21. 9. svátek má Matouš

Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny

8. září 2021   (07:23)
Dalších 24 fotografií v galeriiPříbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Pomohou hasičům při záchranných a likvidačních pracích na vodní hladině a byly pořízeny za účelem zvýšení havarijní připravenosti při vzniku mimořádných událostí na Příbramsku, zejména pak na vodním díle Orlík a Kamýk.


V úterý 7. září za účasti generálního ředitele státního podniku Povodí Vltavy Petra Kubaly a ředitele HZS Středočeského kraje brigádního generála Miloslava Svatoše slavnostně převzali k využívání členové místní jednotky profesionálních hasičů nové norné stěny s motorovými vzduchovými dmychadly v hodnotě přesahující 136 tisíc korun. 

„Vzniku různých typů havárií ve spravovaném povodí, včetně havárií na vodních nádržích Orlík a Kamýk, nemůžeme zabránit, proto se státní podnik Povodí Vltavy zaměřuje především na prevenci jejich vzniku a na eliminaci jejich negativních dopadů na životní prostředí. V souvislosti s výskytem havarijních situací je třeba vždy účinně a rychle zasáhnout. A protože je Hasičský záchranný sbor naším spolehlivým partnerem nejen při řešení havárií, ale i při povodňových situacích, jsem velice rád, že mohou nyní středočeští hasiči v Příbrami využívat nové, velmi efektivní norné stěny s motorovými vzduchovými dmychadly,“ upřesnil generální ředitel Petr Kubala.
Jejich pořizovací hodnota přesahovala částku 136 tisíc Kč bez DPH. Jsou vcelku jednoduchým, ale velmi účinným prostředkem, který se používá k zastavení šíření případného úniku nebezpečných látek z vodního díla nebo z plavidel po hladině vodního toku. Spolu se stávajícím vybavením jednotky HZS v Příbrami byla zvýšena celková délka těchto prostředků na stanici o dalších 50 metrů až na celkových 215 metrů. Zdejší jednotka tak bude moci poprvé zcela přehradit tímto typem norných stěn všechny vytipované havarijní profily pod oběma vodními díly.
Desetimetrové stěny se spojují silonovým prutem. Stěnu tvoří gumotextilní materiál s duší, která se plní vzduchem. K plnění se používá obvykle vzduch z tlakových lahví nebo elektrická vzduchová dmychadla. Tato metoda je však velmi náročná na čas a spotřebu tlakových lahví, což v zásadě snižuje efektivitu vlastního nasazení norných stěn na vodní hladině. Příbramská jednotka přišla s nápadem využít výkonnější autonomní motorová vzduchová dmychadla na spalovací motor, která zkrátí čas plnění norných stěn až na polovinu. To zvyšuje jejich akceschopnost a rychlost použití při haváriích na vodní hladině a tím snižuje případné škody na životním prostředí.

Motorová vzduchová dmychadla jsou vyrobena ze standardních vysavačů na sběr listí, speciálně upravených na plnění norných stěn. Dmychadla jsou poháněna spalovacím motorem a jsou tedy mobilním a autonomním prostředkem, který není závislý na zdroji elektrické energie a lze jej proto použít prakticky kdekoliv.
Desetimetrové stěny se spojují silonovým …
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka


foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Fotogalerie

Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny () Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (1) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (2) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (3) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (4) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (5) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (6) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (7) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (8) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (9) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (10) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (11) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (12) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (13) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (14) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (15) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (16) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (17) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (18) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (19) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (20) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (21) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (22) Příbramští hasiči mají od Povodí Vltavy nové norné stěny (23)

foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/HZS Středočeského kraje
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Podle starosty Příbrami Jana Konvalinky (za ANO) je mezi seniory v městských … Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka …
V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz