21. 8. svátek má Johana




Příbramská galerie zahájila kolektivní výstavu Otevřený horizont

3. října 2024   (11:30)
Příbramská galerie zahájila kolektivní výstavu Otevřený horizont
foto: pribram.cz / Magdalena Rezková

Tématem aktuální výstavy, která představuje díla osmnácti umělců, je vztah současného vizuálního umění k prostoru a krajině. Galerie Františka Drtikola spustila i další novinku – vzdělávací projekt Studio GFDP.


V posledním měsíci ožila příbramská Galerie Františka Drtikola (GFDP) velmi čilým kulturním životem. Krátkodobou dvoutýdenní výstavu Kafka present vystřídala v posledním zářijovém týdnu přehlídka tvorby osmnácti autorů Otevřený horizont. Galerie také představila nový projekt Studio GFDP, který její činnost rozšiřuje o nabídku edukačních programů.

Jak naznačuje její podtitul Obraz – prostor – krajina, sleduje nová výstava vztah současného vizuálního umění k prostoru a krajině. „Pracuje se třemi podmnožinami koncepčního celku. Dvě jsou založené na prezentaci současné malby a obrazu, v nichž je zohledněno více přístupů ke krajině a rozmanitost reflektivních strategií – od tradiční plenérové malby přes konstruování prostoru až po krajiny paměťové, fiktivní, imaginární a urbánní,“ uvádí kurátor výstavy Petr Vaňous.
Třetí podmnožinu tvoří audiovizuální instalace. „Jsou zaměřené na vnitřní pohyb krajinných struktur, na reflexi jejich procesuální tektoniky, ale i na performativní přítomnost ‚uprostřed místa‘ v ‚konkrétním čase‘,“ pokračuje kurátor. Výstava zabírá obě patra galerie. Temná místnost ve druhém patře, která byla pod vedením bývalého ředitele Jana Freiberga původně koncipována pro fotografické výstavy s Drtikolovými originály, získala s nástupem nové ředitelky GFDP Magdy Danel nový rozměr a využití v rámci dosud uskutečněných výstav. V Otevřeném horizontu se tu prezentují díla Miloše Šejna, zahrnující instalace nebo video.
Otevřený horizont v GFDP
25. 10.–10. 11. 2024
Kurátor: Petr Vaňous
Vystavující umělci: Kryštof Brůha, Lenka Falušiová, Marta Gruber, Julia Koudela Hansen-Löve, Filip Horyna, Karolína Jelínková, Alena Kučerová, Matěj Lipavský, Ondřej Mestek, Václav Misař, Pavel Mrkus, Michal Nesázal, Kateřina Ondrušková, Milan Perič, Adéla Součková, Miloš Šejn, Vladimír Véla, Michaela Vélová Maupicová

Výstavu doplní doprovodný vzdělávací program pro děti i dospělé Studia GFDP. Nový vzdělávací projekt galerie představila krátce po zahájení tohoto školního roku, důvodem pro spuštění společného počinu galerie a města Příbram byl rostoucí zájem škol i jednotlivců o edukační programy GFDP. „Do příbramské galerie v současnosti pravidelně docházejí nejen školy místní, ale za inspirativními programy jezdí i školy přespolní, a to jak ze sousedních měst Středočeského kraje, tak z Prahy a ze vzdálenějších koutů republiky v rámci školních výletů,“ konstatuje Magda Danel.
S novou výstavní sezonou se tedy naplno rozjíždí program edukační programů pro děti z mateřských škol, žáky a studenty dalších typů škol včetně základních uměleckých škol. Studio GFDP připravilo pro vzdělávací instituce i veřejnost nejen výtvarné a tvůrčí workshopy, ale rovněž edukační programy zaměřené na lokální témata a historii. Aktivity jsou uzpůsobeny různým věkovým kategoriím a skupinám.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Související


Další články

Tipy na víkend: S létem se můžete začít postupně loučit na hradech a zámcích, Příbramsko ale stále nabízí spoustu letních akcí! Tipy na víkend: S létem se můžete začít postupně loučit na hradech a zámcích, Příbramsko ale stále nabízí spoustu letních akcí! O víkendu se můžete zúčastnit oblíbené celorepublikové akce Hradozámecká noc, a to … AKTUÁLNĚ Pohonné hmoty v Příbrami: Nafta stále zdražuje Pohonné hmoty v Příbrami: Nafta stále zdražuje Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,99 Kč do 41,90 Kč … AKTUÁLNĚ V Osečanech na zámku se bude vdávat princezna V Osečanech na zámku se bude vdávat princezna V sobotu 22. srpna 2026 se na zámku v Osečanech odehraje událost, která tomu místu … KULTURA Parkování, bydlení i hospodaření města. Šance pro Příbram - Naše Česko představuje kandidáty Parkování, bydlení i hospodaření města. Šance pro Příbram - Naše Česko představuje kandidáty Šance pro Příbram - Naše Česko představila kandidátní listinu pro podzimní komunální … VOLBY 2026 Komáři mají svůj den. Proč připadá Světový den komárů právě na 20. srpna? Komáři mají svůj den. Proč připadá Světový den komárů právě na 20. srpna? Stačí večer vyrazit ven a jejich přítomnost člověk většinou pozná během několika … ZAJÍMAVOSTI Hrady a zámky po setmění ožijí. Hradozámecká noc nabídne příběhy, tajemství i romantiku Hrady a zámky po setmění ožijí. Hradozámecká noc nabídne příběhy, tajemství i romantiku Už v sobotu 22. srpna se po celé republice otevřou hrady, zámky a další památky také … AKTUÁLNĚ Havárie vodovodu v Husově ulici ochromila dopravu v Příbrami, řidiči stojí v kolonách Havárie vodovodu v Husově ulici ochromila dopravu v Příbrami, řidiči stojí v kolonách Doprava v centru Příbrami aktuálně tvrdě kolabuje kvůli havárii hlavního vodovodního … AKTUALIZOVÁNO Rozkvetlá louka jako klimatizace? U Příbrami to funguje Rozkvetlá louka jako klimatizace? U Příbrami to funguje V krajině, která se v srpnu změnila v rozpálenou kulisu, existují místa, kde se život … NEPŘEHLÉDNĚTE Kulturní jízda pro každého výletníka Čapka i Dvořáka za cenu jedné vstupenky Kulturní jízda pro každého výletníka Čapka i Dvořáka za cenu jedné vstupenky Spojte letní výlet s historií, literaturou a hudbou. Na Příbramsku a Dobříšsku můžete … TIP NA VÝLET
Robotická chirurgie přichází do Příbrami. Pomůže i pacientům s nádorovými onemocněními Robotická chirurgie přichází do Příbrami. Pomůže i pacientům s nádorovými onemocněními Na začátku září zahájí Oblastní nemocnice Příbram provoz robotického chirurgického … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz