Příbramská teplárna zlevňuje teplo pro domácnosti o 13%
19. února 2020 (18:22)
Nově se pro odběratele ze sekundárního rozvodu sníží cena na 580,00 Kč/GJ (bez DPH), a to od 1.1.2020, tedy zpětně.
„Po důkladných propočtech, s vizí dokončení opravy dvou kotlů a současného přechodu paliva z uhlí na dřevní štěpku, jsme se rozhodli snížit cenu tepla dodávaného domácnostem a dalším koncovým odběratelům. Je to historicky poprvé za desítky let, kdy se cena tepla jdoucího z naší teplárny snižuje. Dáno je to hlavně zvýšením efektivity řízení chodu provozu a očekávaným zlevněním zdroje. Tento trend bychom rádi udrželi i do budoucna“ řekl za Energo Příbram, s.r.o. Petr Kubový, manažer investiční skupiny Natland, která vlastní většinový podíl ve společnosti Energo Příbram, s.r.o.
Teplo od centrálního zdroje je z podstaty věci nejefektivnějším a nejlevnějším zdrojem vytápění a tato situace nastává i na Příbramsku. Možné je to i díky technologické architektuře teplárny v Příbrami a probíhajícím změnám, jak osvětlil výrobní ředitel Petr Čížek: „Kotle na teplárně byly díky jejich původní konstrukci vhodné i pro využití na spalování štěpky. Souběžně s opravou kotlů tak dochází i ke změny palivové základny při přechodu na výrobu tepla z obnovitelného zdroje. Jsou tak dány technické podmínky pro zachování spolehlivosti při nezměněném výkonu, a proto se hlavní pozornost věnovala změnám v logistice a plynulému zásobování kotlů dřevní štěpkou. Hlavním cílem je
minimalizace vlivu teplárny na životní prostředí při zachování dlouhodobě plynulých dodávek cenově dostupného tepla pro město Příbram. Přechodem na obnovitelné palivo a realizací oprav je možné tohoto cíle reálně dosáhnout.”
K novinkám, které se v Energo Příbram, s.r.o. nyní dějí nám řekl svůj názor i starosta Příbrami Jan Konvalinka: „Velice vítám, že společnost Energo Příbram, s.r.o. dostála svým slibům a jde s cenou tepla dolů. Líbí se mi férový přístup a snaha vycházet vstříc požadavkům města. Domácnosti, které odebírají teplo z centrálního zdroje, ušetří ročně stovky korun při zachování stejného tepelného komfortu. Co já osobně velmi vítám, je přechod na výrobu tepla z obnovitelných zdrojů. Spalování dřevní štěpky místo využití uhlí nebo plynu jako primárního paliva je rozhodně krok správným směrem. Ekologizace provozu a příznivá cenová politika jsou významnými argumenty pro podporu zachování systému centrálního vytápění ve městě. Věřím, že nový vlastník a provozovatel teplárny bude i nadále vstřícný k obyvatelům našeho města, a že bude svou cenovou i ekologickou politiku podřizovat vyšším společenským hodnotám namísto primárního zisku. ”
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Mgr. Radka Maurová
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Česko čeká prudké ochlazení. Zaprší, na horách může sněžit a ráno hrozí mráz
Po neděli se má opět ochlazovat a podle meteorologů se mohou ranní teploty dostat jen …
Den matek klepe na dveře: Máš dárek, nebo zase jen výmluvu?
Existují dny, na které si člověk vzpomene sám od sebe – narozeniny, Vánoce, první …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Počet výjezdů dál roste. Středočeský kraj bude obnovovat vozový park nákupem nových sanitek
Středočeští krajští radní odsouhlasili nákup 40 sanitek pro záchrannou službu v letech …
ZDRAVOTNICTVÍ
Ředitelka ZŠ, Příbram VII, 28. října 1 Renata Nováková: „Naší prioritou je bezpečné a zdravé prostředí pro děti“
Jak vypadá škola, která staví na uměleckém zaměření a zároveň klade důraz na výkon i …
ROZHOVOR
Bobři v Brdech pokračují v díle. Vytvořili krajinu plnou tůní a života
Brdské bobry si už každý bude navždy spojovat s tím, jak přehradili Klabavu pod …
POZNÁVÁME BRDY
Pietní akt u Slivice připomene poslední bitvu druhé světové války v Evropě
U Památníku Vítězství na Slivici se v neděli 10. května uskuteční pietní akt věnovaný …
HISTORIE
Výjimečná příležitost: Reprezentativní obchodní prostor 200 m² přímo na náměstí v Příbrami
V samotném centru Příbrami se nově nabízí k pronájmu atraktivní prostor o velikosti …
PR
Užitková vozidla na D4 přecházejí na ekologické biopalivo. Emise klesnou až o 75 procent
Údržba nové dálnice D4 míří k výrazně ekologičtějšímu provozu. Společnost Via Salis …
DOPRAVA
Tipy na víkend: Vyzkoušejte si práci architekta, přivítejte jaro nebo zajděte na koncert!
Tento víkend bude v Galerii Františka Drtikola připraven zajímavý program pro malé i …
AKTUÁLNĚ
Rožmitálská Družina zámku Růže láká na šerm i vystoupení pro královnu Johanku
Šermířské skupiny zažívají v Česku rostoucí zájem – nejen jako forma historické …
NEPŘEHLÉDNĚTE




