16. 10. svátek má Havel
Příbramská nemocnice zřejmě nezískala 150 milionovou dotaci, klikla o vteřinu později

AKTUALIZOVÁNO
14. května 2021   (09:39)
Příbramská nemocnice zřejmě nezískala 150 milionovou dotaci, klikla o vteřinu později
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Peníze měly být využity na obnovu přístrojového vybavení v nemocnici.


Těžko uvěřitelná situace nastala před několika dny při registraci žádostí o dotace v rámci programu REACT – EU, ve kterém se bude zdravotnickým zařízením rozdávat celkem 20 miliard korun. O tom, jestli byl žadatel úspěšný nebo neúspěšný, rozhodoval čas registrace. Například příbramská nemocnice tu svoji odeslala vteřinu po spuštění a už bylo pozdě.

 „O dotacích vždycky rozhodovala nějaká objektivní kritéria jako je počet nemocných, počet zákroků a podobně. S takovouto formou se setkávám úplně poprvé,“ řekl pribram.cz Radek Řechka, který je v příbramské nemocnici náměstkem pro provoz a ekonomiku.
Pokud se nic nezmění, podle Řechky o 20 miliardách z EU rozhodne náhoda. Do hry totiž vstupuje více faktorů, jako je rychlost samotného kliknutí na tlačítko myši, pak rychlost internetového připojení a skutečnost, že je velmi pravděpodobné, že některé subjekty využily tzv. klikací roboty, které jsou nezákonné. 
 
Ministerstvo pro místní rozvoj se brání s tím, že čas je pouze jedním z více než dvacítky kritérií. Ty jsou ale podle nemocnic pouze formální a patří tam například to, že žadatel musí mít IČO, být nemocničním lůžkovým zařízením, nebo žádost podepsat. Na miliony tak ve finále dosáhly i malé soukromé nemocnice, i když dotace měla především posílit páteřní systém českého zdravotnictví.
 

Liberecký kraj podal včera na příslušné ministerstvo předžalobní výzvu, protože dnes by mělo dojít v obdobném duchu k zasílání žádostí ve druhé vlně.
Kritizovaná výzva na dotace do zdravotnictví zrušena nebude, další se odsune
Ministerstvo pro místní rozvoj nezruší kritizovanou výzvu pro dotace do zdravotnictví, kde byl jedním z hlavních kritérií čas podání žádosti. Odsune ale o dva týdny další výzvu, která se měla pro zájemce otevřít dnes. Novinářům to po dnešním jednání se zástupci krajů a ministerstvem zdravotnictví řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Kraje budou hledat další kritéria, která by se při hodnocení projektů mohla použít. V úvahu připadá například míra spolufinancování. Česko může získat z programu REACT-EU 18,4 miliardy korun. Peníze mají být využity podle předchozích informací MMR na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a seniory.
 
Dostálová i zástupci krajů se dohodli na tom, že projekty přihlášené do uskutečněné výzvy budou nyní vyhodnoceny. Podle ministryně je už nyní jasné, že některé budou vyřazeny, protože jejich předkladatelé například nedodali stanovisko přístrojové komise. Ministerstvo následně odešle přehled žádostí krajům a ministerstvu zdravotnictví, z kterého bude jasné, na které projekty peníze budou. Kraje a ministerstvo zdravotnictví posoudí, zda se nebudou podílet na spolufinancování projektů. Zvýšením jejich spoluúčasti by tak mohly zbýt peníze na více projektů.

Způsob výběru projektů kritizovala tento týden ve Sněmovně část opozice. Liberecký kraj kvůli němu podal na ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) předžalobní výzvu. Podle kritiků rozhodovala při podávání žádosti o dotace rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší. Výzva pro nemocnice byla podle libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) vyčerpána za necelé dvě sekundy.

Půta uvedl, že rušit výzvu z minulého týdne by zřejmě nešlo. "Jsem spokojen, že další výzvy budou zatím odloženy. Jsem rád, že jsme našli dohodu," řekl novinářům. Cílem podle něj bude hledat především kvalitativní kritéria hodnocení projektů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají … O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí. Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Vytvoření nové expozice vyšlo na 2,8 milionu korun, náklady byly rozděleny do čtyř … Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je …
Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Policisté šetří incident, který se odehrál na základní škole v Sedlčanech.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz