25. 6. svátek má Ivan

Primář MUDr. Pavel Hanek: Urologie si našla mě, jsem za to ale nesmírně rád

ROZHOVOR
29. května 2019   (08:42)
Primář MUDr. Pavel Hanek: Urologie si našla mě, jsem za to ale nesmírně rád

MUDr. Pavel Hanek je primářem urologického oddělení Oblastní nemocnice v Příbrami již 9 let.


Většina jeho kolegů ho bude znát jako společenského a zábavného člověka, který je zároveň skutečným odborníkem, který se snaží neustále zdokonalovat a zavádět nové metody. Do Příbrami přišel z FN Motol a až na velmi specializované výkony považuje kvalitu léčby v příbramské nemocnici za srovnatelnou.

Pracujete v příbramské nemocnici. Kde ale bydlíte a jaký máte k Příbrami vztah?
Jsem Pražák, vyrostl jsem na Starém Městě. K Příbrami mám vztah takový, že je to krásné město, které se bohužel zachovalo jen z části. Protože mám rád architekturu, tak jsem vždy znal Svatou Horu a historické centrum. Moje manželka prožila větší část mládí právě v Příbrami a to jsem ještě netušil, že tu budu někdy pracovat.

Jaká byla vůbec vaše profesní cesta do Příbrami?
Dá se říci, že se posunuji od severu k jihu. Po promoci jsem nastoupil v Mělníku, pak jsem pracoval v nemocnici Motol a pak následně přišel sem.

Věděl jste již od mládí, že chcete být lékařem?
Nevěděl. Sice jsem z lékařské rodiny, ale většina lékařů u nás jsou zubaři a i k jejich překvapení jsem nakonec zvolil všeobecnou medicínu a ne stomatologii. Ale to rozhodnutí padlo až na gymnáziu.

Co vás vedlo k té specializaci na urologii?
Já vždycky říkám, že urologie si našla mě. Chtěl jsem dělat nějaký operační obor a dlouho se nemohl rozhodnout který. Když jsem skončil fakultu, byla doba, kdy bylo obtížné získat místo. Volné místo bylo na chirurgii v Mělníku, ale chtěli, abych nastoupil na post urologa.

Jste rád, že to tak dopadlo?
Jsem, určitě. Je to nesmírně zajímavý obor, který je hrozně široký. Operační metody zahrnují otevřené operace, endoskopické operace, laparoskopii a do budoucna i robotické operace, které se zatím týkají jenom center.

Jak dlouho jste zde primářem a jak se za tu dobu změnilo oddělení?
Teď 1. dubna to bylo přesně 9 let. Myslím, že se oddělení změnilo pozitivně. Podařilo se výrazně zlepšit vybavení, ambulance jsou po rekonstrukci. Navíc se neustále daří rozšiřovat portfolio operací, které nabízíme. 

Je příbramská nemocnice schopna konkurovat velkým fakultním nemocnicím?
Těch výkonů, které posíláme do vyšších pracovišť, je poměrně málo. Základ urologické operativy poskytujeme v plné šíři. 

Jak se za dobu vaší praxe změnila operativa a její přesnost a kvalita?
Trend je směřovat operace do miniinvazivních metod, které jsou šetrnější. Pacienti se rychleji vrací do běžného života. Rekonvalescence je rychlá, a to jak u endoskopických i laparoskopických výkonů. Oproti otevřeným výkonům je to opravdu značný rozdíl.

Jak postupuje doba, je třeba se neustále vzdělávat. Jak je to náročné?
Člověk se snaží vzdělávat maximálně, jak to vůbec lze. Nemohu na oddělení příliš absentovat, ale snažím se jezdit na užitečné workshopy a konference, kde se dozvím informace o nových přístupech. Prospěšné věci se snažím aplikovat do praxe. Díky tomu se u nás odstartovaly metody, které se doposud nedělaly a ani v jiných nemocnicích nedělají. Velkým zdrojem je dnes i internet.

Daří se vám najít volný čas? Čemu se věnujete, když už ho máte?
Je to opravdu velmi těžké. Když se to podaří, věnuji se rodině a synovi. Mám také rád starší motorky a automobily. 

Víme, že jste i hudebníkem..
Ano, hraju na bicí. Jsem velmi amatérský hudebník a již přes 20 let máme takovou doktorskou kapelu a děláme to jenom proto, že nás to baví. Hrajeme převážně pro naše známé.

Říkal jste, že přicházíte z FN Motol. Jak byste srovnal práci tam a v Příbrami?
Ano, tam jsem pracoval 14 let a zásadní rozdíl byl především v tom, že se jedná o klinické pracoviště, takže jsem se věnoval i vyučování mediků. Tady jsme více zaměřeni na praktické věci. Musím ale říci, že ve vybavení můžeme směle konkurovat, až na robotické centrum, které FN Motol má. 

Myslíte si, že by čerství absolventi měli jít do velké nemocnice nebo do nemocnice našeho typu?
Nevidím úplně šťastné začínat hned po promoci na velkém pracovišti, kde je obtížnější se dostat například k operacím. V oblastní nemocnici nás není tolik a tak se snáz a rychleji dostane k výkonům. Praktické dovednosti tak postupují rychleji, na druhou stranu ty nejmoderněji postupy a trendy se rychleji dostanou na kliniku.

Jak vidíte budoucnost příbramské urologie za 5 let?
Všichni se těšíme na nové lůžkové oddělení, které bude rekonstruováno a které je již morálně zastaralé. I když jsou pacienti díky naší péči spokojeni, závidíme dalším oborům, které již sídli ve zrekonstruovaných prostorách. Určitě budeme i nadále sledovat nejmodernější trendy a zavádět je do praxe. Opravdu si ale myslím, že se u nás dělá urologie na velmi dobré úrovni.

Jaké jsou nejčastější problémy pacientů, kteří vás navštěvují?
To je několik skupin. Nejzávažnější jsou pacienti s nádory, skupina je bohužel velmi velká. Dále pacienti s močovými kameny, třetí skupinou jsou pak problémy s močovými infekcemi. Pak pacienti, co mají problémy s prostatou.

Jakou byste dal radu čtenářům, jak pečovat o svoje zdraví?
Ona preventivní opatření jsou sporná, protože každý člověk je unikát, ale obecně určitě dodržovat pitný režim, jíst kvalitní stravu, nekouřit a pít alkohol přiměřeně nebo vůbec. Pokud se objeví nějaký příznak, který se týká močových cest, tak jej nezanedbat a přijít se nechat vyšetřit.

Většina jeho kolegů ho bude znát jako …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Martin janota

autor: topDalší články

Město je ochotno podílet se na výstavbě protihlukových stěn Jihovýchodního obchvatu Město je ochotno podílet se na výstavbě protihlukových stěn Jihovýchodního obchvatu V pátek 21. června měli občané možnost předkládat připomínky ke stavbě obchvatu. Své námitky podalo i samotné město 25. června 2019   (12:52) Alka má nové vedení Alka má nové vedení Novou ředitelkou je Mgr. Lenka Mottlová, která má mnohaleté zkušenosti s řízením a rozvojem sociálních služeb pro cílovou skupinu osob se zdravotním postižením. 25. června 2019   (09:51) Uplynulá sobota změnila život hned několika rodinám Uplynulá sobota změnila život hned několika rodinám Při sobotních dopravních nehodách bylo zraněno 11 osob, pro pět z nich přilétl vrtulník 25. června 2019   (07:31) Tropy ve městě? Nemusí být úmorné Tropy ve městě? Nemusí být úmorné Venkovní bazén pojede tento týden ve víkendovém režimu a otevře již v 11 hodin 25. června 2019   (06:01) Namol opilý muž urážel matku a napadl příbuzného, policisté ho odvezli k vystřízlivění na záchytku Namol opilý muž urážel matku a napadl příbuzného, policisté ho odvezli k vystřízlivění na záchytku Dechová zkouška u dotyčného vykázala hodnotu bezmála tři promile alkoholu. 24. června 2019   (19:41) ORL péče v příbramské nemocnici nebude přes léto dostupná každý den ORL péče v příbramské nemocnici nebude přes léto dostupná každý den V létě dojde k omezení provozu ORL v areálu I. Akutní případy ošetří ambulance na Zdaboři, ale pouze v některých dnech 24. června 2019   (16:19) Pod pohrůžkou zabití oloupil mladíka o telefon Pod pohrůžkou zabití oloupil mladíka o telefon Agresorovi hrozí deset let za mřížemi 24. června 2019   (13:59) Zatímco školy budou prázdné, na některých školních hřištích to i o prázdninách bude žít Zatímco školy budou prázdné, na některých školních hřištích to i o prázdninách bude žít Pro děti, které zůstávají v době prázdnin ve městě, zůstanou v době letních prázdnin otevřena některá školní hřiště 24. června 2019   (12:49) Firma z Příbrami je lídrem Středočeského kraje Firma z Příbrami je lídrem Středočeského kraje Společnost CVP Galvanika z Příbrami obsadila v prestižní soutěži "Ocenění českých lídrů" první místo za celý Středočeský kraj. 24. června 2019   (10:22) PR S plavčíky na Nováku se zatím nepočítá, bylo by jich třeba příliš mnoho S plavčíky na Nováku se zatím nepočítá, bylo by jich třeba příliš mnoho Podle norem by v areálu muselo být několik desítek plavčíků. 24. června 2019   (08:32)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz