21. 1. svátek má Běla

Příbramačka pojede do Austrálie na mistrovství světa v plachtění žen

7. listopadu 2019   (08:55)
Příbramačka pojede do Austrálie na mistrovství světa v plachtění žen

Do Austrálie míří celkem devět českých závodnic. Jednou z nich je Eva Černá, členka příbramského aeroklubu


Eva Černá, členka příbramského aeroklubu, byla nominována jako reprezentantka České republiky na 10. mistrovství světa v plachtění žen, které se koná od 28. prosince 2019 do 18. ledna 2020 na letišti Lake Keepit v Austrálii. Bude létat ve třídě 18 km. 

Zatímco před dvěma lety se mistrovství světa konalo v Česku a Eva Černá tak neměla s účastí žádné větší výdaje, letos plachtařky poměří své síly až u protinožců. Letecký sport bohužel není v Česku masivně podporován žádnou institucí, proto reprezentantka zažádala o podporu své rodné město. Částkou 270 120 korun chtěla přispět na nákladný transport kluzáku, aerovleky, pronájem auta, ubytování a startovné.

Rada města doporučila zastupitelstvu poskytnout závodnici finanční pomoc ve výši 30 tisíc korun.

Sportovní komise dotaci nepodpořila ani v této výši. Jedním z důvodů bylo to, kam finance směřují. „Podpora města by měla jít jiným směrem, k mladším,“ uvedl zastupitel Ing. Jiří Holý (ANO). Stejného názoru byl i Mudr. František Hauser (ANO). „Kdybychom ty peníze dali Sokolu, tedy na rozvoj mládeže, budu jen šťastný. Ale v tomto případě ani náhodou,“ uvedl.

Nakonec však návrh získal potřebný počet hlasů a byl zastupitely schválen. Vzhledem k tomu, že na sportovní dotace již žádné finanční prostředky město k dispozici nemá, bude tato částka hrazena z volných prostředků, konkrétně z rezervy starosty.

Kluzák Evy Černé je již na cestě do Austrálie. Dne 20. září 2019 byl naložen do přepravního kontejneru a odeslán lodní dopravou do Sydney, následně pak poputuje kamionem na letiště do Lake Keepit. V rámci tréninků a soutěžní disciplíny závodnice využívají aerovleky, což jsou vleky, které dostanou větroně do vzduchu. V soutěžní den probíhá hromadný start kluzáků a samotný soutěžní let, který trvá dvě až sedm hodin, podle délky tratě a podle konkrétních meteorologických podmínek.

Před dvěma lety příbramský aeroklub usiloval o pořádání mistrovství světa na letišti ve Dlouhé Lhotě, to se však nepodařilo. Konal se tu nakonec jen předzávod, hlavní závod se „odlétal“ již v Českých Budějovicích.

Eva Černá je členkou příbramského aeroklubu již dvacet let. Do reprezentace byla nominována jak pro letošní, tak i pro příští rok. Aby ji mohl stát vyslat na závody, musí splňovat přísné podmínky a vlastnit sportovní licenci. „Náš svaz nás nefinancuje natolik, abychom si mohli dovolit létat profesionálně. Všichni to děláme v době svého volna po svém zaměstnání. Já doufám, že tak daleko již nikdy mistrovství světa nebude,“ řekla. Zároveň dodala, že si na svůj dres nechá vyšít název města Příbram.

Zastupitelka Mgr. Monigka Ciklerová (TOP 09) na pondělním zasedání řekla: „Můžeme být hrdí na to, že se Příbramák dostal do takové soutěže.“ My s ní souhlasíme. Stejně jako Dominik Lednický, občan Příbrami, který se během jednání přihlásil, že pokud dotace přiznána nebude, dá jí on sám ze svého pět tisíc korun.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Teplárna dokončuje přestavbu kotlů na štěpku, slibuje snížení ceny tepla Teplárna dokončuje přestavbu kotlů na štěpku, slibuje snížení ceny tepla Koncem minulého týdne proběhla úspěšná tlaková zkouška jednoho z rekonstruovaných kotlů. 21. ledna 2020   (17:25) Tma, zakalená a ledová voda. Potápěči se na Orlíku vydávají do padesátimetrové hloubky, aby lidem našli jejich rodné domy Tma, zakalená a ledová voda. Potápěči se na Orlíku vydávají do padesátimetrové hloubky, aby lidem našli jejich rodné domy „Vylovil jsem jedné starší paní cihlu z jejího domku na Radavě. Podařilo se mi ho nafilmovat. Když jsem jí video věnoval, plakala štěstím, že mohla ještě jednou v životě vidět svůj rodný dům,“ říká potápěč Jiří Soukup 21. ledna 2020   (13:55) Jan Konvalinka: Podstatné je, aby se s bazénem konečně začalo něco dělat, než ho budeme muset pro havarijní stav zavřít Jan Konvalinka: Podstatné je, aby se s bazénem konečně začalo něco dělat, než ho budeme muset pro havarijní stav zavřít Starosta města Příbrami reaguje na pondělní jednání zastupitelstva, kdy jedním z témat byla přestavba akvaparku 21. ledna 2020   (11:18) Příbram v únoru vyhlásí soutěž na rekonstrukci akvaparku Příbram v únoru vyhlásí soutěž na rekonstrukci akvaparku Stěžejní informací, která ze soutěže vyplyne, bude cena. 21. ledna 2020   (08:43) Starostka Dobříše rezignovala na svou funkci Starostka Dobříše rezignovala na svou funkci Dobříšští zastupitelé si zvolí nového starostu na svém příštím zasedání dne 27. ledna 2020 21. ledna 2020   (06:25) Příbram plánuje úpravy náměstí J. A. Alise na Březových Horách Příbram plánuje úpravy náměstí J. A. Alise na Březových Horách Vyhlášení architektonické soutěže navrhli místní lidé, radnici se nápad zamlouvá 20. ledna 2020   (19:15) Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Klidný a rychlý průběh může narušit diskuze o rekonstrukci akvaparku, která oficiálně zatím není na programu. 20. ledna 2020   (15:48) Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Nechtěl uposlechnout výzvy policie 20. ledna 2020   (14:02) V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na  -8 °C V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na -8 °C V noci na úterý se vytvoří četné mrznoucí mlhy. Během úterního dne se mohou přechodně rozpustit a v noci na středu znovu vytvořit. 20. ledna 2020   (12:08) Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz