Primář Marček k odchodu lékařek: Obavy nejsou na místě, péče bude kvalitně a kontinuálně zajištěna
ROZHOVOR
16. února 2025 (07:00)
foto: Martin Janota, ONP - se svolením
Primář dětského oddělení v rozhovoru reaguje na diskuzi, kterou vyvolala informace o odchodu dvou dětských lékařek.
Primář dětského oddělení MUDr. Pavel Marček je spjatý s dětským oddělením příbramské nemocnice již celou řadu let, během kterých vychoval se svými spolupracovníky velké množství dětských lékařů. V rozhovoru s ním probíráme aktuální odchod dvou dětských lékařek z jeho týmu i problematiku dětských lékařů jako takovou.
Z vašeho týmu odchází dvě dětské lékařky, které vedly své obvody v rámci druhého areálu nemocnice. Na sociálních sítích se strhla lavina komentářů na toto téma. Jaký je váš komentář?
Chtěl bych veřejnost uklidnit, protože péče bude kontinuálně zajištěna. To, že paní doktorky odchází jsem věděli dopředu, protože ony samy to tak trochu avizovaly již při nástupu a my jsme se na to dostatečně připravili. Přijali jsme nové lékaře a péče bude dál zajištěna. Příbram má výsostné postavení v tom, že nemocnice nad rámec svých povinností zajišťuje asi 9 ordinací praktických lékařů pro děti a dorost, což je více než 5000 dětí. Je to zcela výjimečná záležitost, dětská oddělení se jinak jinde starají převážně o nemocniční péči. Ale my jsme si vědomi toho, že kvalitní primární péče v terénu s dostatečnou preventivní péči je nezbytnou součástí komplexní pediatrické péče. Pokud obě součásti fungují společně a komplementárně, bez vzájemných půtek a nevraživosti, je péče o pacienty v dětském věku zajištěna.
Z vašeho týmu odchází dvě dětské lékařky, které vedly své obvody v rámci druhého areálu nemocnice. Na sociálních sítích se strhla lavina komentářů na toto téma. Jaký je váš komentář?
Chtěl bych veřejnost uklidnit, protože péče bude kontinuálně zajištěna. To, že paní doktorky odchází jsem věděli dopředu, protože ony samy to tak trochu avizovaly již při nástupu a my jsme se na to dostatečně připravili. Přijali jsme nové lékaře a péče bude dál zajištěna. Příbram má výsostné postavení v tom, že nemocnice nad rámec svých povinností zajišťuje asi 9 ordinací praktických lékařů pro děti a dorost, což je více než 5000 dětí. Je to zcela výjimečná záležitost, dětská oddělení se jinak jinde starají převážně o nemocniční péči. Ale my jsme si vědomi toho, že kvalitní primární péče v terénu s dostatečnou preventivní péči je nezbytnou součástí komplexní pediatrické péče. Pokud obě součásti fungují společně a komplementárně, bez vzájemných půtek a nevraživosti, je péče o pacienty v dětském věku zajištěna.
V čem je ta prevence u dětí tak důležitá?
V dětském věku se v těle děje hrozně moc změn a procesů a je třeba ten vývoj a růst pravidelně sledovat. Pokud by se to nedělo, je možné pak třeba za 5 let zjistit, že se něco patologického ve vývoji nezachytilo a problém se již nedá napravit. Dá se to trochu přirovnat k péči o nádorová onemocnění. Tam když se něco zanedbá, nebo nezjistí, tak se to po určité době také nedá uspokojivě vyřešit.
Rodiče se často obávají o vzdělání a zkušenosti nových mladých lékařů, kteří mají lékařky nahradit…
Všichni lékaři mají samozřejmě ukončené obecné lékařské studium a jsou v tzv. postgraduálním studiu, kde se specializují. Je třeba říct, že každý lékař, který je umístěn do ordinace dětského praktického lékaře má za sebou spousty práce v nemocnici i ve službách a umí se samostatně rozhodovat. Při jejich umístění do ambulance nesmím mít sebemenší pochybnosti o jeho kompetenci. Navíc mají tito lékaři možnost se obrátit o radu na své starší kolegy s mnohaletou praxí, kteří pracují ve vedlejších ordinaci.
V dětském věku se v těle děje hrozně moc změn a procesů a je třeba ten vývoj a růst pravidelně sledovat. Pokud by se to nedělo, je možné pak třeba za 5 let zjistit, že se něco patologického ve vývoji nezachytilo a problém se již nedá napravit. Dá se to trochu přirovnat k péči o nádorová onemocnění. Tam když se něco zanedbá, nebo nezjistí, tak se to po určité době také nedá uspokojivě vyřešit.
Rodiče se často obávají o vzdělání a zkušenosti nových mladých lékařů, kteří mají lékařky nahradit…
Všichni lékaři mají samozřejmě ukončené obecné lékařské studium a jsou v tzv. postgraduálním studiu, kde se specializují. Je třeba říct, že každý lékař, který je umístěn do ordinace dětského praktického lékaře má za sebou spousty práce v nemocnici i ve službách a umí se samostatně rozhodovat. Při jejich umístění do ambulance nesmím mít sebemenší pochybnosti o jeho kompetenci. Navíc mají tito lékaři možnost se obrátit o radu na své starší kolegy s mnohaletou praxí, kteří pracují ve vedlejších ordinaci.
Vy jste zmiňoval, že lékař má po boku vždy lékaře s dlouholetou praxí. Má to, že obvod spadá pod nemocnici, i jiné výhody?
Samozřejmě, má za sebou i ta lůžková oddělení a kompletní diagnostické zázemí. Jsou to naši kmenoví lékaři, takže kdykoliv se mohou obrátit na kohokoliv ze svých kolegů v nemocnici. Právě nemocnice pak může poskytnout konzilium, což znamená, že pacient může být u složitějších případů vyšetřen v nemocniční ambulanci, kde ordinují převážně starší, nejzkušenější lékaři, anebo být odeslán přímo k vyšetření za hospitalizace, pokud to lékař primární péče považuje za vhodné a přínosné.
Mínění nenahrává ani to, že v médiích je často zmiňováno, že u nás chybí mnoho dětských lékařů.
Ano, to je jistě velký problém. To, že paní doktorky odcházejí a budou nám lékařsky i lidsky chybět, je jen jedna stránka mince. Tou druhou je naše uspokojení, že jsme do systému primární péče vychovaly dvě velmi schopné lékařky. Nedílnou zásluhu na tom má i vedoucí lékařka primární péče při nemocnici MUDr. Lenka Svobodová. Myslím si, že i tímto ukazujeme cestu, že i v ordinacích praktických lékařů, které spadají pod nemocnici, se dají vychovat dobří a zkušení lékaři.
Samozřejmě, má za sebou i ta lůžková oddělení a kompletní diagnostické zázemí. Jsou to naši kmenoví lékaři, takže kdykoliv se mohou obrátit na kohokoliv ze svých kolegů v nemocnici. Právě nemocnice pak může poskytnout konzilium, což znamená, že pacient může být u složitějších případů vyšetřen v nemocniční ambulanci, kde ordinují převážně starší, nejzkušenější lékaři, anebo být odeslán přímo k vyšetření za hospitalizace, pokud to lékař primární péče považuje za vhodné a přínosné.
Mínění nenahrává ani to, že v médiích je často zmiňováno, že u nás chybí mnoho dětských lékařů.
Ano, to je jistě velký problém. To, že paní doktorky odcházejí a budou nám lékařsky i lidsky chybět, je jen jedna stránka mince. Tou druhou je naše uspokojení, že jsme do systému primární péče vychovaly dvě velmi schopné lékařky. Nedílnou zásluhu na tom má i vedoucí lékařka primární péče při nemocnici MUDr. Lenka Svobodová. Myslím si, že i tímto ukazujeme cestu, že i v ordinacích praktických lékařů, které spadají pod nemocnici, se dají vychovat dobří a zkušení lékaři.
V komentářích zaznělo i to, že si nemocnice nedokáže udržet kvalitní lékaře. Jaký na to máte názor?
V tomto případě je to hloupost. Myslím, že jedním z důvodů odchodů je i to, že my jim můžeme poskytnout zaměstnanecký poměr, který má své výhody, ale i řadu nevýhod. Pokud budou mít svou soukromou praxi, čeká je sice řada starostí navíc, ale s tím se pojí i řada výhod. A mimochodem ani u jedné nešlo o nespokojenost s kolektivem, či nemocnicí. Naopak obě deklarovaly, že dál mají chuť pomoci se službami v nemocnici. To je pro mě jasný důkaz, že obě lékařky u nás byly spokojené. Roli v jejich odchodu hraje i místo jejich bydliště. Pokud mám správné informace, tak jedna z nich odchází do Prahy, kde bydlí a kde má rodinu a druhá bude ordinovat v Sedlčanech, čímž pomůže vykrýt tamní generační obměnu. Jedná se o zcela přirozený koloběh a myslím, že k těmto situacím bude docházet i v budoucnu.
Lidé se hodně ptají na jména nových lékařů. Už je víte?
Vím, že je pro mnoho rodičů živá otázka, některé ordinace (nejspíše dvě) se budou stěhovat do renovovaných prostorů pod dětským oddělením, podle čehož budeme řešit organizační a personální otázky. Poprosil bych rodiče o trpělivost, včas se vše dozví. Každopádně chci garantovat, že naším cílem je zachování kontinuální a kvalitní primární zdravotní péče.
V tomto případě je to hloupost. Myslím, že jedním z důvodů odchodů je i to, že my jim můžeme poskytnout zaměstnanecký poměr, který má své výhody, ale i řadu nevýhod. Pokud budou mít svou soukromou praxi, čeká je sice řada starostí navíc, ale s tím se pojí i řada výhod. A mimochodem ani u jedné nešlo o nespokojenost s kolektivem, či nemocnicí. Naopak obě deklarovaly, že dál mají chuť pomoci se službami v nemocnici. To je pro mě jasný důkaz, že obě lékařky u nás byly spokojené. Roli v jejich odchodu hraje i místo jejich bydliště. Pokud mám správné informace, tak jedna z nich odchází do Prahy, kde bydlí a kde má rodinu a druhá bude ordinovat v Sedlčanech, čímž pomůže vykrýt tamní generační obměnu. Jedná se o zcela přirozený koloběh a myslím, že k těmto situacím bude docházet i v budoucnu.
Lidé se hodně ptají na jména nových lékařů. Už je víte?
Vím, že je pro mnoho rodičů živá otázka, některé ordinace (nejspíše dvě) se budou stěhovat do renovovaných prostorů pod dětským oddělením, podle čehož budeme řešit organizační a personální otázky. Poprosil bych rodiče o trpělivost, včas se vše dozví. Každopádně chci garantovat, že naším cílem je zachování kontinuální a kvalitní primární zdravotní péče.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Karel Hutr
Související
Další články
Kam k vodě na Příbramsku? Objevte skryté lomy i koupaliště bez davů
Horké letní dny lákají k vodě, ale ne každý touží po přeplněných koupalištích a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Noc na sobotu byla tropická. Meteorologové varují, že ta dnešní může přepsat historii
Česká republika má za sebou další mimořádně teplou noc, která se na mnoha místech …
AKTUÁLNĚ
Nebezpečný import: Vzteklina se po letech vrátila do Itálie. Veterináři varují před adopcemi zvířat ze zahraničí
Itálie po více než deseti letech potvrdila případ vztekliny u psa dovezeného z Maroka. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hledáme nejoblíbenější dětské hřiště v Příbrami
Pro rodiče jsou dětská hřiště malým útočištěm: místo, kde se děti vyřádí, kde vznikají …
ANKETA
Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord
Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu …
AKTUÁLNĚ
Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny
Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech …
ZAJÍMAVOSTI
Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu.
Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk …
ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč
Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A …
ROZHOVOR
U Hluboše narazil řidič do stromu, dítě jelo na preventivní vyšetření do nemocnice
Na silnici II/118 v katastru obce Hluboš na Příbramsku došlo v pátek večer k havárii …
AKTUALIZOVÁNO
Mladí černí čápi v Brdech dostávají své „občanky“. Kroužky pomáhají odhalit jejich život
V přítmí brdského lesa pod korunami staletých stromů vyrůstá každé jaro nová generace …
POZNÁVÁME BRDY




