8. 7. svátek má Nora




Příbramsko patří mezi středočeské regiony s nejvyšším průměrným věkem

17. června 2021   (11:50)
Příbramsko patří mezi středočeské regiony s nejvyšším průměrným věkem
foto: ilustr/freepik

Podle šetření Českého statického úřadu jsou Středočeši dlouhodobě nejmladšími obyvateli republiky.


Český statistický úřad zveřejnil údaje o věkovém složení obyvatelstva Středočeského kraje za rok 2020. Rostoucí je zastoupení dětí mladších 15 let (249 300, tj. 17,8 % k 31. prosinci 2020), podíl na celkovém počtu Středočechů se v této věkové kategorii zvyšuje již od roku 2007. V posledních 14 letech naopak klesá populace v produktivním věku mezi 15 a 64 lety (888 500, 63,6 %). Lidé nad 65 let dosáhli nejvyššího početního i procentního zastoupení v historii kraje, čísla z konce minulého roku uvádějí v této kategorii 260 200 osob, resp. 18,6 % mezi obyvateli kraje.

Mění se i věkový průměr. Zatímco v roce 1998 žilo ve Středočeském kraji druhé nejstarší obyvatelstvo ze všech krajů (na prvním místě byla Praha), zůstává od roku 2011 průměrný věk v krajském srovnání nejnižší. K 31. prosinci 2020 činil 41,4 let – 42,6 let u žen a 40,2 roků u mužů. „Nejmladším“ okresem byl v rámci kraje s průměrem 41,3 let Beroun, Příbramsko se dostalo na opačný konec spektra. S dosaženým věkovým průměrem 43,1 let se spolu s Kutnou Horou (43,3 let) a Rakovníkem (43,2 roků) zařadilo mezi okresy s nejstaršími Středočechy.
Data nabízejí také absolutní počty obyvatel, a to v ročních odstupech. Těch nejmenších do jednoho roku bylo na Příbramsku 1123, z toho 593 chlapců a 530 dívek. Lidí, kteří přesáhli stoleté jubileum od narození, žilo v našem okrese ke konci roku 2020 celkem dvanáct s přesně polovičním skóre mužů a žen.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČSÚ
autor: Magdalena Rezková








Další články

Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy Na noční obloze září tisíce hvězd, ale jen jedna z nich stojí tak pevně, že se stala … ZAJÍMAVOSTI Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili Středočeští kriminalisté se obracejí na veřejnost s výzvou v souvislosti s případem … AKTUÁLNĚ Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem Ve středních Čechách začaly žně, zemědělci dosud sklidili přes 26 procent ploch s … DOPRAVA Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal... Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal... Letošní žně na Příbramsku odstartovaly teprve před pár dny, ale pro hasiče už začala … AKTUÁLNĚ Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů Dlouhodobé sucho pokračuje a podle meteorologů se situace v nejbližší době … AKTUÁLNĚ Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy S letními prázdninami tráví lidé více času v přírodě, a právě teď vrcholí i aktivita … AKTUÁLNĚ Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem Pálení očí po koupání není známkou „přechlorovaného“ bazénu. Ve skutečnosti jde o … ZAJÍMAVOSTI Nehoda před Příbramí komplikuje dopravu. Jedna osoba skončila v nemocnici Nehoda před Příbramí komplikuje dopravu. Jedna osoba skončila v nemocnici Dopravu na hlavním tahu od Rožmitálu směrem na Příbram v úterý dopoledne zkomplikovala … AKTUÁLNĚ Středočeští dopravci testovali elektrický kloubový autobus MAN Středočeští dopravci testovali elektrický kloubový autobus MAN Je možné, že cestující v regionu se potkají s novým kloubovým autobusem. Integrovaná … DOPRAVA
Borůvková sezóna je tady! Vydejte se do lesa a prozraďte, jak máte nejraději borůvky Borůvková sezóna je tady! Vydejte se do lesa a prozraďte, jak máte nejraději borůvky Kdo v těchto dnech zavítá do lesů, občas může zahlédnout typický obrázek prázdninových … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz