22. 3. svátek má Leona

Příbramská nemocnice má nové moderní kolonoskopy

1. října 2015   (17:09)
Příbramská nemocnice má nové moderní kolonoskopy
foto: ON Příbram

Přístroj byl zakoupen z dotace Středočeského kraje.



Díky dotaci z regionálního operačního programu se v těchto týdnech dočkalo dalšího rozšíření škály diagnostických metod i endoskopické centrum Interního oddělení ON Příbram. Bezbolestně a šetrně zde lékaři pacientům s jejich pomocí vyšetří zažívací trakt a provedou i některé léčebné zákroky.

Endoskopické centrum příbramské nemocnice je akreditovaným pracovištěm pro screening kolorektálního karcinomu. Česká republika patří ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku bohužel mezi země s nejvyšším výskytem. Primář Interního oddělení, v jehož rámci endoskopické centrum pracuje, MUDr. Ing. Filip Závada, Ph.D. popisuje: „Pro pacienty je důležité vědět, že s novou technikou se v endoskopickém centru příbramské nemocnice budou provádět kolonoskopická vyšetření (vyšetření tlustého střeva a oblasti konečníku pomocí ohebného endoskopu) v nejvyšší možné kvalitě. Kolonoskopie je v současné době rozhodující metodou včasného záchytu nádorového onemocnění tlustého střeva, střevních polypů či nespecifických střevních zánětů“.

Z prostředků regionálního operačního programu byly pořízeny tři nejmodernější kolonoskopy, které mají vysoké rozlišení a umožňují objevit počínající nádory ve stadiu plné léčitelnosti. „Představte si, že rozdíl v kvalitě vypadá stejně, jako když starou ruskou televizi vyměníme za full HD televizi s úhlopříčkou jeden metr“, říká primář Závada. Čekací doby na kolonoskopické vyšetření jsou v ČR vzhledem k poptávce delší, příbramské centrum se však řadí k těm, kde je čekací doba nejkratší.

Nově přibudou ve vybavení endoskopického centra i špičkové endoskopické přístroje pro vyšetření jícnu a žaludku. S jejich přispěním dosáhnou lékaři vyššího záchytu častých stádií nádorů žaludku. „Těch nám, bohužel, v poslední době přibývá stále více i u pacientů pod 40 let věku. Nové endoskopy nám umožní lepší zobrazení chorob jícnu, zejména u nemocných s refluxní chorobou jícnu a jejími komplikacemi. Speciální endoskop dokonce umožní i provádění drobných operací a efektivní zástavu krvácení při vředové chorobě“, dodává Závada.

Endoskopická vyšetření jsou vysoce šetrná k pacientovi a není nutné při nich chirurgicky otevírat vyšetřované orgány. Jejich provedení je bezpečné a především velmi přínosné, často život zachraňující. Primář Závada uklidňuje ty, kteří se vyšetření mohou obávat: „Pro minimalizaci nepříjemných pocitů pacienta při zavádění endoskopu ústy či v průběhu vyšetření můžeme podat tlumivé léky. Než jejich účinek odezní, budeme moci s novými monitory sledovat životní funkce našich pacientů po vyšetření“.

Jako druzí ve Středočeském kraji budou mít lékaři endoskopického centra nově k dispozici přístroj pro endoskopickou ultrasonografii (ultrazvukové vyšetření prováděné endoskopicky). „To je jeden z nejsložitějších endoskopických systémů a jeho uvedení do praxe ušetří našim pacientům zdlouhavé cestování do pražských nemocnic“, říká primář Závada a pokračuje: „endoskopická ultrasonografie je kombinace ultrazvukového a endoskopického vyšetření, kdy z bezprostřední blízkosti můžeme zobrazovat orgány dutiny břišní a nacházet v nich ložiska, z nichž některá mohou být nádorového původu. Z těchto ložisek, která často nepůsobí pacientovi žádné zjevné obtíže, můžeme odebrat bioptické vzorky a při včas stanovené diagnóze podstatně zlepšit vyhlídky našich pacientů“.

Nově v centru přibude i kvalitní ultrazvukový přístroj pro běžné použití, kde podobně jako v kolonoskopii lékaři „uvidí více“.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ON Příbram
autor: red








Další články

Dagmar Pecková: „Někteří lidé nemají odvahu říct pravdu. Já ano.“ Dagmar Pecková: „Někteří lidé nemají odvahu říct pravdu. Já ano.“ Dagmar Pecková patří k nejvýraznějším českým umělkyním posledních desetiletí. Operní … ROZHOVOR Konec šifrovaných zpráv na Instagramu. Co se změní a na co si dát pozor Konec šifrovaných zpráv na Instagramu. Co se změní a na co si dát pozor Uživatelé Instagramu čeká důležitá změna. Po 8. květnu 2026 už platforma nebude … NEPŘEHLÉDNĚTE Je bobr škůdce nebo pomáhá přírodě? I to se můžete dozvědět na zámečku uprostřed Brd Je bobr škůdce nebo pomáhá přírodě? I to se můžete dozvědět na zámečku uprostřed Brd Dům přírody Brd připravil na sobotu 21. března tematické odpoledne věnované … POZNÁVÁME BRDY Další stopka větrníkům? Pečice rozhodly v referendu Další stopka větrníkům? Pečice rozhodly v referendu Příbramsko má za sebou další hlasování o větrných elektrárnách. Po Starosedlském … VIDEO Podvodníci stále útočí. Příbramská policie řešila přes 200 případů za rok Podvodníci stále útočí. Příbramská policie řešila přes 200 případů za rok Důvěřivost lidí podle policie často nezná mezí. Zatímco na ulici by většina lidí svou … Rozkvétá, když zima ještě drží vládu: jedovatý lýkovec láká vůní a legendami Rozkvétá, když zima ještě drží vládu: jedovatý lýkovec láká vůní a legendami Květy lýkovce náleží mezi první květy nejen jara, ale prvních měsíců roku. Keř totiž … POZNÁVÁME BRDY Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Svět ztratil jednu z největších ikon akčního filmu a bojových umění. Americký herec … Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Město Příbram zve všechny zájemce na třetí komentovanou vycházku letošního roku, která … HISTORIE Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života Ve čtvrtek 19. března vyhlásila policie pátrání po 54letém muži z obce Bohutín. … AKTUÁLNĚ
Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy Redakce pribram.cz v posledních dnech zaznamenává nestandardní hlasování v některých … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz