18. 9. svátek má Kryštof

Přichystejte dalekohledy, čeká nás astronomická šou

11. července 2019   (18:47)
Přichystejte dalekohledy, čeká nás astronomická šou

V noci z 16. na 17. července můžete kromě částečného zatmění Měsíce spatřit i průlet mezinárodní vesmírné stanice s lidskou posádkou


V noci z 16. na 17. července 2019 dojde k částečnému zatmění Měsíce
Maximální fáze zatmění proběhne 30 minut před půlnocí. Měsíc bude mít v ten okamžik zastínění přes 65 % svého průměru a bude vysoko nad obzorem.

Je to poslední zatmění, které nás tento rok čeká. Další bude až 10. ledna 2020. Příští rok bude na podobné úkazy v Česku mimořádně chudý, tak si ten letošní nenechte ujít. Bude vidět sice i obyčejným dalekohledem, ale proč nevyužít speciální hvězdářský? Hvězdárna v Sedlčanech jeden takový má a v den zatmění bude k dispozici až do půlnoci.

Povídali jsme si se správcem Lidové hvězdárny Josefa Sadila v Sedlčanech Františkem Lomozem.

Na co byste návštěvníky do Vaší hvězdárny nalákal?
„Máme tu dalekohled s průměrem objektivu 200 mm a ohniskovou vzdáleností 3 000 mm, kterým dosahujeme velmi solidního zvětšení. Pozorování měsíce bude navíc doprovázeno výkladem.“

Kolik máte ještě volných míst na 16. července?
„V úterý 16. července bude hvězdárna otevřena od 22 hodin do 24 hodin a není třeba se k nám objednávat. Pod kopuli hvězdárny se vejde až 30 osob.“

Jaké místo na pozorování doporučíte těm, kteří se k vám do hvězdárny nevejdou?
„Toto zatmění bude dobře viditelné téměř odkudkoliv, dokonce i z města a obyčejným dalekohledem. Pouhým okem se vám bude zdát, že vidíte první čtvrť Měsíce, ale ve skutečnosti bude Měsíc ve stínu Země.“
 
I okolí Měsíce bude divácky atraktivní
Po pravé straně nepřehlédnete dvě velmi jasné „hvězdy“. Ve skutečnosti se jedná o dvě největší planety naší soustavy. Blíže k Měsíci bude Saturn a druhý jasný objekt (dále na jihozápad) není nikdo jiný, než plynný obr Jupiter. Pokud budete oblohu pozorovat mimo město, uvidíte dobře i Mléčnou dráhu.
 
Nad naším regionem proletí navíc mezinárodní vesmírná stanice s lidskou posádkou
Na noční obloze můžete vidět spoustu zajímavých objektů, ale ten, kde je prokazatelně život, je nyní jen jeden. Podle serveru mapujbrdy.cz jde o mezinárodní vesmírnou stanici ISS, která proletí nad naším regionem shodou okolností v tu samou dobu, kdy budeme pozorovat zatmění Měsíce. Její průlet začne na západní obloze ve 23:05, dále bude pokračovat nad Jupiterem a Saturnem a na východě zmizí ve 23:15. 

Průlet stanice nemůžete s ničím zaměnit - stanice létá vždy od západu na východ a na rozdíl od letadel nikdy nebliká ani nevydává žádné zvuky. Průlet je navíc velmi jasný.
 
Existují dokonce mobilní aplikace, které vás na průlet ISS upozorní. K dispozici jsou také živé přenosy ze stanice. Některé umí upozornit i na výstup kosmonautů z ISS, start raket ze Země a jiné zajímavé momenty.
 
„Hvězdárna má úzký průzor, otevírá se pouze směrem na měsíc. Průlet mezinárodní vesmírné stanice ISS tedy odsud vidět možné není,“ dodává František Lomoz.
 
Pokud nám astronomický zážitek nepokazí počasí, máme se tedy na co těšit.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
mapujbrdy.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Ženou regionu se stala zakladatelka spolku Radost Příbramáčkům Ženou regionu se stala zakladatelka spolku Radost Příbramáčkům Jana Puklová Havelková. To je letošní Žena regionu pro Středočeský kraj 18. září 2019   (07:33) V Alce mají srdce na pravém místě. Přijďte se přesvědčit V Alce mají srdce na pravém místě. Přijďte se přesvědčit Handicapovaní klienti a jejich rodiny mají v Alce vždy dveře otevřené. Dnes budete moci vstoupit i vy 18. září 2019   (06:13) Vodním záchranářům na Slapech letos mírně přibylo zásahů Vodním záchranářům na Slapech letos mírně přibylo zásahů Nejzávažnější případ sezóny byla resuscitace jednačtyřicetiletého muže, který trpěl Romano-Wandrovým syndromem. Byl podán jeden výboj pomocí AED. Při součinnosti s ZZS byl pacient přiveden do plného vědomí. 17. září 2019   (20:20) Hořící vůz skončil v příkopu Hořící vůz skončil v příkopu Řidič vyvázl bez zranění 17. září 2019   (17:32) Děti z mateřinek navštívily minizoo na Nováku Děti z mateřinek navštívily minizoo na Nováku Ochrana fauny ČR představila dětem zvířata, žijící v minizoo na Novém rybníku. 17. září 2019   (16:35) Zloději se zaměřili na hygienu, odcizili i mýdlo Zloději se zaměřili na hygienu, odcizili i mýdlo Během dvou dnů řešili příbramští policisté tři vloupání do objektů. 17. září 2019   (14:03) Kriminalisté obvinili dva dealery drog. Jeden se hájil tím, že konopí pěstuje, protože se mu rostlinka líbí Kriminalisté obvinili dva dealery drog. Jeden se hájil tím, že konopí pěstuje, protože se mu rostlinka líbí Dva bratři ve věku přes 40 let prodávali na Příbramsku drogy. Při své činnosti sice nespolupracovali, ale rozhodně si nepřekáželi. Každý měl svou specializaci, jeden se zaměřoval na kokain, druhý na marihuanu a pervitin. 17. září 2019   (13:06) Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít parkování první dvě hodiny zdarma Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít parkování první dvě hodiny zdarma Na program včerejšího jednání Rady města byl opětovně zařazen bod týkající se placeného parkování pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P 17. září 2019   (10:21) Věznice Příbram chystá cvičení: Převrácený autobus a vězni na útěku Věznice Příbram chystá cvičení: Převrácený autobus a vězni na útěku V souvislosti s cvičením bude vyhlášen trauma plán. 17. září 2019   (09:02) Nohu z plynu! Kde tento týden budou policisté měřit rychlost? Nohu z plynu! Kde tento týden budou policisté měřit rychlost? Přinášíme informace o místech, kde se budou zdržovat policisté. 17. září 2019   (07:53)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz