vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno: 18. 9. 2020
Bohutín 2
Březnice 6
Chotilsko 1
Dobříš 16
Dolní Hbity 2
Drásov 1
Drevníky 1
Háje 5
Hluboš 1
Jablonná 1
Jince 1
Kamýk nad Vlt. 6
Klučenice 1
Lazsko 1
Lešetice 1
Malá Hraštice 2
Mokrovraty 1
Narysov 2
Nechvalice 6
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 1
Nový Knín 1
Obecnice 5
Ohrazenice 3
Pečice 2
Podlesí 2
Příbram 91
Příčovy 2
Rosovice 2
Rožmitál p. Tř. 7
Rybníky 2
Sedlčany 6
Sedlec-Prčice 3
Smolotely 2
Stará Huť 2
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Trhové Dušníky 2
Višňová 1
Zbenice 1
Zduchovice 1
Primář ARO o koronaviru: Byla to zkušenost, kterou jsme zvládli. Teď se musíme vrátit k normálu

23. června 2020   (09:39)
Primář ARO o koronaviru: Byla to zkušenost, kterou jsme zvládli. Teď se musíme vrátit k normálu

Chod oddělení se musel ze dne na den zcela změnit.


Oddělení ARO, které vede primář MUDr. Petr Bilina, se od propuknutí epidemie připravovalo na nejhorší. Po zkušenostech z Itálie a Španělska se předpokládalo, že zde skončí velké množství pacientů se závažným průběhem nemoci. K tomu naštěstí nedošlo. Jak sám primář Biliná říká „Čekali jsme v plné zbroji na bitvu, která se nekonala.“ Přesto jeho tým získal důležité zkušenosti v péči o covid pozitivního pacienta i s organizací na oddělení. O tom, s čím dalším může toto oddělení pomoci pacientům ve vážném stavu, jsme si povídali v následujícím rozhovoru.
 

Epidemie koronaviru nakonec nepropukla v takové síle, jak se předpokládalo. Máte představu, o kolik nakažených pacientů ve vážném stavu by se vaše oddělení dokázalo postarat?
Byli bychom schopni pečovat o 9 pacientů s covidovou pneumonií, nicméně za předpokladu, že bychom neměli pacienty jiné, což by samozřejmě možné nebylo. Jde tedy o čirou spekulaci, takovouto situaci si nikdo nepřál a naštěstí nenastala.
S jakými dalšími vážnými onemocněními se na  oddělení ARO setkáváte? Byli jste i v minulosti nuceni využívat ochranné pomůcky v takovéto míře?
Na  našem oddělení hospitalizujeme pacienty, u kterých  došlo k selhání životních funkcí, nebo ty, kterým tyto zdravotní komplikace hrozí. Příčiny či diagnózy jsou různé a prostupují napříč interními i operačními obory. Může tak jít například o dědečka se srdečním selháním, sebevraha po otravě léky nebo pacienta se zánětem pobřišnice po perforaci střeva. Ve "skafandrech " jsme v minulosti samozřejmě nikdy nepracovali, ale naučili jsme se to rychle. 
 
Během epidemie se hodně diskutovalo o využívání umělé plicní ventilace, která prý může být pro pacienty v důsledku i škodlivá. Můžete vysvětlit, v čem může být  její využití škodlivé?
Umělá plicní ventilace je léčebná metoda, která pacientovi pomůže dočasně  překlenout závažné dechové selhání do doby, než  dojde  k odeznění či vyléčení příčiny, která jej způsobila. Například než se vyléčí rozsáhlý plicní zánět nebo zlepší funkce srdeční "pumpy". Na jedné straně je to metoda, bez níž by člověk v  kritickém okamžiku své  nemoci zcela nepochybně zemřel, na straně druhé může v určitých situacích zhoršit rozsah poškození plic, či negativně ovlivnit ostatní orgánové systémy těla.

Ale hlavní problém této metody, v souvislosti s pandemií Covid-19  v nejvíce zasažených zemích, je nejspíše skutečnost, že její použití na sebe váže významné množství kvalifikovaného a  zkušeného zdravotnického personálu. Pokud takový personál nemáte, protože musíte v jedné chvíli ventilovat velké množství kriticky nemocných, může být pak mortalita těchto pacientů nečekaně vysoká.
 
Během epidemie se hodně diskutovalo o …

Kromě umělé plicní ventilace má určitě  anesteziologicko- resuscitační  oddělení  i další nástroje pro pomoc pacientům. Jaké se používají nejčastěji?
Poskytujeme komplexní intenzivní péči na celkem jedenácti lůžkách. K dispozici máme kvalitní monitorovací techniku, ultrazvukové přístroje, bronchoskopy, můžeme kriticky nemocné dialyzovat (nahrazovat funkci  ledvin či eliminovat z těla různé jedy).
Ve spolupráci s kolegy z VFN jsme, v indikovaných případech, schopni zajistit  pro pacienty mimotělní membránovou oxygenaci (ECMO). Nejdůležitější podmínkou kvalitní péče jsou však kvalitní  lékaři a sestry, kteří se vzájemně ctí. Abyste jich mohli mít dostatek, musíte je
samozřejmě dobře zaplatit.
 
Proměnila se v posledních letech nějak vaše práce s ohledem na vývoj nových přístrojů, technologií a léků?
Když jsem začínal, měli jsme minimum přístrojů, tři druhy antibiotik, velmi nízké platy a  v nemocnici jsme trávili nesrovnatelně více času než dnes, protože nás bylo málo. Rychle jsme se učili, nic jiného nám totiž nezbývalo. Kdo to nedával, většinou do roka změnil obor. V současnosti jsme technologicky někde úplně jinde, máme spoustu "hraček", ale  to nadšení pro medicínu už tolik nevidím. Má to samozřejmě více důvodů a je to možná jen moje optika.
 
Byla pro vás jako pro oddělení epidemie něčím přínosná?
Byla to pro nás zcela nová zkušenost. Dominující činností bylo čekání v plné polní na bitvu, která se nakonec nekonala.  Čekali jsme ale spolu, dezertérů  bylo překvapivě  málo.
Pro mentální a ekonomickou kondici většiny  lidí v této zemi je teď ale nejdůležitější rychle seskočit z "virové vlny" a věnovat se zas normální práci. 
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: ONP Příbram
Martn Janota
foto: Martin Janota

autor: Martin Janota

Další články

Babí léto potrvá, v příštím týdnu bude až 25 stupňů Babí léto potrvá, v příštím týdnu bude až 25 stupňů Příbramské školy mají problém se sháněním kvalitních notebooků Příbramské školy mají problém se sháněním kvalitních notebooků Hamáček: Nastal čas maximálně omezit sociální kontakty a zrušit hromadné akce Hamáček: Nastal čas maximálně omezit sociální kontakty a zrušit hromadné akce Za fatální chybu považuje, že se odkládalo znovuzavedení roušek 19. září 2020   (09:23) Nepřehlédněte Od vysvěcení kostela na Březových Horách uběhne 130 let Od vysvěcení kostela na Březových Horách uběhne 130 let V neděli 20. září oslaví kostel sv. Vojtěcha narozeniny, účastníci se mohou těšit na hudební vystoupení i komentovanou prohlídku. 19. září 2020   (08:42) Pokračování 4. dílu Svatohorského Downtownu již dnes v Příbrami Pokračování 4. dílu Svatohorského Downtownu již dnes v Příbrami Hasiči likvidují požár v CHKO Brdy u Bratkovic. Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu Hasiči likvidují požár v CHKO Brdy u Bratkovic. Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu Sobotní farmářské trhy namíchají gastronomické i kulturní ingredience Sobotní farmářské trhy namíchají gastronomické i kulturní ingredience V Rožmitálu pod Třemšínem k pohádce zakousnete domácí dobroty nebo popijete burčák. Tradiční prodejní trhy proběhnou opět i v Příbrami. 18. září 2020   (19:30) V Praze i Středočeském kraji budou roušky povinné i venku V Praze i Středočeském kraji budou roušky povinné i venku Petr Štěpánek: Úspěšný starosta Petrovic a dobrovolný hasič Petr Štěpánek: Úspěšný starosta Petrovic a dobrovolný hasič PR
Babiš nevyloučil zavedení nouzového stavu Babiš nevyloučil zavedení nouzového stavu Nouzový stav letos v Česku platil kvůli epidemii nemoci covid-19 od 12. března do 17. května. 18. září 2020   (15:05)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz