26. 4. svátek má Oto

Příbramské muzeum čekalo na statut národní památky 20 let

29. května 2014   (11:09)
Příbramské muzeum čekalo na statut národní památky 20 let

Hornické muzeum v Příbrami je největším svého druhu v celé České republice.


Hornický skanzen na Březových Horách v Příbrami, který se dnešním rozhodnutím vlády zařadil spolu s dalšími objekty na seznam národních kulturních památek, čekal na tento statut 20 let. Poprvé o něj usiloval v polovině 90. let a poté ještě několikrát, z nominační listiny byl ale nakonec vždy vyřazen. Ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl proto dnešní rozhodnutí kabinetu velmi přivítal.

"Konečně se naplnila vize zařazení muzea do kategorie, do které, aspoň podle názoru řady odborníků přes technické památky, patří," řekl ČTK. Březohorský skanzen podle něj skýtá řadu jedinečných věcí. "Jsme například jediné muzeum v Evropě, které umožňuje v podzemí nahlédnout do jámy hluboké 1,6 kilometru," podotkl.
V minulosti se stalo, že těsně před prohlášením hornický areál někdo přeskočil. Jednou to byl areál Svatá Hora, jindy třeba pevnost Dobrošov. Podle Velfla šlo vesměs o objekty spravované jeho kamarády a úspěch jim přál.

V souvislosti se snahami proniknout na soupis národních kulturních památek muzeum v minulosti nechalo opravit drtivou většinu objektů a uvedlo je do původního historického stavu. Do návrhu byly zahrnuty veškeré objekty na Březových Horách, tedy doly Anna, Vojtěch, Ševčinský důl a Drkolnov. K tomu i hornický domek a podzemí části včetně štol.

Hornické muzeum Příbram vzniklo v roce 1886 a je největším muzeem svého druhu v Česku. Má více než 60 stálých expozic v historických objektech v Příbrami a v pobočkách Památník Vojna, skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum špýchar Prostřední Lhota a Muzeum zlata Nový Knín. Loni si jeho expozice prohlédlo téměř 120.000 návštěvníků.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: pribram.cz
Další články

Čarodějnice na Nováku si užily především děti Čarodějnice na Nováku si užily především děti Na Nováku byla zahájena letošní sezóna čarodějnicemi. 25. dubna 2019   (20:09) Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Pěší dostanou na výběr 16 tras 25. dubna 2019   (16:12) Na Nováku nově také koloběžky Na Nováku nově také koloběžky Největším sportovištěm v Příbrami je areál Nového rybníka, který v posledních letech se začínající sezonou nabízí vždy novou aktivitu pro sportovce. 25. dubna 2019   (13:29) Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Dnes proběhnou na Nováku čarodějnice. 25. dubna 2019   (11:43) V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! Momentálně probíhají vyprošťovací práce. 25. dubna 2019   (09:48) AKTUÁLNĚ Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu V brzké době se dá čekat oprava mostu a s tím spojená omezení. 25. dubna 2019   (08:19) Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Kapela Queen je opět velmi populární díky povedenému filmu Bohemian Rhapsody. 25. dubna 2019   (06:08) Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie původně očekávala, že škodu bude znát již na počátku letošního roku, následně se termín posunul na únor, kdy se zjistilo, že rozsah poškození nelze vizuální prohlídkou zjistit a bude nutné vrtulník odstrojit. 24. dubna 2019   (20:17) Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Páteční večer bude patřit rockové hudbě! Při troše štěstí můžete jít zdarma! 24. dubna 2019   (17:12) Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Vozidla blokují oba jízdní pruhy. 24. dubna 2019   (14:49) AKTUÁLNĚKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz