18. 4. svátek má Valérie

Příbramské divadlo uvede premiéru komedie Hvězdné manýry 

11. února 2015   (09:09)
Příbramské divadlo uvede premiéru komedie Hvězdné manýry 

Hra v repertoáru příbramského divadla nahradí komedii Brouk v hlavě.



Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede v české premiéře komedii amerického dramatika a herce Michaela McKeevera Hvězdné manýry, která diváky přenese do Ameriky 40. let minulého století. Ústředními postavami jsou dvě zpěvačky v podání Heleny Karochové a Kateřiny Fixové, které se k smrti nenávidí a z neznámých důvodů se ubytují v jednom apartmá. Premiéra je plánována ve dvou termínech ve čtvrtek a v pátek, řekl dnes novinářům režisér Milan Schejbal.

"Je to situační komedie, je to fraška, těchto komedií není nikdy dost. Vím, že mnozí, především z kritické obce, nad komediemi trošku ohrnují nos, ale komedie do repertoáru divadla, zvláště takového, jako jsme my, patří," podotkl Schejbal, podle nějž je po dobrých komediích hlad a těch opravdu dobrých je jen velmi málo.

Děj hry se odehrává kolem roku 1942 na Floridě, kde se pořádají benefiční koncerty na podporu vojáků, kteří jdou bojovat do druhé světové války v Evropě. Válka ale podle Schejbala vůbec není tématem, jen okolností a rámcem inscenace. "Setkají se tam dvě velké hvězdy, které se nesnesou a jejichž setkání vždy skončí rvačkou, monokly, skandálem," řekl Schejbal o ústředních postavách. Poukázal na to, že v situačních komediích přitom nebývá obvyklé, aby stěžejními postavami byly ženy.

Problém při nastudování hry podle Schejbala spočíval v tom, že Karochová s Fixovou jsou v civilním životě kamarádky. "Snažím se mezi ně vrhat jedovaté šípy, a bohužel se to většinou obrátí proti mně," postěžoval si režisér. Kromě Karochové a Fixové se v nové komedii představí Martin Dusbaba, Filip Müller, Ivana Krmíčková, Jiří Vojta, Petr Florián a jako hostující herečky Monika Timková a Jaroslava Leufenová-Zimová.

McKeever se narodil v roce 1962 v Miami a žije a pracuje na Floridě. Jako dramatik svérázně využívá hereckou empatii a smysl pro humor. Netají se obdivem k americkým filmovým komediím z válečných let, což je patrné i z předlohy k inscenaci. Jeho hry jsou podle Schejbala známy například polským, rakouským nebo německým divákům, na českých jevištích se teprve začínají objevovat, čemuž se příbramští divadelníci podivují. Fixová poukázala na to, že Hvězdné manýry jsou ideální inscenací například pro zájezdová divadla. "Má to výhodu, že tam je jedna dekorace, jeden prostor, jsou tam jedny kostýmy," podotkla herečka.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: Jan Kholl jpt








Další články

NOČNÍ DRAMA V KOZÁROVICÍCH: Anonym nahlásil bombu na diskotéce, policie evakuovala na 500 lidí! NOČNÍ DRAMA V KOZÁROVICÍCH: Anonym nahlásil bombu na diskotéce, policie evakuovala na 500 lidí! Sobotní noc v Kozárovicích se změnila v noční můru. Krátce po deváté hodině večer … BLESKOVÁ ZPRÁVA Conteho patička šokovala Spartu! Příbram slaví povinné vítězství Conteho patička šokovala Spartu! Příbram slaví povinné vítězství FK Příbram ve 24. kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY potvrdila proti poslednímu celku tabulky … VIDEO LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem přiveze silný příběh knihy Blízcí LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem přiveze silný příběh knihy Blízcí Dobříš se v pondělí 20. dubna stane dějištěm oblíbeného divadelního projektu … NEPŘEHLÉDNĚTE Čtyři klíšťata po jedné procházce. U Nového rybníku v Příbrami jich podle lidí výrazně přibylo Čtyři klíšťata po jedné procházce. U Nového rybníku v Příbrami jich podle lidí výrazně přibylo Lidé, kteří chodí kolem Nového rybníku na procházky, si v posledních týdnech všímají … PŘÍRODA Příbram řeší kočičí krizi: zastupitelé budou rozhodovat o více než 1,3 milionu na péči o toulavé kočky Příbram řeší kočičí krizi: zastupitelé budou rozhodovat o více než 1,3 milionu na péči o toulavé kočky Toulavé kočky nejsou jen roztomilý obrázek z internetu. Město Příbram se v dubnu … ZVÍŘATA Ředitel ZŠ Bratří Čapků Milan Hlinka: Chceme rozvíjet potenciál každého žáka Ředitel ZŠ Bratří Čapků Milan Hlinka: Chceme rozvíjet potenciál každého žáka Jak vypadá škola, která učí angličtinu už od první třídy, používá Smartbooks, má … ROZHOVOR Bitva o „vlastní“ dálnici: Ferrari na D4 nebylo klukovinou, ale vzkazem státu Bitva o „vlastní“ dálnici: Ferrari na D4 nebylo klukovinou, ale vzkazem státu Zatímco sociální sítě baví videa červeného monopostu Ferrari na D4, v zákulisí zuří … NEPŘEHLÉDNĚTE Dřípatka horská: brdská kráska z přítmí starých smrčin Dřípatka horská: brdská kráska z přítmí starých smrčin Jsou rostliny, které v krajině nepřehlédnete, a pak takové, které musíte hledat. Mezi … POZNÁVÁME BRDY Bude to drama? Ředitelka školky z Příbramska míří do Prostřeno! Bude to drama? Ředitelka školky z Příbramska míří do Prostřeno! Oblíbený pořad Prostřeno! zamíří do Prahy a Středočeského kraje a chybět nebude ani … LIFESTYLE
Příbram zasáhne šipkařská horečka! MČR v šipkách je tady! Příbram zasáhne šipkařská horečka! MČR v šipkách je tady! Připravte se na pořádnou dávku adrenalinu, napětí a skvělé sportovní atmosféry! V … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz