25. 4. svátek má Marek

Příbramský kulturista má nemalé úspěchy

ROZHOVOR
15. listopadu 2018   (08:17)
Příbramský kulturista má nemalé úspěchy

Výjimečnými úspěchy v kulturistice se může pochlubit příbramský rodák. Je nejen vicemistrem Čech, ale i absolutním mistrem České republiky.


Málo známou oblastí individuálního odvětví sportu je kulturistika. Hlavním cílem je dosáhnout požadovaného vzhledu těla, hodnotí se kupříkladu mohutnost a vyrýsovanost svalstva - množství podkožního tuku, objem svalové hmoty, hloubka a tvrdost svalů, symetrie a estetičnost postavy apod. Zásadní partie jsou široká záda i ramena, úzký pas a mohutné nohy. Příprava probíhá posilováním doma i v posilovnách. Faktorem neméně důležitým pro dokonalý vzhled je rovněž dostatek odpočinku po namáhavém tréninku.

Jeden z vynikajících a úspěšných kulturistů pochází z Příbrami. Vojta Dvořák nám ochotně odpověděl na několik otázek.

Jak jste se dostal ke kulturistice a jak dlouho se jí zabýváte?

Ke cvičení jako takovému jsem měl vždycky celkem blízko, posilovnu jsem ale začal pravidelně navštěvovat ze zdravotních důvodů a ke kulturistice už to byl malý krůček.  Za svůj první start vděčím Zbyňkovi Ceradskému, který mě tenkrát přesvědčil, abych začal právě na jím každoročně konaných kondičních závodech v Březnici a hned jsem získal 3. místo a bylo jasno, že v tom budu nadále pokračovat, čili můj první start byl roku 2014.

Jaké jsou vaše největší úspěchy a kterého si ceníte nejvíce?

Těžko v tomhle říct, jaké jsou největší úspěchy, protože cílem je hlavně být vždy lepší než posledně. Ale určitě je milé pochlubit se tituly vicemistra Čech a absolutním mistrem České republiky, pak mám několik úspěchů na mezinárodních závodech, např. 2. místo Diamond cup v Ostravě, 3.místo z Fitness Mania ale nejvíce hrdý jsem asi na 4. místo, které jsem si přivezl z Arnold Classic v Barceloně.

Čím se zabýváte v civilním životě a jak to dokážete skloubit s tréninkem a soutěžemi, kterých se účastníte?

Živím se jako osobní trenér, pomáhám lidem získat vytouženou postavu, snažím se je cvičením zbavit zdravotních problémů i bolesti. Připravuji sportovce a to nejen v kulturistice ale i v rámci kompenzačního cvičení k určitému sportu. Takže mi to jde ruku v ruce. Jsem pánem svého času, takže si mohu vždy vše rozplánovat tak, jak zrovna potřebuji, i když v koncové fázi je to opravdu náročné.

Málo známou oblastí individuálního odvětví …
Vzhledem ke skutečnosti, že řada soutěží se odbývá v zahraničí, jistě je otázka, jak dalece finančně náročné to může být. Veškeré náklady hradíte ze svých zdrojů, nebo vám pomáhá rodina či sponzoři?

Samozřejmě, finanční stránka je v tomhle sportu velkým problémem. Mezinárodní závody vyjdou na desítky tisíc a to počítám pouze startovné a náklady na ubytování a cestu. Příprava, která se na takové soutěže táhne několik měsíců... tam se mi to snad ani nechce počítat  Takže by nějaký sponzor opravdu nebyl na škodu.
Prozatím si ale vše hradím sám. Rodina je samozřejmě vždy připravena pomoci, za což jsem jim neskutečně vděčný. Nejvíce asi babičce, která to celé prožívá nejen se mnou, ale někdy dokonce i za mne.

Co vás v nejbližší době čeká, na jaké soutěže se ještě na závěr tohoto roku připravujete?

Teď už mě čeká jen objemová příprava na příští sezónu, letos už nikde startovat neplánuji. Chtěl bych se lépe připravit na příští rok, zaměřit se také více na klienty, využít klidnějšího režimu a věnovat se zase na chvilku více rodině a přátelům, dokud to je zase aspoň trochu možné.

Vzhledem ke skutečnosti, že řada soutěží se …
Součástí tohoto sportu je i správná strava zaměřená na dostatečný přísun potřebných živin, zejména bílkovin a minimum cukru. Jak to ve skutečnosti s Vaším jídelníčkem vypadá? Pochutnali by si naši čtenáři na Vašem denním menu?

Co se mého jídelníčku týče, tak vzhledem k mému metabolismu to zas tak přísné není. Samozřejmě držím si zvýšený příjem bílkovin prakticky celoročně, ale to i proto, že mi maso jednoduše chutná. Největší omezení přichází v přípravě, když už se opravdu blíží závody, tam se i já snažím jet striktně a krom opravdu naplánovaných dnů se věcem s vyšším obsahem sacharidů vyhýbám.

Děkujeme za rozhovor a naše redakce přeje další řadu úspěchů na domácím i zahraničním poli.

Součástí tohoto sportu je i správná strava …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Info a foto: Vojtěch Dvořák

autor: mipDalší články

Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie původně očekávala, že škodu bude znát již na počátku letošního roku, následně se termín posunul na únor, kdy se zjistilo, že rozsah poškození nelze vizuální prohlídkou zjistit a bude nutné vrtulník odstrojit. 24. dubna 2019   (20:17) Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Páteční večer bude patřit rockové hudbě! Při troše štěstí můžete jít zdarma! 24. dubna 2019   (17:12) Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Vozidla blokují oba jízdní pruhy. 24. dubna 2019   (14:49) AKTUÁLNĚ Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Již zítra, ve čtvrtek 25. dubna, se v areálu Nového rybníka koná akce Čarodějnice na Nováku. Akce začíná v 16 hodin a připraven je bohatý program. Jediné, co ještě není zcela jasné je, zda bude zapálena připravená vatra. 24. dubna 2019   (12:28) Turistický vláček prozatím mimo provoz Turistický vláček prozatím mimo provoz V měsíci květnu byl v minulosti zahajován provoz turistického vláčku. V letošním roce je provoz vláčku pozastaven. Hledá se provozovatel. 24. dubna 2019   (11:49) U Zaječova by mohl vzniknout výcvikový areál složek IZS U Zaječova by mohl vzniknout výcvikový areál složek IZS V areálu budou s nebezpečnými situacemi a jejich řešením seznamováni především školáci, sloužit bude ale i pro cvičení profesionálů. 24. dubna 2019   (10:10) V Brdech se čeká na dotace pro nové nádrže a rybníčky V Brdech se čeká na dotace pro nové nádrže a rybníčky Mají pomoci přírodě v době klimatických změn 24. dubna 2019   (08:17) Hlediště divadla nakonec zřejmě vybuduje firma Staler Hlediště divadla nakonec zřejmě vybuduje firma Staler Společnost musela vysvětlit podezřele nízkou nabídku a další formality. 24. dubna 2019   (06:06) Auto narazilo do stromu, vážně zraněnou řidičku transportovala záchranka do nemocnice Auto narazilo do stromu, vážně zraněnou řidičku transportovala záchranka do nemocnice Silnice I/18 byla uzavřena 23. dubna 2019   (18:56) AKTUÁLNĚ Hasiči bojují s rozsáhlým požárem lesa Hasiči bojují s rozsáhlým požárem lesa Na místě operuje 11 jednotek hasičů. 23. dubna 2019   (16:43) AKTUÁLNĚKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz