Příbramské iktové centrum uhájilo Platinové ocenění ESO Angels
28. června 2023 (12:39)
foto: ONP, Martin Janota - se svolením
V rámci příbramské nemocnice je ročně ošetřováno zhruba 400 pacientů s cévní mozkovou příhodou.
Cévní mozková příhoda je strašákem nejen pro nejstarší generaci. Tzv. mrtvice může postihnout i mnohem mladší ročníky. V takovém případě jde o čas, který v léčbě a prognóze pro pacienty hraje klíčovou roli. Právě proto vznikla tzv. iktová centra. Jedná se o zařízení specializovaná na diagnostiku a léčbu cévní mozkové příhody. Ta jsou kontrolována organizací European Stroke Organization, která uděluje hodnocení dle splněných kritérií, jako je právě i čas do podání léků a další. Příbramská nemocnice i za rok 2022 uhájila platinové ocenění, které garantuje péči o pacienty s akutní cévní mozkovou příhodou na nejvyšší úrovni. Může se tak srovnávat s těmi nejvyspělejšími pracovišti v rámci celé Evropy. Dlouhodobou kvalitu iktového centra potvrzuje i evropský certifikát kvality, který získala již v roce 2021.
„Těší mě, že i letos, kdy celkový počet udělených ocenění byl výrazně nižší než v předchozích letech, jsme Platinovou plaketou ESO Angels prokázali kvalitu příbramského iktového centra. Ocenění zohledňuje nejen rychlost, s jakou jsme schopni pacienta s akutní mozkovou příhodou diagnostikovat a léčit, ale i kvalitu celého následného léčebného procesu až do propuštění a návratu pacienta do běžného života. Ještě důležitější je pro naše pacienty skutečnost, že ocenění ESO Angels získáváme v posledních letech pravidelně, takže můžeme garantovat dlouhodobou kvalitu naší péče podloženou objektivními daty,“ uvádí primářka neurologického oddělení ON Příbram MUDr. Bc. Helena Hlaváčová.
Iktové centrum se skládá kromě neurologického oddělení také z dalších složek jako je urgentní příjem, CT, JIP, rehabilitace a dalších. Právě provázanost těchto oborů je důležitá pro léčbu pacienta a jeho návrat do běžného života.
Cévní mozková příhoda (mrtvice) je akutní onemocnění, které postihuje lidi v nejrůznějším věku. Posunuje se i do nižších věkových kategorií. Nejčastěji se jedná o nedokrvení mozku (infarkt), nebo méně často o krvácení, což bývá způsobeno nejčastěji neléčeným, nebo nesprávně léčeným vysokým krevním tlakem. Značná část mozkových infarktů bývá způsobena problémem v oblasti srdce, zejména fibrilací srdečních síní. Prevencí je správné léčení rizikových faktorů a také zdravý životní styl.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Související
•Hornické muzeum Příbram zpřístupní podzemí pod strojovnou Ševčinského dolu
•Středočeští zastupitelé schválili vyčlenění 120 milionů na projekty v nemocnicích
•Středočeským záchranářům bude sloužit 18 nových ultrazvukových přístrojů
Další články
Obrázky nejen příbramské: Nová výstava v nemocniční galerii představuje deset let tvorby Karla Plačka
Galerie Gaudii gratia Oblastní nemocnice Příbram hostí novou fotografickou výstavu s …
Brdské lesy se mění. Díky péči VLS jsou zdravější, pestřejší a lépe odolávají klimatickým výzvám
Brdy procházejí v posledních letech výraznou proměnou. Území, které ještě nedávno …
Proč je setrvávání v toxických vztazích trendem dnešní doby?
Toxické vztahy tu byly vždy, ale až v posledních letech se o nich mluví otevřeně a …
Masopust v Podlesí nabídne program pro děti i dospělé. Veselí odstartuje už v knihovně
Podlesí se i v letošním roce chystá na tradiční masopustní veselí, které každoročně …
Masopust
Volejbalisté Příbrami padli s Brnem v pěti setech. Dramatický duel rozhodl tie-break
Sedmnácté kolo základní části ČEZ extraligy mužů nabídlo v Příbrami divákům atraktivní …
Sport
Podbrdsko online: poklady regionu, které jinde nenajdete. Starší ročníky jsou zdarma v archivu
Sborník Podbrdsko už více než třicet let odkrývá příběhy, objevy a zapomenuté …
Historie
Vysoký Chlumec a Klučenice uspěly v soutěži Zlatý lajk. Patří mezi nejlépe komunikující obce v regionu
Městys Vysoký Chlumec a obec Klučenice patří mezi nejlépe komunikující samosprávy v …
Nepřehlédněte
Podkroví Muzea města Dobříše ožilo tvořivostí
V podkrovních prostorách Muzea města Dobříše vznikl na konci loňského roku nový …
Oblastní nemocnici Příbram čekají provozní změny, ale i stavební úpravy, stěhování i nové vstupy
Příbramská nemocnice v první polovině roku 2026 upraví provoz několika oddělení. Změny …
Brdy pod kontrolou: Policisté řeší stovky přestupků ročně
Ve středočeské části Chráněné krajinné oblasti Brdy zajišťují už deset let veřejný …




