Příbramské mateřinky zejí prázdnotou, přes osmdesát procent dětí zůstává doma
14. května 2020 (19:30)
foto: pribram.cz
Ačkoliv jsou mateřské školy v souvislosti s koronavirem připraveny zajistit bezpečnostní a hygienické podmínky, lidé nechávají většinou děti doma.
V souvislosti s epidemií koronaviru přistoupila 12. března rada města Příbrami k uzavření mateřských škol a dětských skupin. Školky byly uzavřeny následující den. Nyní, téměř po dvou měsících, došlo opět k jejich otevření.
Na území města Příbrami navštěvuje pravidelně mateřinky 1558 dětí. Rodiče však možnost umístit své ratolesti do předškolního zařízení příliš nevyužívají. „V současné chvíli evidujeme pouze 254 dětí, které mateřinky navštěvují, tedy přibližně 19 procent z celkového počtu,“ sdělila redakci Lea Enenkelová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu v Příbrami.
Mezi důvody, kdy nemusí chtít rodiče poslat dítě zpět do školních skupin, může patřit například zdravotní riziko, kdy je dítě náchylné k nemocem, alergické nebo žije ve společné domácnosti s někým z rizikové skupiny, ale i strach z možného onemocnění covid-19.
Dalším důvodem možné absence dětí může být i nárok na ošetřovné, které zřejmě budou rodiče i nadále dostávat. Někteří zaměstnavatelé si stěžují na to, že část pracovníků tak ztrácí motivaci vrátit se zpět do zaměstnání, protože se příspěvek blíží čistému výdělku.
Od 25. května se do škol budou moci vrátit i žáci prvního stupně
Ve skupině jich bude smět být nejvýš 15. Každý žák bude muset mít s sebou na den minimálně dvě roušky a sáček na jejich uložení. Nosit je budou ve společných prostorách, při pobytu ve třídě je mohou sundat, pokud bude zachován rozestup.
Ve skupině jich bude smět být nejvýš 15. Každý žák bude muset mít s sebou na den minimálně dvě roušky a sáček na jejich uložení. Nosit je budou ve společných prostorách, při pobytu ve třídě je mohou sundat, pokud bude zachován rozestup.
Rodiče budou muset v první den návratu žáka do školy předložit podepsané prohlášení o seznámení s vymezením rizikových skupin a čestné prohlášení, že dítě nevykazuje příznaky virového infekčního onemocnění, což je například horečka, kašel, dušnost nebo náhlá ztráta chuti a čichu. Pokud zákonný zástupce tyto dokumenty nepodepíše, nebude žákovi osobní účast ve škole umožněna.
Při cestě do školy a ze školy se na žáky vztahují obecná pravidla chování stanovená krizovými opatřeními. Škola je pak povinna zajistit organizaci pohybu lidí před školou, a pokud to bude nutné, rozvrhnout časy příchodu žáků tak, aby v jednu chvíli k budově školy dorazilo současně méně lidí. Žáky před školou vyzvedne pověřený pedagogický pracovník, který je organizuje do skupiny 15 dětí. O zařazení žáků do skupin rozhoduje ředitel školy. Žáka nelze zařadit do školní skupiny později než k 25. květnu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Díky!FEST přidává novinky. Děti čeká vlastní zóna, návštěvníky velká tombola
Letošní ročník Díky!FESTu, který se uskuteční 19. června v příbramském letním kině, …
Velký úspěch pro Příbram! Jednadvacetiletý zápasník z BC Příbram vybojoval titul mistra České republiky v MMA
Příbramský klub BC Příbram má nového mistra České republiky. Jednadvacetiletý zápasník …
SPORT
Příbram řeší bizarní problém: spodní prádlo spláchnuté ve veřejné toaletě vyřadilo WC z provozu.
Jen pár hodin před začátkem Hornických slavností muselo město řešit nepříjemnou …
Potkali jste zmiji nebo užovku?
Sezona je v plném proudu a když je příznivé počasí, vyráží do přírody stále více lidí. …
POZNÁVÁME BRDY
Březnici provoní kotlíky plné gulášů, chybět nebude hudba ani zábava
Milovníci gulášů, zbystřete! V sobotu 13. června se na Starém kluzišti v Březnici …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Kdo může za drahé nemovitosti? A může za to vůbec někdo?
Poslední dobou člověk slyší jednu větu skoro na každém kroku: „Ty ceny nemovitostí …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí
Na tento víkend připadá jedna z nejvýznamnějších akcí roku - 30. Setkání hornických …
AKTUÁLNĚ
V Příbrami startují Hornické slavnosti. Páteční koncerty zdarma, večer malá hornická paráda
Příbram v pátek 12. června po deseti letech znovu přivítá Hornické slavnosti. Město …
KULTURA
Městu dochází trpělivost. U Pátého hamru vyrostla černá skládka, popelnice ukryly další překvapení
Nejen Příbram trápí černé skládky. Nelegální černou skládku v přírodě a popelnice plné …
FOTO
Most přes dálnici u Jíloviště půjde o víkendu k zemi
Most přes dálnici D4 u Jíloviště se bude bourat a na jeho místě vyroste nový. Důvodem …
AKTUÁLNĚ




