12. 6. svátek má Antonie

Příbramský archiv školí kronikáře, i dnes se některé kroniky píší ručně

27. října 2024   (09:30)
Příbramský archiv školí kronikáře, i dnes se některé kroniky píší ručně
foto: ilustrační, Pixabay – Andrys Stienstra

Další semináře pro kronikáře se ve Státním okresním archivu Příbram uskuteční ve dvou listopadových termínech. „Probíráme také materiální stránku vedení kroniky – jaký papír používat, jaký typ psacích prostředků je nejvhodnější, jak strukturovat roční zápis do kroniky,“ říká archivářka Tereza Pruchová.


Zaznamenávají významné i všední události, pohromy nebo informace o počasí. Kronikáři stále patří k moderním povoláním, svoji kronikářku má např. město Dobříš i příbramská část Zdaboř. „Přesný počet kronikářů, kteří v současné době působí na území zrušeného příbramského okresu nemám, ale vím o téměř padesáti kronikářích,“ odhaduje zastoupení kronikářů na Příbramsku archivářka Tereza Pruchová ze Státního okresního archivu Příbram, kde mohli v říjnu absolvovat seminář. Další se uskuteční ve dvou listopadových termínech.

„Kronikáře seznamujeme s legislativou, která se vztahuje ke kronikářství. Dále probíráme materiální stránku vedení kroniky – jaký papír používat, jaký typ psacích prostředků je nejvhodnější, jak strukturovat roční zápis do kroniky. Kronikáři mají kdykoliv možnost individuálních konzultací,“ vysvětluje Tereza Pruchová a potvrzuje, že i dnes se kroniky píší ručně: „Záleží na osobě kronikáře, co si vybere, a z hlediska trvanlivosti je to dokonce lepší než tisk. Ale forma elektronického vedení se rozmáhá čím dál více, je jednodušší pro úpravu textu. Takže se bavíme jak o vedení kroniky ručně, tak v elektronické podobě."
Součástí semináře je také exkurze po archivu a ukázky zajímavých kronik, které jsou uloženy v příbramském archivu. Účast na seminářích 14. a 26. listopadu (od 10.00) je možné oznámit na tel. č. 311 000 703 nebo e-mailu soka-pribram@soapraha.cz. Setkání se koná v budově archivu na adrese Edvarda Beneše 337 v Příbrami.
To, že minulost může být stále živá a zajímavá i pro mladou generaci, ukázal před několika lety projekt příbramských gymnazistů ke 150. výročí založení školy. Do elektronické podoby přepsali nejstarší školní kroniku mapující období v letech 1871 až 1920. Dostupná je na webu gympb.cz.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Další články

Z Pičína do Řitky: Pikantní pochod roku láká na 31 kilometrů recese i trasu pro kočárky Z Pičína do Řitky: Pikantní pochod roku láká na 31 kilometrů recese i trasu pro kočárky Legendární pochod s originálním názvem je zpět! Už v sobotu 13. června odstartuje 8. … TIP NA VÝLET Jinecké slavnosti 2026: Anna K., Turbo a skvělá atmosféra Jinecké slavnosti 2026: Anna K., Turbo a skvělá atmosféra Jince se chystají na jednu z největších akcí roku. Jinecké slavnosti 2026 ovládnou v … KULTURA Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin za týden zlevnil až o korunu, nafta zůstává téměř beze změny Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin za týden zlevnil až o korunu, nafta zůstává téměř beze změny Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 40,90 Kč … DOPRAVA Čeká nás mokrý čtvrtek i pátek. Zlepšení dorazí až v neděli Čeká nás mokrý čtvrtek i pátek. Zlepšení dorazí až v neděli Deštivé počasí, jak předpovídali meteorologové, už drazilo. Počasí bude nejen ve … Eduarts v centru Příbrami: místo, kde děti rostou s jistotou a radostí z učení Eduarts v centru Příbrami: místo, kde děti rostou s jistotou a radostí z učení Každý rodič si přeje, aby jeho dítě zvládalo školu, objevilo, co ho baví, a cítilo se … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Barokní pec na Řimbabě bude jedním z hitů Hornických slavností. Nejvoňavější program Příbramských slavností Barokní pec na Řimbabě bude jedním z hitů Hornických slavností. Nejvoňavější program Příbramských slavností Ve Vysoké Peci na dole Řimbaba stojí stavba, která nemá v regionu obdoby. Replika … KULTURA Dobříšské náměstí ožije hudbou i zábavou pro celou rodinu zdarma Dobříšské náměstí ožije hudbou i zábavou pro celou rodinu zdarma Dobříš se v polovině června promění v místo plné vůní, chutí, hudby a setkávání. … DOBŘÍŠ Ztracený poklad i středověká vesnice. Hornické muzeum chystá dvě velké lákadla Ztracený poklad i středověká vesnice. Hornické muzeum chystá dvě velké lákadla Hornické muzeum Příbram připravilo pro návštěvníky hned dvě zajímavé akce, které … ZAJÍMAVOSTI Hornické slavnosti změní dopravu v Příbrami. Na řidiče čekají uzavírky, MHD bude zdarma Hornické slavnosti změní dopravu v Příbrami. Na řidiče čekají uzavírky, MHD bude zdarma V rámci hornických slavností, které v Příbrami začínají už tento pátek 12. června a … AKTUÁLNĚ
Obce mohou získat miliony na školy. Kraj připravil dotace za 85 milionů Obce mohou získat miliony na školy. Kraj připravil dotace za 85 milionů Středočeský kraj vypíše dotace na obnovu základních škol a navyšování jejich kapacity. …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz