Příbramsko vzpomíná na oběti komunistického režimu
22. června 2025 (09:32)
foto: Hornické muzeum Příbram
Venkovní výstava v Sedlčanech mapuje dobu přelomu 40. a 50. let se zaměřením na osobnost Františka Bučila. V Památníku Vojna se ke Dni památky obětí komunistického režimu uskuteční vzpomínková akce s pietní mší a koncertem s písněmi Karla Kryla.
Venkovní výstava na náměstí T. G. Masaryka v Sedlčanech připomíná temné období přelomu 40. a 50. let minulého století. Nejobsáhleji se věnuje osobnosti Františka Bučila. Římskokatolický kněz a děkan v Sedlčanech byl za své názory pronásledován komunistickým režimem, za čin sabotáže byl odsouzen k devíti letům vězení. V roce 1955, kdy už byl vážně nemocný, neúspěšně žádal o přerušení trestu. Na konci téhož roku zemřel ve věku 61 let ve vězeňské nemocnici na Pankráci.
Téma výstavy, nazvané Na černé listině, se ale zaměřuje i na řadu dalších obětí totalitní moci z regionu, které byly komunistickým režimem v poválečné době stíhány a zpravidla také posloužily propagandistickým záměrům coby odstrašující případy: občané nařčení z jednání proti zájmům republiky, perzekuovaní příslušníci armády i nepohodlní lidé zlikvidovaní v tichosti bez jakéhokoli oficiálního obvinění a soudního procesu. Výstavu připravilo Městské muzeum Sedlčany.
foto: Městské muzeum Sedlčany
U příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu se ve čtvrtek 26. června koná komponovaný tematický program v Památníku Vojna v Lešeticích. V 16.00 začne pietní mši, o hodinu později se pak areálem bývalého komunistického lágru rozezní písně Karla Kryla v podání skupiny PCHS.
Den památky obětí komunistického režimu byl symbolicky vyhlášen k uctění právničky a političky Milady Horákové. Spolu s Janem Buchalem, Závišem Kalandrou a Oldřichem Peclem byla ve vykonstruovaném monstrprocesu za údajnou velezradu a špionáž odsouzena k trestu smrti. Marné žádosti o milost pro Miladu Horákovou zaslala prezidentovi Klementu Gottwaldovi řada světových osobností – Albert Einstein, Winston Churchill, Jean-Paul Sartre nebo Eleanor Rooseveltová. Exekuce byla vykonána 27. června 1950.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
Další články
LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem přiveze silný příběh knihy Blízcí
Dobříš se v pondělí 20. dubna stane dějištěm oblíbeného divadelního projektu …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Čtyři klíšťata po jedné procházce. U Nového rybníku v Příbrami jich podle lidí výrazně přibylo
Lidé, kteří chodí kolem Nového rybníku na procházky, si v posledních týdnech všímají …
PŘÍRODA
Příbram řeší kočičí krizi: zastupitelé budou rozhodovat o více než 1,3 milionu na péči o toulavé kočky
Toulavé kočky nejsou jen roztomilý obrázek z internetu. Město Příbram se v dubnu …
ZVÍŘATA
Ředitel ZŠ Bratří Čapků Milan Hlinka: Chceme rozvíjet potenciál každého žáka
Jak vypadá škola, která učí angličtinu už od první třídy, používá Smartbooks, má …
ROZHOVOR
Bitva o „vlastní“ dálnici: Ferrari na D4 nebylo klukovinou, ale vzkazem státu
Zatímco sociální sítě baví videa červeného monopostu Ferrari na D4, v zákulisí zuří …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Dřípatka horská: brdská kráska z přítmí starých smrčin
Jsou rostliny, které v krajině nepřehlédnete, a pak takové, které musíte hledat. Mezi …
POZNÁVÁME BRDY
Bude to drama? Ředitelka školky z Příbramska míří do Prostřeno!
Oblíbený pořad Prostřeno! zamíří do Prahy a Středočeského kraje a chybět nebude ani …
LIFESTYLE
Příbram zasáhne šipkařská horečka! MČR v šipkách je tady!
Připravte se na pořádnou dávku adrenalinu, napětí a skvělé sportovní atmosféry! V …
SPORT
Tipy na víkend: Farmářské i bleší trhy, festival chutí i bohatý kulturní program
Tento víkend se v Příbrami budou opět konat farmářské trhy, podívat se můžete i na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
TASTY STREET FOOD FESTIVAL míří do Příbrami už tuto sobotu
Už 18. dubna se Náměstí T. G. Masaryka od 10:00 do 19:00 promění v ráj všech milovníků …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ




