladí rybáři závodili na Sedlčanském cejnovi Mladí rybáři závodili na Sedlčanském cejnovi Buršík: Vypíšeme výběrové řízení na projektovou dokumentaci aquaparku ještě tento měsíc Buršík: Vypíšeme výběrové řízení na projektovou dokumentaci aquaparku ještě tento měsíc Babí léto potrvá, v příštím týdnu bude až 25 stupňů Babí léto potrvá, v příštím týdnu bude až 25 stupňů Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné 19. září 2020   (15:29) Příbramské školy mají problém se sháněním kvalitních notebooků Příbramské školy mají problém se sháněním kvalitních notebooků "My jsme narazili na to, že díky příspěvku 20.000 korun na jednoho kantora, který dává vláda, je už dneska na trhu velice těžké získat notebooky nebo PC takové kvality, které by školy potřebovaly." uvedla místostarostka 19. září 2020   (12:03)
Hamáček: Nastal čas maximálně omezit sociální kontakty a zrušit hromadné akce Hamáček: Nastal čas maximálně omezit sociální kontakty a zrušit hromadné akce Za fatální chybu považuje, že se odkládalo znovuzavedení roušek 19. září 2020   (09:23) Nepřehlédněte
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz