20. 7. svátek má Ilja

Přichystejte dalekohledy, čeká nás astronomická šou

11. července 2019   (18:47)
Přichystejte dalekohledy, čeká nás astronomická šou

V noci z 16. na 17. července můžete kromě částečného zatmění Měsíce spatřit i průlet mezinárodní vesmírné stanice s lidskou posádkou


V noci z 16. na 17. července 2019 dojde k částečnému zatmění Měsíce
Maximální fáze zatmění proběhne 30 minut před půlnocí. Měsíc bude mít v ten okamžik zastínění přes 65 % svého průměru a bude vysoko nad obzorem.

Je to poslední zatmění, které nás tento rok čeká. Další bude až 10. ledna 2020. Příští rok bude na podobné úkazy v Česku mimořádně chudý, tak si ten letošní nenechte ujít. Bude vidět sice i obyčejným dalekohledem, ale proč nevyužít speciální hvězdářský? Hvězdárna v Sedlčanech jeden takový má a v den zatmění bude k dispozici až do půlnoci.

Povídali jsme si se správcem Lidové hvězdárny Josefa Sadila v Sedlčanech Františkem Lomozem.

Na co byste návštěvníky do Vaší hvězdárny nalákal?
„Máme tu dalekohled s průměrem objektivu 200 mm a ohniskovou vzdáleností 3 000 mm, kterým dosahujeme velmi solidního zvětšení. Pozorování měsíce bude navíc doprovázeno výkladem.“

Kolik máte ještě volných míst na 16. července?
„V úterý 16. července bude hvězdárna otevřena od 22 hodin do 24 hodin a není třeba se k nám objednávat. Pod kopuli hvězdárny se vejde až 30 osob.“

Jaké místo na pozorování doporučíte těm, kteří se k vám do hvězdárny nevejdou?
„Toto zatmění bude dobře viditelné téměř odkudkoliv, dokonce i z města a obyčejným dalekohledem. Pouhým okem se vám bude zdát, že vidíte první čtvrť Měsíce, ale ve skutečnosti bude Měsíc ve stínu Země.“
 
I okolí Měsíce bude divácky atraktivní
Po pravé straně nepřehlédnete dvě velmi jasné „hvězdy“. Ve skutečnosti se jedná o dvě největší planety naší soustavy. Blíže k Měsíci bude Saturn a druhý jasný objekt (dále na jihozápad) není nikdo jiný, než plynný obr Jupiter. Pokud budete oblohu pozorovat mimo město, uvidíte dobře i Mléčnou dráhu.
 
Nad naším regionem proletí navíc mezinárodní vesmírná stanice s lidskou posádkou
Na noční obloze můžete vidět spoustu zajímavých objektů, ale ten, kde je prokazatelně život, je nyní jen jeden. Podle serveru mapujbrdy.cz jde o mezinárodní vesmírnou stanici ISS, která proletí nad naším regionem shodou okolností v tu samou dobu, kdy budeme pozorovat zatmění Měsíce. Její průlet začne na západní obloze ve 23:05, dále bude pokračovat nad Jupiterem a Saturnem a na východě zmizí ve 23:15. 

Průlet stanice nemůžete s ničím zaměnit - stanice létá vždy od západu na východ a na rozdíl od letadel nikdy nebliká ani nevydává žádné zvuky. Průlet je navíc velmi jasný.
 
Existují dokonce mobilní aplikace, které vás na průlet ISS upozorní. K dispozici jsou také živé přenosy ze stanice. Některé umí upozornit i na výstup kosmonautů z ISS, start raket ze Země a jiné zajímavé momenty.
 
„Hvězdárna má úzký průzor, otevírá se pouze směrem na měsíc. Průlet mezinárodní vesmírné stanice ISS tedy odsud vidět možné není,“ dodává František Lomoz.
 
Pokud nám astronomický zážitek nepokazí počasí, máme se tedy na co těšit.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
mapujbrdy.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Opět přicházíme s pravidelným přehledem víkendových akcí. 19. července 2019   (21:16) Ve městě přibude pět kamerových bodů Ve městě přibude pět kamerových bodů Městská policie Příbram ve spolupráci s Policií ČR vytipovala sedm lokalit, kde by bylo dobré umístit nové kamerové body. Pět určených míst bude kamerami osazeno do konce letošního roku. 19. července 2019   (17:16) Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří "Kluci pracují ve dne v noci, někdy ani nespí, jen aby měli čtenáři aktuální informace,“ říká Miloslava Ritschlová, redaktorka pribram.cz 19. července 2019   (14:27) Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Nadýchal přes dvě promile 19. července 2019   (11:11) Vyjela ze silnice, zdemolovala auto a skončila v nemocnici Vyjela ze silnice, zdemolovala auto a skončila v nemocnici Dopravní nehoda omezuje provoz v Rožmitále pod Třemšínem 19. července 2019   (09:26) Vrtulník v noci spěchal k těžce zraněnému mladíkovi, který byl po bodnutí do břicha ve vážném stavu! Vrtulník v noci spěchal k těžce zraněnému mladíkovi, který byl po bodnutí do břicha ve vážném stavu! Došlo k vážnému poranění nezletilé osoby 19. července 2019   (08:50) AKTUALIZOVÁNO Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala Komunitní lednice nefunguje tak, jak bychom si představovali, většinou je prázdná,“ říká Bc. Petra Zemanová, vedoucí týmu služeb sociální péče a sociální pracovnice společnosti Alka 19. července 2019   (06:23) Požár výrobní haly společnosti Ravak prověřil vodovodní síť Požár výrobní haly společnosti Ravak prověřil vodovodní síť Při hasení požáru došlo k výpadku dodávky vody pro obec Lhota u Příbramě a hasiči nakonec museli hledat přírodní zdroje hasební vody 18. července 2019   (20:16) Od začátku července byly v Příbrami odchyceny dvě fenky. Na své majitele čekají v psím útulku v Lazci Od začátku července byly v Příbrami odchyceny dvě fenky. Na své majitele čekají v psím útulku v Lazci Pokud si fenky do 21 dnů od nalezení jejich majitelé nevyzvednou, budou nabídnuty k adopci 18. července 2019   (17:12) Iktové centrum příbramské nemocnice získalo mezinárodní ocenění Iktové centrum příbramské nemocnice získalo mezinárodní ocenění Centrum se zabývá léčbou cévní mozkové příhody neboli mrtvice. 18. července 2019   (14:41)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz