Příbramská teplárna v loňském roce připojila dvanáct bytových domů
10. února 2024 (14:08)
Příbramská teplárna před čtyřmi lety ekologizovala provoz s přechodem na dřevní štěpku. Není tedy vázána na cenu povolenek a plynu, jenž ovlivňují finální cenu tepla. Nyní může nabízet vytápění levněji, než tomu je v jiných okresních městech, a to i po letošním zvýšení cen. V loňském roce připojila dvanáct bytových domů a nově vybudovaný domov seniorů v Žežické ulici. Celkem tak zajistila tepelný komfort přibližně pro 550 obyvatel. Informace pribram.cz potvrdila jejich mluvčí Radka Maurová.
Příbramská teplárna Energo Příbram na konci loňského roku uveřejnila čísla, díky kterým lze ilustrovat, co se za poslední roky v Příbrami změnilo díky ní k lepšímu. „Dlouholetí obyvatelé Příbrami potvrzují, že moderní a centralizovaná výroba tepelné energie výrazně přispěla ke zlepšení místního ovzduší v předchozích dekádách již během provozu na uhlí a přechod na obnovitelné palivo toto ještě výrazně umocnil. Přechod z uhlí na spalování dřevní štěpky sice představoval velké investice, v dlouhodobém horizontu je ale nezpochybnitelné, že pro životní prostředí i obnovitelnost tohoto zdroje to bylo správné rozhodnutí. Nemalou roli samozřejmě hraje i nezávislost na fosilních palivech, která jsou v dnešní době také ožehavé téma. A to ať jejich neobnovitelnost, omezená dostupnost, nebo růst cen díky vlivům jako jsou například válečné konflikty. Celková úspora CO2 v ovzduší představuje spolu s tvorbou pracovních míst a stabilními dodávkami tepla náš největší vklad do lokálního prostředí," uvedla.
Příbramská teplárna od začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu zaznamenala enormní zájem o znovupřipojení bytových domů. „V případech, kdy jde o znovupřipojení nebo kde připojení nevyžaduje komplikovaná technická řešení, jsme schopni vyhovět v horizontu týdnů. V případech, kdy jde o složitou technickou přípravu, máme již dnes i zákazníky, které budeme schopni připojit nejdříve v polovině roku. Zároveň kapacita teplárny není neomezená a v blízké budoucnosti je možné, že dojde k momentu, kdy budeme nuceni vyhlásit stop stav,“ dodala Maurová.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Ve středu bude na Příbramsku opět foukat silný vítr
•Brdský kopec Písek poznáte podle věže s modrou bambulí
•Lidé během lednového sčítání pozorovali 792.000 ptáků, zatím nejvíce
Další články
Nový rybník má horší hodnocení vody. SZM vysvětluje, co to znamená pro koupající
Kvalita vody v příbramském Novém rybníku se podle posledního hodnocení zhoršila. …
AKTUALIZOVÁNO
Pozor na plyn! Policisté tento týden zaměří radary na Příbramsko
Řidiči na Příbramsku by měli v tomto týdnu více hlídat rychlost. Od pondělí 24. do …
DOPRAVA
V srpnu jsou vosy nejagresivnější a bodnutí přibývá
Léto je obdobím, kdy lidé tráví více času venku. S tím ale přibývá i nepříjemných …
AKTUÁLNĚ
Hudba, guláš, nové menu a Lucie na jaře. Belveder a Peklo jedou naplno
Po prázdninové pauze se v Příbrami znovu rozjíždí hudba, gastronomie i velké akce. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Baník odhaluje tvář nové sezony. Klaban už má svou první permici. Máte ji také?
Nové dresy, nová posila a Klaban, který má konečně jméno a svou první permanentku. HC …
PR
Kdo povede Příbram dál? ANO představuje své první tři kandidáty
Hnutí ANO zveřejnilo první jména pro podzimní komunální volby v Příbrami. Lídrem a …
VOLBY 2026
Celý život říkáme Příbram. Víte ale, odkud se ten název skutečně vzal?
Příbram. Název, který každý z nás používá prakticky každý den. Přemýšleli jste ale …
HISTORIE
81 hodin nonstop. Havárie v Husově ulici ochromila dopravu a zaměstnala desítky lidí
Havárie vodovodního řadu v Husově ulici způsobila od úterý výrazné dopravní …
AKTUÁLNĚ
Poslední prázdninový týden přinese ochlazení, pak přijde krátké oteplení. Léto zakončí přeháňky
Poslední prázdninový týden začne v Česku spíše svěžím počasím. V pondělí bude většinou …
AKTUÁLNĚ
Kratom čeká tvrdší regulace. Závislost roste, odborníci varují před úplným zákazem
Kratom, rostlinný přípravek z jihovýchodní Asie, se v Česku stal jednou z nejrychleji …
ANKETA





