22. 3. svátek má Leona

Příbramský archiv vystaví kuriózní školní omluvenky nebo knihy cti a hany

5. června 2024   (06:30)
Příbramský archiv vystaví kuriózní školní omluvenky nebo knihy cti a hany
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

V rámci oslav Mezinárodního dne archivů se Státní okresní archiv Příbram otevře návštěvníkům ve čtvrtek 6. června.


Během oslav Mezinárodního dne archivů, který oficiálně připadá na 9. června, otevřou své brány archivy po celé České republice. Svátek připomene Státní okresní archiv Příbram ve čtvrtek 6. června výstavkou a přednáškou. Program je koncipován ke 250. výročí vydání Všeobecného školního řádu, který položil základy povinné školní docházky.

V prostorách příbramského archivu návštěvníci zhlédnou výstavku s archiváliemi, jež se vztahují ke školní docházce v příbramském okresu. „Kolektiv našeho archivu v čele s Terezou Pruchovou připravil třídní výkazy o prospěchu a návštěvě školy, stará vysvědčení čili školní zprávy, knihy cti a hany, kuriózní omluvenky, staré fotografie žáků, školní dokumenty o podpoře chudé školní mládeže a mnoho dalších zajímavostí,“ přibližuje exponáty výstavky Věra Smolová, vedoucí Státního okresní archivu Příbram.
V prostorách příbramského archivu návštěvníci …
foto: Žádost o přijetí zanedbané Anny Kubátové do školy z roku 1865, zdroj: Státní okresní archiv Příbram
S přednáškou „Kruté 17. století aneb Podivné nápady Josefa II.“ vystoupí v 17.30 Věra Smolová a jmenuje některé z nich: „Mezi nejbláznivější nápady Josefa II. řadím jeho zákaz pohřbů v rakvích, aby se ušetřilo dřevo potřebné pro rozvoj průmyslu. A zákaz vícedenních poutí, což byla prakticky jediná dovolená našich předků z řad poddaných i obyčejných měšťanů. Měl jim stačit den a šup zpátky do práce, která byla pro Josefa II. nejdůležitější ze všeho. A do třetice třeba zákaz jesliček v kostelích, které považoval za dětinský nápad."
Místo v přednáškovém sále je nutné rezervovat na tel. čísle 311 000 701 nebo e-mailu soka-pribram@soapraha.cz. Výstavka bude v archivu na adrese Edvarda Beneše 337 přístupná od 9.00 do 19.00.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Babička žije, pes hladoví a pravda bolí. Do Příbrami míří Modrý z nebe Babička žije, pes hladoví a pravda bolí. Do Příbrami míří Modrý z nebe Divadlo A. Dvořáka Příbram přichází s novou inscenací současného autora Michaela … KULTURA Jak bezbariérová je Příbram v roce 2026? Město se zlepšuje, lidé ale narážejí na problémy Jak bezbariérová je Příbram v roce 2026? Město se zlepšuje, lidé ale narážejí na problémy Bezbariérovost se v posledních letech stává jedním z důležitých témat rozvoje města. V … ANKETA Dagmar Pecková: „Někteří lidé nemají odvahu říct pravdu. Já ano.“ Dagmar Pecková: „Někteří lidé nemají odvahu říct pravdu. Já ano.“ Dagmar Pecková patří k nejvýraznějším českým umělkyním posledních desetiletí. Operní … ROZHOVOR Konec šifrovaných zpráv na Instagramu. Co se změní a na co si dát pozor Konec šifrovaných zpráv na Instagramu. Co se změní a na co si dát pozor Uživatelé Instagramu čeká důležitá změna. Po 8. květnu 2026 už platforma nebude … NEPŘEHLÉDNĚTE Je bobr škůdce nebo pomáhá přírodě? I to se můžete dozvědět na zámečku uprostřed Brd Je bobr škůdce nebo pomáhá přírodě? I to se můžete dozvědět na zámečku uprostřed Brd Dům přírody Brd připravil na sobotu 21. března tematické odpoledne věnované … POZNÁVÁME BRDY Další stopka větrníkům? Pečice rozhodly v referendu Další stopka větrníkům? Pečice rozhodly v referendu Příbramsko má za sebou další hlasování o větrných elektrárnách. Po Starosedlském … VIDEO Podvodníci stále útočí. Příbramská policie řešila přes 200 případů za rok Podvodníci stále útočí. Příbramská policie řešila přes 200 případů za rok Důvěřivost lidí podle policie často nezná mezí. Zatímco na ulici by většina lidí svou … Rozkvétá, když zima ještě drží vládu: jedovatý lýkovec láká vůní a legendami Rozkvétá, když zima ještě drží vládu: jedovatý lýkovec láká vůní a legendami Květy lýkovce náleží mezi první květy nejen jara, ale prvních měsíců roku. Keř totiž … POZNÁVÁME BRDY Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Svět ztratil jednu z největších ikon akčního filmu a bojových umění. Americký herec …
Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Město Příbram zve všechny zájemce na třetí komentovanou vycházku letošního roku, která … HISTORIE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz