Příbramské dialyzační středisko si připomíná významné výročí
15. července 2021 (10:41)
foto: David Vondruška/se souhlasem
Středisko navštěvuje pravidelně téměř stovka pacientů a každý měsíc zde provedou 1200 hemodialyzačních výkonů.
Dialyzační středisko Fresenius NephroCare, které sídlí v prostorách Oblastní nemocnice Příbram, slaví letos v červenci patnácté výročí pod hlavičkou celosvětové sítě středisek Fresenius NephroCare. Navštěvuje jej pravidelně téměř stovka pacientů a každý měsíc zde provedou 1200 hemodialyzačních výkonů.
Dialyzační středisko Závodního ústavu národního zdraví uranového průmyslu v Příbrami bylo otevřeno v březnu roku 1985 a disponovalo čtyřmi dialyzačními lůžky a šesti dialyzačními monitory. Léčilo pacienty nejen z Příbramska, ale i z Kladna, Benešova či České Lípy. Jejich počet postupně narůstal a středisko bylo v roce 1991 rozšířeno o dvě dialyzační lůžka a další navyšování kapacity proběhlo o tři toky později. V roce 1996 proběhla rozsáhlejší přestavba střediska a kapacita dosáhla 12 dialyzačních lůžek. V této podobě fungovalo středisko až do července roku 2006, kdy přešlo pod společnost Fresenius Medical Care a zařadilo se do celosvětové sítě dialyzačních středisek NephroCare. Díky tomu získalo příbramské dialyzační středisko kompletní přístrojovou obměnu a mohlo začít nabízet svým pacientům ty nejnovější a nejmodernější léčebné metody.
Díky zázemí předního poskytovatele dialyzační péče v České republice mají příbramští pacienti, kterých je v současné době téměř devadesát, k dispozici nejmodernější technologie a vysoký komfort – mohou sledovat televizi, využít wi-fi připojení k internetu, své obtíže mohou diskutovat s psycholožkou nebo sociální pracovnicí, pro otázky kolem jídelníčku a pitného režimu je jim k dispozici nutriční sestra. „Součástí našeho dialyzačního střediska, kde proběhne ročně na 14 tisíc dialyzačních výkonů, je i nefrologická ambulance. Ta připravuje pacienty na dialýzu nebo k transplantaci ledviny. V současnosti se zde staráme o 1800 pacientů,“ říká MUDr. Zuzana Novická, primářka dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Příbrami.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/David Vondruška
autor: Jakub Pečenka
Další články
Policie během tří dnů narazila na opilé i zdrogované řidiče. Zkontrolovala přes 2100 aut
Více než dva tisíce zkontrolovaných vozidel, stovky přestupků a desítky řidičů pod …
AKTUALIZOVÁNO
Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5 milionů. A přesto fotbal získal nejvyšší dotaci
Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5,3 milionu korun. Vůči …
AKTUÁLNĚ
Záchranná mise na Dole Anna: Ze Dne otevřených dveří přímo k zásahu
PŘÍBRAM – Zatímco dvůr centrální hasičské stanice ve Školní ulici byl plný dětí ze …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Dubánci vyrážejí mezi lidi. V Dobříši otevřou novou rodinnou stezku
Malé postavičky z přírodnin, které si získaly srdce dětí i dospělých, přicházejí s …
DOBŘÍŠ
Střet u Vranovic: Tesla srazila divočáka, silnice na Rožmitál byla průjezdná jedním pruhem
V úterý 12. května po 21. hodině večer došlo na silnici č. I/18 k nehodě. Na trase z …
AKTUALIZOVÁNO
Sto metrů příbramské historie. Na Březových Horách vzniká velkoplošná malba
V Kladenské ulici na Březových Horách začne už ve středu 13. května vznikat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pičínská rybka 2026: kdo vytáhne vítězný kousek?
ČRS MO Bohutín ve spolupráci s obcí Pičín, místním SDH a dalšími partnery pořádá 4. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Mezinárodní den sester si v příbramské nemocnici připomněli poděkováním zdravotním sestrám
Oblastní nemocnice Příbram si v úterý 12. května připomněla Mezinárodní den sester. …
Hasiči likvidují požár v rodinném domě ve Věšíně
Několik jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů zasahuje v úterý 12. května u …
AKTUALIZOVÁNO
Taxikář zachránil ženě 300 tisíc. Málem je předala falešným policistům z Příbrami
Jen díky duchapřítomnosti řidiče taxislužby nepřišla devětačtyřicetiletá žena o 300 …
AKTUÁLNĚ




