Příbramačka pojede do Austrálie na mistrovství světa v plachtění žen

7. listopadu 2019   (08:55)
Příbramačka pojede do Austrálie na mistrovství světa v plachtění žen

Do Austrálie míří celkem devět českých závodnic. Jednou z nich je Eva Černá, členka příbramského aeroklubuEva Černá, členka příbramského aeroklubu, byla nominována jako reprezentantka České republiky na 10. mistrovství světa v plachtění žen, které se koná od 28. prosince 2019 do 18. ledna 2020 na letišti Lake Keepit v Austrálii. Bude létat ve třídě 18 km. 

Zatímco před dvěma lety se mistrovství světa konalo v Česku a Eva Černá tak neměla s účastí žádné větší výdaje, letos plachtařky poměří své síly až u protinožců. Letecký sport bohužel není v Česku masivně podporován žádnou institucí, proto reprezentantka zažádala o podporu své rodné město. Částkou 270 120 korun chtěla přispět na nákladný transport kluzáku, aerovleky, pronájem auta, ubytování a startovné.

Rada města doporučila zastupitelstvu poskytnout závodnici finanční pomoc ve výši 30 tisíc korun.

Sportovní komise dotaci nepodpořila ani v této výši. Jedním z důvodů bylo to, kam finance směřují. „Podpora města by měla jít jiným směrem, k mladším,“ uvedl zastupitel Ing. Jiří Holý (ANO). Stejného názoru byl i Mudr. František Hauser (ANO). „Kdybychom ty peníze dali Sokolu, tedy na rozvoj mládeže, budu jen šťastný. Ale v tomto případě ani náhodou,“ uvedl.

Nakonec však návrh získal potřebný počet hlasů a byl zastupitely schválen. Vzhledem k tomu, že na sportovní dotace již žádné finanční prostředky město k dispozici nemá, bude tato částka hrazena z volných prostředků, konkrétně z rezervy starosty.

Kluzák Evy Černé je již na cestě do Austrálie. Dne 20. září 2019 byl naložen do přepravního kontejneru a odeslán lodní dopravou do Sydney, následně pak poputuje kamionem na letiště do Lake Keepit. V rámci tréninků a soutěžní disciplíny závodnice využívají aerovleky, což jsou vleky, které dostanou větroně do vzduchu. V soutěžní den probíhá hromadný start kluzáků a samotný soutěžní let, který trvá dvě až sedm hodin, podle délky tratě a podle konkrétních meteorologických podmínek.

Před dvěma lety příbramský aeroklub usiloval o pořádání mistrovství světa na letišti ve Dlouhé Lhotě, to se však nepodařilo. Konal se tu nakonec jen předzávod, hlavní závod se „odlétal“ již v Českých Budějovicích.

Eva Černá je členkou příbramského aeroklubu již dvacet let. Do reprezentace byla nominována jak pro letošní, tak i pro příští rok. Aby ji mohl stát vyslat na závody, musí splňovat přísné podmínky a vlastnit sportovní licenci. „Náš svaz nás nefinancuje natolik, abychom si mohli dovolit létat profesionálně. Všichni to děláme v době svého volna po svém zaměstnání. Já doufám, že tak daleko již nikdy mistrovství světa nebude,“ řekla. Zároveň dodala, že si na svůj dres nechá vyšít název města Příbram.

Zastupitelka Mgr. Monigka Ciklerová (TOP 09) na pondělním zasedání řekla: „Můžeme být hrdí na to, že se Příbramák dostal do takové soutěže.“ My s ní souhlasíme. Stejně jako Dominik Lednický, občan Příbrami, který se během jednání přihlásil, že pokud dotace přiznána nebude, dá jí on sám ze svého pět tisíc korun.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir

Další články

Současný přístup vedení státu je z mého pohledu zásadním selháním, říká starosta Dobříše Současný přístup vedení státu je z mého pohledu zásadním selháním, říká starosta Dobříše Policisté pátrají po svědcích havárie osobního vozidla u Chraštic Policisté pátrají po svědcích havárie osobního vozidla u Chraštic Po návratu z dobříšského tábora zjistili u vedoucího nákazu covidem, osmdesát lidí míří do karantény Po návratu z dobříšského tábora zjistili u vedoucího nákazu covidem, osmdesát lidí míří do karantény Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Slovinsko opět zařadilo Česko mezi středně rizikové, Češi musí do karantény Slovinsko opět zařadilo Česko mezi středně rizikové, Češi musí do karantény Od 6. srpna 2020 byla Česká republika opět zařazena na takzvaný žlutý seznam s povinností pro cestující podrobit se 14 denní karanténě po vstupu do Slovinska. 7. srpna 2020   (08:32) Město není závodní dráha. To, co zde někteří řidiči-piloti předvádí, jde za hranu, říká starosta Příbrami Město není závodní dráha. To, co zde někteří řidiči-piloti předvádí, jde za hranu, říká starosta Příbrami Městská policie začala v Příbrami využívat nové zařízení k měření rychlosti vozidel. Známe jejich stanoviště. 7. srpna 2020   (06:00) Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun Poprvé v historii přivítá hvožďanský špejchar návštěvníky. Rekonstrukce stála už 10 milionů korun Obnova hlavní části hvožďanského špejcharu, který patří ke gotické tvrzi, se chýlí ke konci. V sobotu 5. září památka poprvé ve své historii přivítá veřejnost. Součástí slavnostního otevření je program pro děti i dospělé. 6. srpna 2020   (17:00) Strakonická silnice byla uzavřena. Po střetu tří aut začalo jedno hořet Strakonická silnice byla uzavřena. Po střetu tří aut začalo jedno hořet Čtvrteční odpoledne přineslo opět komplikace na silnici I/4 u odbočky na Orlickou přehradu. 6. srpna 2020   (13:48) Dohodáři dostanou kompenzační bonus za dopady šíření koronaviru Dohodáři dostanou kompenzační bonus za dopady šíření koronaviru Pracovníci na dohodu mohou žádat o 350 korun na den za období od 12. března do 8. června 6. srpna 2020   (12:16)
Slepička ukončil kariéru. Chce trénovat a hrát v nižších soutěžích Slepička ukončil kariéru. Chce trénovat a hrát v nižších soutěžích Příbramský odchovanec již nebude působit jako hráč ligového mužstva. 6. srpna 2020   (11:08)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz