18. 7. svátek má Drahomíra

Příbramská nemocnice vyšetřuje klíšťata na přítomnost borreliózy do 24 hodin

17. června 2014   (18:20)
Příbramská nemocnice vyšetřuje klíšťata na přítomnost borreliózy do 24 hodin
foto: sxc

Klíšťat je mnoho především ve Středním Povltaví



Oblastní nemocnice Příbram poskytuje novou službu. Mikrobiologické oddělení nemocnice disponuje vybavením, díky kterému je schopné vyšetřit odstraněná klíšťata na přítomnost borrelií, které způsobují velmi nepříjemné onemocnění – lymskou borreliózu.

Po letošní mimořádně mírné zimě a také díky příznivým klimatickým podmínkám se od jara objevují klíšťata ve vysokých počtech prakticky na celém území příbramského regionu. Nejrizikovější oblastí zůstává, jako již po léta, Střední Povltaví. V letní sezóně je zde také vysoká koncentrace návštěvníků, což činí tento krásný kout našeho okresu velmi rizikovým z hlediska výskytu onemocnění přenosných klíšťaty.

Některým onemocněním můžeme předejít očkováním (klíšťový zánět mozkových blan), ale ostatním se musíme vyvarovat sami opatrným chováním při pobytu v přírodě - tzn. vhodným oblečením, nenavštěvováním míst zarostlých vegetací, apod. Avšak i přes sebevětší opatrnost si z pobytu v přírodě včetně našich zahrad, chat a chalup můžeme my – lidé nebo naši čtyřnozí přátelé přinést nechtěného parazita - klíště obecné.

V takovém případě není nyní nezbytné čekat na případné první projevy nemoci, ale je možné nechat odstraněné klíště vyšetřit na přítomnost infekce borrelií ihned.

Vyšetření provádí mikrobiologické oddělení nemocnice, kam je třeba klíště v zabezpečené nádobce přinést. Výsledky vyšetření jsou k dispozici do 24 hodin.

Více informací o tomto onemocnění i jak je možné se chránit a co udělat s přisátým klíštětem naleznete na webových stránkách nemocnice -www.nemocnicepribram.cz , v nabídce oddělení Mikrobiologie a parazitologie.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: red
autor: red








Další články

Bez nich bychom nepřežili Bez nich bychom nepřežili V sobotu 18. července 2026 od 10 do 16 hodin nahlédnete v Ochranné stanici fauny v … PŘÍRODA Čekalíkovský rybník ožije hudbou. V centru Příbrami se chystá letní relax pod širým nebem Čekalíkovský rybník ožije hudbou. V centru Příbrami se chystá letní relax pod širým nebem Příjemná hudba, letní drinky, posezení u vody a pohodová atmosféra. To vše nabídne … KULTURA Pohonné hmoty v Příbrami: Cenové stropy končí v neděli, ceny už nyní letí nahoru Pohonné hmoty v Příbrami: Cenové stropy končí v neděli, ceny už nyní letí nahoru Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,50 Kč do 41,50 Kč … DOPRAVA Tipy na víkend: Pouť, oslavy založení města a Den řemesel Tipy na víkend: Pouť, oslavy založení města a Den řemesel Předposlední červencový víkend nabídne opravdu bohatý kulturní program. V Příbrami si … NEPŘEHLÉDNĚTE Betonová socha u Barrandovského mostu se dnes rozpadla. Posudky varovaly už roky Betonová socha u Barrandovského mostu se dnes rozpadla. Posudky varovaly už roky Betonová plastika Rovnováha, známá spíš pod přezdívkou Červ dobyvatel, se dnes … BLESKOVÁ ZPRÁVA Ceny mléka i másla padají dolů. Mléčný trh míří do krize Ceny mléka i másla padají dolů. Mléčný trh míří do krize Zaregistrovali jste jak šly dolů ceny mléka a mléčných výrobků? Evropský trh s mlékem … AKTUÁLNĚ Policie hledá svědky nebezpečné jízdy. Máte záběry černého Audi? Policie hledá svědky nebezpečné jízdy. Máte záběry černého Audi? Příbramští dopravní policisté žádají veřejnost o pomoc při vyšetřování dopravní … AKTUALIZOVÁNO Skalecká pouť klepe na dveře: Třídenní maraton zábavy, hudby a tradic Skalecká pouť klepe na dveře: Třídenní maraton zábavy, hudby a tradic Mníšek pod Brdy se opět zahalí do sváteční atmosféry. Od pátku 17. do neděle 19. … Lom Alkazar: Od těžby vápence k oblíbenému výletnímu místu s tajemnou minulostí Lom Alkazar: Od těžby vápence k oblíbenému výletnímu místu s tajemnou minulostí Bývalý vápencový lom Alkazar mezi Berounem a Srbskem patří k nejzajímavějším místům v … TIP NA VÝLET
Příbram v tropech: Kašna jako pódium, mladá žena jako hlavní hvězda. Nuda pláž? Zatím ne, ale poptávka roste Příbram v tropech: Kašna jako pódium, mladá žena jako hlavní hvězda. Nuda pláž? Zatím ne, ale poptávka roste Léto v Příbrami letos ukazuje, že má fantazii i odvahu. Teploty, které se šplhají k … BLESKOVÁ ZPRÁVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz