23. 9. svátek má Berta

Příbramské muzeum čekalo na statut národní památky 20 let

29. května 2014   (11:09)
Příbramské muzeum čekalo na statut národní památky 20 let

Hornické muzeum v Příbrami je největším svého druhu v celé České republice.


Hornický skanzen na Březových Horách v Příbrami, který se dnešním rozhodnutím vlády zařadil spolu s dalšími objekty na seznam národních kulturních památek, čekal na tento statut 20 let. Poprvé o něj usiloval v polovině 90. let a poté ještě několikrát, z nominační listiny byl ale nakonec vždy vyřazen. Ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl proto dnešní rozhodnutí kabinetu velmi přivítal.

"Konečně se naplnila vize zařazení muzea do kategorie, do které, aspoň podle názoru řady odborníků přes technické památky, patří," řekl ČTK. Březohorský skanzen podle něj skýtá řadu jedinečných věcí. "Jsme například jediné muzeum v Evropě, které umožňuje v podzemí nahlédnout do jámy hluboké 1,6 kilometru," podotkl.
V minulosti se stalo, že těsně před prohlášením hornický areál někdo přeskočil. Jednou to byl areál Svatá Hora, jindy třeba pevnost Dobrošov. Podle Velfla šlo vesměs o objekty spravované jeho kamarády a úspěch jim přál.

V souvislosti se snahami proniknout na soupis národních kulturních památek muzeum v minulosti nechalo opravit drtivou většinu objektů a uvedlo je do původního historického stavu. Do návrhu byly zahrnuty veškeré objekty na Březových Horách, tedy doly Anna, Vojtěch, Ševčinský důl a Drkolnov. K tomu i hornický domek a podzemí části včetně štol.

Hornické muzeum Příbram vzniklo v roce 1886 a je největším muzeem svého druhu v Česku. Má více než 60 stálých expozic v historických objektech v Příbrami a v pobočkách Památník Vojna, skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum špýchar Prostřední Lhota a Muzeum zlata Nový Knín. Loni si jeho expozice prohlédlo téměř 120.000 návštěvníků.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: pribram.cz
Další články

Opravdu chceme být obéznější než v USA? Opravdu chceme být obéznější než v USA? Každé osmé dítě v České republice trpí obezitou. Stát vydává na léčbu ročně okolo 30 miliard korun 22. září 2019   (19:37) V Žežické se bubnovalo. Na školní zahradě V Žežické se bubnovalo. Na školní zahradě Bubnovaly děti, jejich rodiče i prarodiče. Mnozí z nich poprvé v životě 22. září 2019   (17:30) Koncert Sandry bude moderovat známá Příbramačka Koncert Sandry bude moderovat známá Příbramačka Koncert odmoderuje Lucie Křížková, která se v roce 2003 proslavila titulem Miss České republiky 22. září 2019   (14:36) Třetí pokus: Město stále hledá firmu, která dokončí Junior klub Třetí pokus: Město stále hledá firmu, která dokončí Junior klub Město nabízí za dokončení téměř 4,5 milionu korun. 22. září 2019   (11:33) Hornické derby vyšlo lépe pro Franze a jeho Karvinou Hornické derby vyšlo lépe pro Franze a jeho Karvinou 1.FK Příbram – MFK Karviná 0:2 (0:1). V sobotu 21. září přivítala v 10. kole FORTUNA:LIGY domácí Příbram na svém stadionu tým z Karviné 22. září 2019   (09:29) Dobříšským skautům hrozilo vystěhování. O své zázemí však nakonec nepřišli Dobříšským skautům hrozilo vystěhování. O své zázemí však nakonec nepřišli Za skauty se postavily stovky místních, a tak město od prodeje Papežanky, kde se skauti léta scházeli, nakonec ustoupilo 22. září 2019   (07:16) Už jste u nás viděli houbu z Nového Zélandu? V Brdech roste Už jste u nás viděli houbu z Nového Zélandu? V Brdech roste Květnatec Archerův připomíná spíše exotickou květinu 21. září 2019   (18:50) Hasiči zlikvidovali požár odstaveného vozidla Hasiči zlikvidovali požár odstaveného vozidla Operační důstojník vyslal tři jednotky hasičů 21. září 2019   (15:55) Požár stavebních buněk zaměstnal hasiče Požár stavebních buněk zaměstnal hasiče Na místo vyjelo několik hasičských vozidel 21. září 2019   (13:53) V Bohutíně se našel kříženec labradora V Bohutíně se našel kříženec labradora Pes sice má registrovaný čip, který měl kontaktovat majitele, ale bohužel bez úspěchu. Majitel se zatím nedostavil 21. září 2019   (13:30)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz