4. 12. svátek má Barbora
Přichází Měsíc věží a rozhleden, vystoupejte na šachetní věž nebo zvonici

23. září 2021   (15:49)
Přichází Měsíc věží a rozhleden, vystoupejte na šachetní věž nebo zvonici
foto: Svatá Hora (zvonice)/PR

Za symbolické vstupné se v úterý 28. září otevřou vyhlídky na Svaté Hoře a v Hornickém muzeu.


Obdivujete pohledy shora? Pokud ano, nabídne vám Měsíc věží a rozhleden dostatek příležitostí, jak si je užít. Akce začíná v úterý 28. září Dnem věží a rozhleden, ke kterému se symbolickým vstupným na vyhlídková místa připojí Hornické muzeum Příbram a Svatá Hora.
 

Ve svatohorském areálu vystoupáte na zdejší zvonici. „Můžete si prohlédnout svatohorské zvony a zjistit, jak jsou rozmístěny, které jsou výkyvné a které ne, v jakém tónu jsou laděné,“ popisuje web Svaté Hory. Ze zvonice budete mít i rozhled na město. „Výstup není časově náročný, ale je omezen počtem lidí, kteří se na zvonici vejdou,“ upozorňuje Svatá Hora. Vstupné stojí dvacet korun a nezahrnuje komentovanou prohlídku.
 
Během Měsíce věží a rozhleden stojí za návštěvu také historické vyhlídkové věže Ševčinského dolu a Vojtěšského dolu, které jsou součástí březohorského skanzenu v Příbrami, a moderní věž v Památníku Vojna Lešetice. Hornické muzeum je 28. září zpřístupní za jednu korunu, ve sváteční den se konají také běžné prohlídky.
 
Odkud se rozhlédnout po Příbrami a okolí
 
Zvonice na Svaté Hoře
Je zde zavěšeno osm zvonů, ke zvonění se používá pět z nich. Zvony pocházejí z let 1934 a 1935 ze zvonařské dílny Rudolfa Pernera. Největší a nejtěžší ze zvonů Maria váží 2346 kilogramů.
 
Šachetní věž Ševčinského dolu
Stavba z roku 1879 měří 27,5 metrů. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 23 metrů. Věž je postavena z cihelného a kamenného zdiva, ocele a dřeva.
 
Šachetní věž Vojtěšského dolu
Je o něco starší (z roku 1870) a vyšší (měří 28 metrů) než věž v Ševčinském dolu. Kromě cihel a kamene je postavena z betonu a dřeva. Vyhlídku si vychutnáte z výšky 27 metrů.
 
Vyhlídková věž v Památníku Vojna Lešetice
Objekt z ocele, betonu a skla je vysoký 18 metrů, krytý výhled nabízí z výšky 13 metrů.
 
Rozhledna Řimbaba
Nachází se v areálu dolu Řimbaba ve Vysoké Peci. Ze čtrnáctimetrové výšky se otevírá pohled na vrch Třemošná nebo místní rybníky.
 
Vyhlídková věž Rudolfka
Na vrchol rozhledny v Bohutíně, nacházejícího se téměř 40 metrů nad zemí, vyjdete po 193 schodech. Betonový monolit byl postaven v roce 1950. Dříve byla v dole založeného v roce 1878 nižší těžní věž ze železa.
 


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz