20. 6. svátek má Květa

Příbramská nemocnice eviduje již 15 nakažených zdravotníků koronavirem

29. září 2020   (14:41)
Příbramská nemocnice eviduje již 15 nakažených zdravotníků koronavirem
foto: pribram.cz

Dle zdravotnických odborů je třeba omezit zbytnou péči. Podle České lékařské komory onemocnělo v Česku už skoro 1700 zdravotníků.


Zdravotníků aktuálně nakažených covidem-19 je podle dat zveřejněných na webu České lékařské komory už skoro 1700, lékařů téměř 400, sester 700 a ostatních pracovníků 600. Podle zjištění pribram.cz se nákaza nevyhnula ani příbramské nemocnici, kde je momentálně nakažených 15 zdravotníků. Informaci redakci potvrdil tiskový mluvčí Martin Janota.


Dle zdravotnických odborů je třeba omezit zbytnou péči. Nemocnice, hygienické stanice a sociální služby by měly oslovit bývalé zaměstnance, pomoci mohou i studenti lékařských fakult a zdravotnických škol. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková a předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martin Engel vyzvali veřejnost, aby lidé dodržovali rozestupy, myli si ruce a nosili roušky.
Odbory také kritizují, že návrh úhradové vyhlášky, podle níž se budou rozdělovat peníze na zdravotní péči v roce 2021, nepočítá s navýšením odměn pro zdravotníky. Pokud učitelům mají platy růst o devět procent a zaměstnancům v sociálních službách o 10 procent, adekvátní by odborům přišel patnáctiprocentní růst.
"Zdravotníci dostali na jaře obrovské přísliby od pana premiéra," řekl Engel. Podle něj pracovali celé jaro naplno a teď se musí potýkat s další vlnou epidemie. Setkat s ministrem zdravotnictví kvůli platům se mají zítra odpoledne. "Zdravotníci jsou připravení udělat všechno pro to, aby se situace zvládla. Dokonce neprotestují, že v případě kontaktu s nakaženým musí dál zůstat v práci a nenastupují karanténu jako ostatní občané," dodala Žitníková.

Za jarní měsíce ministerstvo zdravotnictví schválilo na odměny zdravotníků v nemocnicích 11,5 miliardy korun. Původně ministerstvo nařídilo odměnit zaměstnance státních nemocnic, kteří pečovali přímo o nemocné s covidem-19. Odbory požadovaly odměny pro všechny zdravotníky v nemocnicích, po dalších jednáních se jim to podařilo prosadit. Zdravotníci mají dostat až 75.000 korun, nezdravotníci 30.000 korun.
Odměna bude podle ministerstva vyměřena na základě počtu odpracovaných hodin, týkat se bude lidí pracujících na hlavní pracovní poměr, tak pracujících na dohodu. Nárok mají i ti, kteří už ve zdravotnickém zařízení nepracují.

Nemocnice by měly podle odborů aktualizovat své pandemické plány, rozdělit provozy na infekční a neinfekční část a omezit stejně jako na jaře plánované neakutní operace, dlouhodobá vyšetření a další zbytnou péči. Odbory také varovaly před využíváním práce poučených laiků, o kterém mluvil i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Oslovit by se podle něj mohli dobrovolníci Českého červeného kříže.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Hasiči ocenili dětskou fantazii. V Příbrami převzali vítězové diplomy i ceny Hasiči ocenili dětskou fantazii. V Příbrami převzali vítězové diplomy i ceny Ve středu 17. června byl v Kulturním domě Příbram slavnostně vyhodnocen další ročník … FOTOGALERIE Velkolepá Slavnost královny Johanky oživí Rožmitál. Návštěvníky čeká průvod, jarmark i středověké ležení Velkolepá Slavnost královny Johanky oživí Rožmitál. Návštěvníky čeká průvod, jarmark i středověké ležení Rožmitál pod Třemšínem se v sobotu 20. června opět vrátí do doby krále Jiřího z … KULTURA Tomáš Třeský z vojenských lesů obhájil titul mistra České republiky ve vábení jelenů Tomáš Třeský z vojenských lesů obhájil titul mistra České republiky ve vábení jelenů Vedoucí lesní správy Mirošov z divize Hořovice Vojenských lesů a statků ČR(VLS) Tomáš … AKTUÁLNĚ Kraj odkoupí od Příbrami za 54 milionů budovu střední školy Kraj odkoupí od Příbrami za 54 milionů budovu střední školy Středočeský kraj získá od Příbrami budovu Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Díky!FEST, farmářské trhy i různé oslavy Tipy na víkend: Díky!FEST, farmářské trhy i různé oslavy Tento víkend si budete moci vybrat z opravdu široké nabídky akcí - od historických … NEPŘEHLÉDNĚTE Rožmitálský Bivoj se vrací. Petr Svoboda míří za třetím vítězstvím a svým životním snem Rožmitálský Bivoj se vrací. Petr Svoboda míří za třetím vítězstvím a svým životním snem Rožmitál pod Třemšínem se chystá na událost, která má sílu i legendu. V sobotu 20. … SPORT Březnice ožije na dlouhé týdny sérií koncertů: Zažijte magické hudební noci pod širým nebem Březnice ožije na dlouhé týdny sérií koncertů: Zažijte magické hudební noci pod širým nebem Březnice se v nadcházejících týdnech promění v centrum letní kultury. Festival … KULTURA NEHODA U DRÁSOVA: Senior s citroënem nezvládl odbočení na dálničním sjezdu a skončil v příkopu NEHODA U DRÁSOVA: Senior s citroënem nezvládl odbočení na dálničním sjezdu a skončil v příkopu Sedmdesátiletý řidič osobního automobilu značky Citroën nezvládl ve čtvrtek odpoledne … AKTUALIZOVÁNO Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin i nafta stále zlevňují Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin i nafta stále zlevňují Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 40,70 Kč … DOPRAVA
Dům, který nemusí být kompromisem. Na Příbramsku se občas objeví nemovitost s více možnostmi života Dům, který nemusí být kompromisem. Na Příbramsku se občas objeví nemovitost s více možnostmi života Při hledání domu si lidé často kladou stejnou otázku – hledám místo pro rodinu, nebo … KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz