Přibylo 14.402 nakažených, nejvíce ve volném dni za celou epidemii
21. listopadu 2021 (06:44)
V sobotu přibylo v Česku 14.402 potvrzených případů covidu-19. Je to nejvyšší přírůstek ve volném dni za celou dobu epidemie. Proti minulé sobotě je to nárůst o více než 5000 nakažených. Takzvané incidenční číslo opět vzrostlo na nové maximum. K dnešku připadá na 100.000 obyvatel v posledních sedmi dnech 978 nakažených, téměř o 50 více než v sobotu.
V nemocnicích bylo v sobotu s nákazou 4818 lidí. Počet pacientů se tak snížil. Podle revidovaných údajů bylo ve čtvrtek hospitalizováno 5040 nakažených. Více než 5000 covidových pacientů tak bylo v nemocnicích poprvé od letošního dubna. V těžkém stavu je 713 lidí.
S koronavirem dosud v Česku zemřelo 32.079 lidí. Za tento týden je zatím 468 obětí, na sobotu jich připadá 35. Při dalších aktualizacích ale obvykle údaje z posledních dnů rostou. "Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic," uvedlo ministerstvo.
Laboratoře v sobotu provedly přibližně 91.000 testů, asi o 11.000 více než před týdnem. Podíl nakažených se u všech typů testů zvýšil. U nejvyužívanějších preventivních a plošných testů bylo pozitivních 7,88 procenta vzorků, před týdnem to bylo zhruba pět procent. V případě epidemiologické indikace, kdy se testují lidé kvůli kontaktu s nakaženým, stoupla pozitivita asi o tři procentní body na 16,13 procenta. U takzvané diagnostické a klinické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se podíl nakažených dostal přes 41 procent.
Incidenční číslo se výrazně liší v jednotlivých regionech. Nejhorší situace zůstává na Moravě. V Olomouckém kraji připadá na 100.000 obyvatel v posledních sedmi dnech 1386 nakažených. Ve Zlínském kraji je incidence 1248, v Jihomoravském kraji 1230 a v Moravskoslezském kraji 1122. Nově se incidenční číslo dostalo přes 1000 také v Jihočeském a Pardubickém kraji. Naopak relativně nejlépe na tom je Karlovarský kraj, kde na 100.000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 340 nakažených. Ve všech krajích od soboty incidence vzrostla.
Kvůli prudce se zhoršující epidemické situaci se od pondělí přestanou uznávat testy na covid-19 jako covidový certifikát. Lidé se při vstupu do restaurací, hotelů, provozoven služeb či na hromadné akce budou muset prokázat už jen kompletním očkováním nebo dokladem o prodělání covidu v posledních šesti měsících. Bude pokračovat testování ve školách a začnou se pravidelně testovat i neočkovaní zaměstnanci ve firmách.
Právě očkování je považováno za hlavní nástroj, jak bojovat proti epidemii. Apelují na něj politici i odborníci. Zdravotníci dosud v zemi podali 13,019.906 dávek vakcíny. V sobotu očkování podstoupilo více než 15.000 lidí. Zájem v posledních dnech roste i vzhledem k chystaným přísnějším opatřením. Například v pražských očkovacích centrech bez registrace v obchodním centru Westfield Chodov a na hlavním nádraží se v sobotu tvořily dlouhé fronty. Také na očkování v sokolovně v Pardubicích lidé čekali i dvě hodiny.
Od loňského března, kdy epidemie v Česku vypukla, odhalily laboratoře celkem 1,995.291 případů koronaviru. Je tak velmi pravděpodobné, že dnes bude překonána hranice dvou milionů pozitivních testů. Z nákazy se dosud vyléčilo více než 1,76 milionu lidí.
Právě očkování je považováno za hlavní nástroj, jak bojovat proti epidemii. Apelují na něj politici i odborníci. Zdravotníci dosud v zemi podali 13,019.906 dávek vakcíny. V sobotu očkování podstoupilo více než 15.000 lidí. Zájem v posledních dnech roste i vzhledem k chystaným přísnějším opatřením. Například v pražských očkovacích centrech bez registrace v obchodním centru Westfield Chodov a na hlavním nádraží se v sobotu tvořily dlouhé fronty. Také na očkování v sokolovně v Pardubicích lidé čekali i dvě hodiny.
Od loňského března, kdy epidemie v Česku vypukla, odhalily laboratoře celkem 1,995.291 případů koronaviru. Je tak velmi pravděpodobné, že dnes bude překonána hranice dvou milionů pozitivních testů. Z nákazy se dosud vyléčilo více než 1,76 milionu lidí.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Příprava na opravu mostu na D4 u Dobříše začala, řidiče čekají omezení
Stavbaři opraví most na dálnici D4 u Dobříše, který vede nad silnicí z Dobříše na …
DOPRAVA
Terasa u Belvederu se dočkala. Místo s dlouhou tradicí čeká konečně obnova
Terasa u Belvederu patří k ikonickým místům příbramského kulturního domu. Po letech, …
FOTOGALERIE
Opilý řidič havaroval u Milína. Auto samo zavolalo o pomoc
V úterý 17. března krátce před půl sedmou večer přijali záchranáři oznámení o nehodě …
AKTUÁLNĚ
Pozor na zvěř na silnicích. V těchto měsících hrozí střety častěji
Řidiči by měli být v jarních měsících na silnicích obzvlášť opatrní. Právě nyní totiž …
DOPRAVA
Peče celá věznice! Na Bytízu soutěžili vězni v pečení žemlovky
V příbramské věznici Bytíz to v posledních dnech vonělo jako v cukrárně. Ve školském …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Příbram čeká volejbalový večer roku. Kocouři vstupují do předkola play-off proti Ostravě
Základní část sezony je u konce a přichází chvíle, na kterou čekali hráči i fanoušci. …
SPORT
Ministerstvo varuje: Tisícům seniorů brzy přestanou platit občanky bez omezení
Ministerstvo vnitra informuje o končící platnosti občanských průkazů. To se týká lidí …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Do Příbrami míří festival Jeden svět. Nabídne filmy o AI, Gaze i lidských příbězích
Do Příbrami se vrací filmový festival Jeden svět, který přináší dokumentární snímky o …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Když se někdo nudí, trpí koše a lampy. Příbram přišla o 270 tisíc
Vandalismus v Příbrami se projevuje od poničených košů a laviček až po ohnuté stožáry …
FOTOGALERIE
V Občově hořela autodílna, hasiči byli na místě dva dny
Několik hasičských jednotek zasahuje v Občově u požáru autodílny.
AKTUALIZOVÁNO





