Příbramská knihovna promítne dokument o lesních zahradách v Česku
24. září 2024 (13:25)
foto: z natáčení filmu Příběhy lesních zahrad, zdroj: KJD Příbram
Uvedení filmu Příběhy lesních zahrad s besedou, věnujícím se novému trendu udržitelného hospodaření, se v Knihovně Jana Drdy Příbram uskuteční ve středu 25. září od 18.00.
Pokud se, alespoň vizuálně, toužíte projít po lesních zahradách a více se s nimi seznámit, budete mít příležitost ve středu 25. září v Knihovně Jana Drdy Příbram. Projekci dokumentárního filmu Příběhy lesních zahrad doprovodí moderovaná beseda s Ivetou Pokornou, která se podílí na iniciativě Sedlčansko udržitelně a je autorkou podcastu Žít udržitelně, a Kateřinou Beňovou.
Dokument mapuje trend lesních zahrad u nás. Dozvíte se, jak tento přístup zakomponovat do malé městské zahrady, bývalého ovocného sadu nebo jak začít na zelené louce u konvenčního pole. Za jeho vznikem stojí společná iniciativa nakladatelství DharmaGaia a spolku Permakultura CS a český překlad knihy Lesní zahrady v praxi britského autora Tomase Remiarze, která se věnuje již existujícím lesním zahradám z různých koutů Evropy.
„Již během příprav vydání knihy a crowdfundingové kampaně vznikl nápad natočit o lesním zahradničení v České republice filmový dokument. Když pak byl na podzim roku 2020 v rámci festivalu Evolution pokřtěn český překlad knihy, bylo definitivně rozhodnuto – natočíme první český dokument o lesních zahradách,“ vrací se k původu myšlenky web lesnizahrady.cz.
Tvůrci filmu navštívili několik existujících lesních zahrad v České republice – v nížině i v podhůří, na jižních a severní svazích, o rozloze 300 metrů čtverečních až po šest hektarů. „Rozjeli jsme se zjistit, jak se u nás takovým zahradám daří, v čem jsou oproti konvenčním zahradám rozdílné, jaká mají úskalí, a hlavně v čem se nacházejí jejich výhody,“ uvádějí na internetových stránkách.
Lesní zahrady patří k novému trendu udržitelného hospodaření, dokument je určen široké veřejnosti i pokročilým zahradníkům. Zabývá se založením výsadby, podpůrným rostlinám, založením záhonů pro zeleninu v prvních letech zahrad, vodě a živinám, diverzitě a stabilitě. Námětu, scénáře, režie se ujala Kateřina Horáčková ze spolku Permakultura CS, která je zároveň průvodkyní filmem. Spoluautorem projektu je Lumír Kolíbal z nakladatelství DharmaGaia, komentář čte Vladimír Javorský.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Příjemné teploty vydrží do pátku, víkend bude o poznání chladnější
•Tip na výlet: Královská koruna dala jméno brdské hoře
•Po deštivých dnech nás čeká slunečný víkend s příjemnými teplotami kolem 20 stupňů
Další články
Poslední farmářské trhy roku se ponesou ve vánočním duchu
Farmářské trhy na Dvořákově nábřeží se letos rozloučí v sobotu 20. prosince. Nabídnou …
Podmínky ve třech středočeských lyžařských areálech jsou dobré
Ve středních Čechách jsou v provozu tři zimní střediska, na Monínci u Sedlce-Prčice na …
Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Ceny nafty klesají
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 32,90 Kč do 34,90 …
Osobní auto srazilo dítě v Seifertově ulici
V pátek před jednou hodinou odpoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě v …
Tipy na víkend: Poslední víkend před Vánocemi – přijďte na Farmářské trhy, krásné koncerty, nebo přijďte fandit příbramským sportovcům!
Během posledního víkendu před svátky na vás čeká spousta kulturních akcí, v nabídce …
Mlha a náledí komplikují dopravu, u Hájů skončilo auto na střeše
Řidiči by měli být dnes obzvláště opatrní. Po včerejším oteplení zase v noci padla …
Nemocnice hlásí rekord v dárcovství krve: Odběrů bylo nejvíce v historii
Nemocnice v letošním roce zaznamenala historicky nejvyšší počet dárcovských odběrů …
Inverze a námraza v Brdech: zimní kouzlo, které nebere konce
Už řadu dní nebo spíše týdnů nejen v našem regionu panovalo nebo panuje inverzní …
FOTO
Aktivní záloha 13. dělostřeleckého pluku prošla nejtěžší prověrkou roku
Září bylo o odbornosti, listopad o taktice. Aktivní záloha (AZ) u 13. dělostřeleckého …
FOTOGALERIE
Vánoční besídka v azylovém domě Příbram přinesla dětem radost a naději
V úterý 16. prosince se v azylovém domě v Příbrami uskutečnila vánoční besídka plná …




